آموزش کار با نرم افزار ضبط Blue Iris
آموزش کار با نرم افزار ضبط Blue Iris

آموزش کار با نرم افزار ضبط Blue Iris

نرم افزار ضبط Blue Iris یکی از نرم افزارهای حرفه ای، مطرح و در عین حال بسیار اقتصادی برای ضبط تصاویر دوربین مدار بسته است. این نرم افزار که برای سیستم عامل Windows طراحی شده است، تقریبا از تمام برندها و مدل های مطرح دوربین مداربسته در دنیا پشتیبانی می کند و امکان ضبط تصویر تا ۶۴ دوربین مدار بسته را به طور همزمان فراهم می کند. در این مطلب به آموزش کار با نرم افزار ضبط blue iris  و آشنایی با برخی از امکانات اصلی این نرم افزار می پردازیم.

امکانات نرم افزار ضبط Blue Iris

 • پشتیبانی از ضبط حداکثر ۶۴ دوربین مدار بسته به صورت همزمان
 • پشتیبانی از اغلب برندها و مدل های مطرح دوربین مدار بسته در دنیا (از جمله تمامی دوربین های مداربسته رئولینک)
 • امکان ضبط به صورت مداوم، بر اساس برنامه زمان بندی، هنگام تشخیص صدا و حرکت یا ترکیبی از تمام این موارد
 • امکان ضبط صدا علاوه بر تصویر
 • امکان ارسال هشدار به محض تشخیص صدا یا حرکت در محدوده های تعیین شده مورد نظر از طریق اسپیکر کامپیوتر، ایمیل، نرم افزار موبایل Blue Iris، تماس تلفنی از طریق مودم کامپیوتر و …
 • امکان زوم دیجیتال بر روی تصاویر
 • امکان انجام چرخش از راه دور دوربین های مدار بسته (PTZ) در مدل های مورد پشتیبانی
 • امکان آرشیو تصاویر ضبط شده بر روی وب، کامپیوتر یا یک منبع ذخیره متصل به شبکه (NAS)
 • امکان نصب بر روی سیستم عامل ویندوز به صورت Windows Service

پیش نیازها

 • دوربین های مداربسته شما باید قبلا تنظیم شده و از طریق کابل یا به صورت بی سیم به شبکه متصل شده باشد.
 • IP ثابت باید برای تمامی دوربین های مدار بسته تعریف شده باشد. زیرا IP هر دوربین در نرم افزار Blue Iris باید تعریف شود و در صورت ثابت نبودن IP دوربین و تغییر آن (مثلا با خاموش و روشن شدن دوربین)، ارتباط Blue Iris با دوربین قطع خواهد شد.
 • یک کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز و مشخصات مناسب (بسته به تعداد دوربین هایی که قصد ضبط تصاویر آن ها را دارید) که به همان شبکه ای متصل باشد که دوربین ها به آن متصل هستند در اختیار داشته باشید.

مرحله اول: نصب نرم افزار

ابتدا آخرین نسخه نرم افزار  Blue Iris را از آدرس زیر دانلود و نصب نمایید.

http://www.blueirissoftware.com/download

توجه داشته باشید با نصب نرم افزار شما فرصت دارید به صورت آزمایشی و با تمام امکانات نرم افزار را به طول ۱۵ روز استفاده نمایید. در طی این مدت اگر از نرم افزار راضی بوده و قصد ادامه استفاده از آن را داشتید می توانید یک نسخه از آن را از فروشگاه همین سایت خریداری نمایید.

مرحله دوم: اضافه کردن دوربین های مدار بسته

بعد از نصب نرم افزار، آن را اجرا کنید. پس از اجرای نرم افزار صفحه زیر را مشاهده خواهید کرد.

صفحه اصلی نرم افزار Blue Iris

صفحه اصلی نرم افزار Blue Iris

حال بر روی آیکون Camera در بالا سمت چپ تصویر (عکس زیر) کلیک نمایید.

اضافه کردن دوربین مداربسته در نرم افزار Blue Iris

اضافه کردن دوربین در نرم افزار Blue Iris

حال در قسمت “IP or Host Name” آی پی دوربینی که قصد اضافه کردن آن را دارید وارد نمایید. سپس در قسمت “HTTP port”، پورت دوربین مداربسته مورد نظر را وارد نمایید (دوربین های مداربسته رئولینک به طور پیش فرض از پورت ۸۸ استفاده می کنند). حال در قسمت User و Password، نام کاربری و رمز عبور دوربین مدار بسته مورد نظر را وارد نمایید. در قسمت “Make/model” برند و مدل دوربین مدار بسته مورد نظر خود را انتخاب نمایید.

بعد از انتخاب برند و مدل دوربین مدار بسته خود، تمامی فیلد های اطلاعاتی دیگر به طور خودکار تکمیل می گردد. همچنین اگر از دوربین مداربسته ای با امکانات صوتی (دارای اسپیکر و یا میکروفن) استفاده می کنید تنظیمات مربوط به صدا را می توانید در قسمت Audio انجام دهید. در نهایت در این قسمت بر روی Ok کلیک کنید.

صفحه اضافه کردن دوربین جدید – نرم افزار Blue Iris

سپس در این مرحله به تب Video بروید و در قسمت Image Format تنظیمات مربوط به کیفیت تصویر دوربین را انجام دهید. برای کیفیت تصویر Full HD لازم است در قسمت Size، گزینه ۱۰۸۰*۱۹۲۰ را انتخاب کنید. در قسمت Frame Rate نیز باید تعداد فریم مورد نظر در هر ثانیه را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که هر چه کیفیت تصویر بالاتری انتخاب نمایید برای ذخیره سازی تصویر دوربین ها به فضای بیشتری نیاز خواهید داشت از این رو پیشنهاد می گردد با توجه به نوع کاربری حداقل کیفیتی که پاسخگوی نیاز شماست انتخاب نمایید.

همچنین در ارتباط با Frame Rate در اغلب اوقات گزینه ۲۵ فریم در ثانیه بیش از اندازه بوده و فقط موجب حجیم شدن فایل های ویدیویی ضبط شده و اشغال بی مورد ظرفیت CPU سیستم شما می شود. پیشنهاد می شود بسته به نوع کاربری خود عددی بین ۶ تا ۲۰ فریم در ثانیه را برای این گزینه انتخاب نمایید. توجه داشته باشید هر چه تعداد کمتری فریم در ثانیه ضبط شود از جزییات تصویر (به خصوص در صورتی که سوژه در تصویر با سرعت بالا حرکت کند) کاسته می شود. اطمینان حاصل نمایید گزینه Adjust Automatically تیک خورده باشد.

تنظیمات مربوط به کیفیت تصویر | نرم افزار Blue Iris

تبریک! شما اولین دوربین مداربسته را به نرم افزار اضافه کردید! حال برای سایر دوربین هایتان مراحل مشابه را طی کنید.