امنیت بالکن
امنیت بالکن – ۸ راه برتر برای تأمین امنیت بالکن‌های ساختمان

مقدمه

اگر در آپارتمان خود بالکن دارید، می‌توانید از هوای تازه و منظره­‌ی زیبای بیرون لذت ببرید. البته یک بالکن ناامن خطراتی پیش روی خانواده، دوستان، حیوانات خانگی و اموال شما قرار می­دهد. در اینجا برخی از مخاطرات رایج مربوط به امنیت بالکن آورده شده است.

امنیت بالکن

دزدهای زیادی از طریق بالکن‌ها وارد خانه می‌شوند. اگر راه­‌حل‌های امنیتی مفیدی برای بالکن خود به کار نگیرید، احتمال این که خانه شما هدف سارقین قرار بگیرد بیشتر می­شود. علاوه بر تلاش برای ورود غیرمجازی که ممکن است صورت بگیرد، بالکن­‌های ناامن مستعد بسیاری از خطرهای دیگر مانند سقوط تصادفی، آتش‌­سوزی و غیره هستند.

برای رها شدن از این مخاطرات مربوط به امنیت بالکن، ۸ نکته مفید در ارتباط با امنیت بالکن در جهت تقویت درها، پنجره­‌ها و نرده­‌های بالکن شما و ضد سرقت کردن فضای باز آپارتمان شما به طور مختصر بیان کرده­‌ایم.

چگونگی جلوگیری از سرقت، سقوط و وقوع حوادث در بالکن

راه­‌حل­‌های امنیت بالکن برای حفاظت از فضای باز آپارتمان شما از ورود غیر مجاز و سایر مخاطرات امنیتی ضرورتاً پیچیده و گران نیستند. در اینجا به ۸ نکته کاربردی برای ایمن کردن بالکن و خانه‌­ی شما اشاره می­‌شود.

نکته شماره­‌ ۱ امنیت بالکن – نصب سیستم­‌های امنیتی بالکن برای تحت نظر گرفتن منزل خود

یکی از بهترین راه­‌حل­‌های امنیتی نصب یک دوربین/سیستم امنیتی برای بالکن است، چنان که یک گزارش اظهار داشت که احتمال ورود غیر مجاز به خانه‌­های بدون سیستم­های امنیتی ۳۰۰% بیشتر است.

اگر یک دوربین امنیتی بالکن مانند رئولینک یا وایوفو – برای نصب در خارج از ساختمان- نظارت را به عهده بگیرد، می­‌تواند آنچه را که در اطراف بالکن شما رخ می‌­دهد زا ضبط کند.

امنیت بالکن

نکته شماره‌­ ۲ امنیت بالکن – قرار دادن علائم نظارتی هشداردهنده در املاک خود

یک راه­‌حل ممکن دیگر برای امنیت بالکن نصب علائم نظارتی هشداردهنده در حیاط خود است. حدود ۶۰% از سارقان محکوم‌شده اقرار می‌­کنند که وقتی دوربین­‌های امنیتی یا علائم نظارتی را در ملک می­بینند، از ورود به آن دست می­کشند. علت آن ساده است. آنها نمی­خواهند دوربین تصویرشان را ضبط کند.

نکته شماره­‌ ۳ امنیت بالکن – قبل از ترک محل در و پنجره­‌ی بالکن را قفل کنید

آیا باز گذاشتن در بالکن کار بی­‌خطری هست؟ قطعاً نه! گزارشی درباره‌ی سرقت از منزل نشان می­‌دهد که تقریباً ۳۰% سارقین از طریق در و پنجره‌­های قفل نشده وارد خانه می‌شوند. برای حفاظت بالکن طبقه‌­ی همکف از ورود غیر مجاز و سرقت، بهتر است هنگام حضور در خارج از منزل، در و پنجره­‌های بالکن خود را قفل نگه دارید. برای اطلاع از روش‌­های کاربردی­‌تر حفاظت از در و پنجره­‌های بالکن خود به ترتیب به سراغ راهنمای ۵ و ۶ بروید.

نکته شماره‌­ ۴ امنیت بالکن – نرده‌­های بالکن خود را بیشتر کنید

چگونه نرده‌­های بالکن را ایمن کنیم؟ یک روش کاربردی برای ایمنی کردن نرده­‌های بالکن این است که کاری کنید که نشستن بر روی آن‌ها برای بچه‌­های کنجکاو و عبور از آن‌ها برای مهاجمان دشوار شود.

امنیت بالکن

نکته شماره‌­ی ۵ امنیت بالکن – نصب چراغ­‌های حساس به حرکت برای روشن کردن بالکن خود

یک راهنمایی کاربردی دیگر برای حفظ امنیت بالکن طبقه­‌ی هم­کف نصب چراغ­‌های حساس به حرکت در آنجا است. به محض اینکه فردی مزاحم و ناخواسته از بالکن شما بالا بیاید، این چرا‌غ­های حساس به حرکت واکنش نشان می‌­دهند و نور خود را بر روی بالکن می­تابانند و باعث فراری شدن سارق می­‌شوند.

علاوه بر این، همچنین می‌­توانید در آغاز شب چراغ‌­های امنیتی را به صورت دستی روشن کنید. بالکنی که چراغ‌های آن کاملا روشن باشد، بیشتر به نظر می‌رسد که کسی داخل آن حضور دارد و این مسئله باعث می­‌شود که کمتر مورد نفوذ سارق قرار بگیرد.

نکته شماره‌ ۶ امنیت بالکن – از بالکن خود به عنوان انباری استفاده نکنید

ممکن است به دلیل کمبود فضا درون منزل، از بالکن خود به عنوان انباری استفاده کنید. اگر چه، این امر می­‌تواند تهدیدی بالقوه برای امنیت بالکن طبقه­‌ی هم­کف ایجاد کند.

در اینجا به یک مثال اشاره می­‌کنیم:

صاحب­خانه‌­ای دوچرخه‌­ی خود را در بالکن رو باز خانه‌­اش گذاشت. بعداً دید که دوچرخه‌­ او سر جای خود نیست و نردبانی در کنار بالکن وجود داشت. همه‌­چیز واضح است. شخصی با نردبان، خود را به طبقه‌­ی سوم رسانده و دوچرخه‌­ی نگه­داری شده در بالکن را دزدیده است. بنابراین برای پیشگیری از مورد سرقت قرار گرفتن اموال خود، وسایل خود را در بالکن نگه ندارید و آن‌ها را فقط درون منزل نگه­داری کنید.

نکته شماره ۷ امنیت بالکن – بوته‌­ها و درخت­‌های نزدیک بالکن خود را هرس کنید

ایده‌­ی کاربردی دیگر برای امنیت بالکن این است که درخت­‌ها و بوته‌­های نزدیک به بالکن یا سایر سطوح خانه‌­ی خود را هر از گاهی هرس کنید. توجه داشته باشید که محوطه­‌ی باغ می­‌تواند دارای مکان‌هایی مناسب برای پنهان شدن سارقین یا حتی نوعی نردبان­ برای دسترسی به بالکن­‌ها یا پنجره­‌های طبقه‌ی دوم شما باشد.

برای ضد سرقت کردن طبقه­‌ی هم­کف خود، بهتر است اطراف خانه‌­ی خود را بگردید و ببینید آیا شاخه­‌ی درختی در مجاورت بالکن وجود دارد یا نه. اگر وجود دارد، هر چه زودتر آن را قطع کنید.

امنیت بالکن

نکته شماره ۸ امنیت بالکن – مراقب افشای اطلاعات شخصی باشید

آیا تا کنون در بالکن با تلفن صحبت کرده‌­اید؟ اکثر شما این کار را کرده‌­اید، درست است؟  همین امر می‌­تواند دردسرهایی نیز برای شما به وجود بیاورد، به‌ ­خصوص وقتی در آپارتمانی در طبقه­‌ی هم­کف یا دوم زندگی می‌کنید.

مکالمه­‌ی محرمانه­‌ی شما با صاحب­خانه­‌ها یا مشاورین مالی ممکن است توسط رهگذران یا سارقین احتمالی نیز استراق سمع شود. برای حفاظت بالکن طبقه­‌ی دوم خود از سرقت، بهتر است صحبت­‌های خصوصی خود درباره­‌ی پول، اموال و برنامه­‌ریزی­‌های خصوصی را درون منزل انجام دهید نه در بالکن.

سخن پایانی

در این مطلب دوردیدتک نگاهی به روش‌های حفاظت از بالکن انداختیم و نکاتی کلیدی در این زمینه بیان کردیم. در صورتی که می‌خواهید امنیت بالکن خود را تامین کنید، حتما این نکات را مد نظر داشته باشید. بسیاری از افراد به خاطر سهل‌انگاری و عدم رعایت نکات ایمنی ذکر شده، مورد سرقت قرار گرفته‌اند و ضررهای مالی فراوانی کرده‌اند. احتیاط را مدنظر قرار بدهید و در صورت امکان حتما از دوربین‌های امنیتی استفاده کنید. دوربین‌های رئولینک یا وایوفو گزینه‌های مناسبی برای این کار هستند چرا که تصویر دزدی را ثبت می‌کنند و احتمالا دزدی و سرقت را کاهش می‌دهند.