اتصال دوربین مداربسته از طریق بی سیم یا کابل؟

دوربین مداربسته تحت شبکه عموما به دو طریق امکان اتصال به شبکه را دارد: اتصال از طریق کابل یا اتصال از طریق بی سیم.

در اتصال از طریق کابل، دوربین مداربسته نیازمند دو کابل (یک کابل شبکه و یک کابل برق) است یا در صورت استفاده از تجهیزات و دوربین های POE نیازمند یک کابل شبکه است که همزمان انتقال داده و برق بر روی آن انجام گیرد. در مقابل دوربین های بی سیم تنها نیازمند یک کابل برق هستند و انتقال اطلاعات از طریق ارتباط بی سیم انجام می شود.

ممکن است تصور کنید از آنجا که دوربین های مداربسته بی سیم نیز به یک کابل نیاز دارند (کابل برق)، نصب و راه اندازی آن ها ساده تر از دوربین های تحت شبکه کابلی (Wired) نیست. اما باید توجه شود عموما در مکان نصب دوربین امکان دسترسی به منبع برق در فاصله نزدیک وجود دارد اما در ارتباط با کابل شبکه، کابل باید از دوربین تا سویچ کشیده شود که می تواند مسافت بسیار طولانی تری داشته باشد.

چه مواردی را در تصمیم گیری درباره نحوه ارتباط دوربین مداربسته باید لحاظ کنیم؟

اتصال دوربین های مدار بسته از طریق بی سیم محدودیت هایی را ایجاد می کند و در هر پروژه بر اساس نیازمندی ها و شرایط محیطی باید در ارتباط با استفاده از اتصال کابلی یا بی سیم تصمیم گیری شود.

مهمترین موضوعی که باید به آن توجه داشت این است که اتصال بی سیم قابلیت اطمینان اتصال از طریق کابل را ندارد. ارتباط بی سیم ماهیتا می تواند دچار تداخل شده که منجر به کاهش سرعت انتقال داده یا قطعی ارتباط می شود.

در نتیجه اگر ارزش تصاویر برای شما بسیار بالا است و احتمال از دست دادن بخشی از آن ها (هر چند ناچیز) برای شما قابل قبول نیست، قطعا باید از اتصال از طریق کابل استفاده نمایید. اما در پروژه ها با حساسیت کمتر که از دست دادن به ندرت تصاویر به علت قطع ارتباط قابل پذیرش است، اتصال از طریق بی سیم می تواند یکی از گزینه ها باشد.

به خاطر داشته باشید از آنجا که تقریبا تمام دوربین های مداربسته تحت شبکه بی سیم دارای پورت شبکه نیز هستند، در صورت عدم رضایت از ارتباط بی سیم همواره بعدا می توانید کابل کشی انجام دهید.

چه محیط ها و کاربردهایی برای استفاده از دوربین مداربسته به صورت اتصال بی سیم مناسب هستند؟

برخی محیط ها و شرایط مناسب برای استفاده از دوربین های تحت شبکه بی سیم عبارتند از:

  • مصارف خانگیدر مصارف خانگی (نظارت بر منزل، حیوانات خانگی، کودکان و افراد سالخورده) بهترین شیوه استفاده از دوربین های مداربسته بی سیم است. این اقدام زمان و هزینه نصب را به مراتب کاهش می دهد و از آنجا که نیاز به کابل کشی نیست به زیبایی منزل آسیبی وارد نمی شود.
  • محیط های کوچک با تعداد دوربین کمدر محیط های کوچک (مکان هایی چون بوتیک، مغازه، داروخانه و …) با تعداد دوربین کم (کمتر از ۱۰ دوربین) استفاده از دوربین های بی سیم می تواند گزینه ی مناسبی باشد. همانطور که گفته شد در صورت عدم رضایت و داشتن قطعی، همواره امکان کابل کشی و اتصال دوربین ها از طریق کابل وجود خواهد داشت.