انواع لنز دوربین مداربسته و کاربردهای آن
انواع لنز دوربین مداربسته و کاربردهای آن

آشنایی با انواع لنزهای دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته چه اهمیتی دارد و چرا باید در زمان خرید به این موضوع توجه کنیم؟ لنز دوربین‌های مدار بسته یکی از اصلی‌ترین اجزای دوربین‌ها است. لنز‌ها بر روی کیفیت تصاویر تاثیر بسیار زیادی دارند و باید بدانید در صورتی که لنز دوربین مداربسته که خریداری می‌کنید، بی کیفیت باشد، کل دوربین کاربرد چندانی برای شما نخواهد داشت و در صورتی که لنز با کیفیت باشد، دوربین تصاویر را با کیفیت بسیار خوبی ضبط می‌کند و خرید خوبی داشته‌اید.

از بین دوربین‌های مداربسته تنها دوربین‌های مداربسته باکس که به عنوان دوربین‌های صنعتی شناخته می‌شوند، بدون لنز ساخته شده‌اند که کاربرد چندانی هم ندارند. بنابراین، می‌توانید در زمان خرید دوربین‌های باکس، بسته به نیازی که دارید، لنز جداگانه مناسب با فاصله کانونی را نیز خریداری کنید. اگر بخواهیم اصل مطلب را به زبان ساده بگوییم، باید گفت که به طور کلی دوربین یعنی لنز! در ادامه این مطلب از سایت دوردیدتک با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری را درباره لنز دوربین مداربسته در اختیار شما قرار دهیم.

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته (CCTV Lens) از عدسی‌های مختلفی ساخته می‌شود که از آن‌ها برای تنظیم و ارسال نور به چیپ دوربین استفاده می‌شود. لنز دوربین‌های مداربسته یکی از اصلی‌ترین قطعاتی است که در هر دوربین قرار دارد و در صورت نبود آن تصویر برداری انجام نمی‌شود. لنز دوربین با چیپ تصویر هماهنگ است و این قطعات مکمل یکدیگر هستند. در صورتی که چیپ تصویر در دوربین نباشد، تصاویر ارسالی از سوی لنز پردازش نمی‌شوند و به صورت ناهماهنگ ذخیره می‌شوند.
چیپ تصویر حدود یک سانتی متر یا کوچک‌تر است و تصویر بسیار بزرگ است. بنابراین اگر بخواهیم یک تصویر را با اندازه خودش ثبت کنیم، باید یک چیپ به اندازه خود تصویر داشته باشیم. یکی از کاربردهای که این چیپ کوچک دارد، این است که تصاویر را به اندازه مناسب کوچک می‌کند. لنز نور محیط را به وسیله دکمه شاتر دریافت کرده و در یک بخش از دوربین آن را متمرکز می‌کند. زمانی که این کار انجام می‌شود، تصویر گرفته شده توسط دوربین در یک فضای کوچک که همان چیپ است پردازش شده و به سمت کارت حافظه برای ذخیره و به سمت نمایشگر برای نمایش هدایت می‌شود.

مشخصه‌های مهم لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته به دلیل این که ثابت است و حرکت زیادی نمی‌کند، به اندازه لنز دوربین ‌های فیلمبرداری و عکس برداری خوب نیست، اما چیز زیادی نیز از آن‌ها کم ندارد. سعی کنید در زمان خرید دوربین به لنز آن دقت بیشتری داشته باشید تا دوربین با کیفیت را خریداری کنید. شاید بپرسید چطور باید این کار را انجام دهیم؟ در ادامه به مشخصه‌های مهمی که لنز یک دوربین باید داشته باشد، اشاره می‌کنیم تا شما هم مثل حرفه‌ای بتوانید لنز با کیفیت را از لنز معمولی یا بی کیفیت تشخیص دهید.

فاصله کانونی لنز

به طور کلی فاصله کانونی لنز یکی از مواردی است که در خرید دوربین لنز مداربسته اهمیت زیادی دارد. فاصله کانونی به شما میزان میدان دید یا زاویه دید دوربین تا جسم مقابل را می‌گوید. به فاصله کانونی، زوم دوربین هم می‌گویند که بعد و قبل از تصویر برداری می‌توان آن را اندازه گیری کرد. به طور کلی زوم کردن به شما کمک می‌کند تا جسم را راحت‌تر ببنید. واحد اندازه فاصله کانون با میلی‌متر است و جالب است بدانید که هر چقدر فاصله کانونی لنز دوربین بیشتر باشد، زاویه دیده دوربین زاویه دید کمتر می‌شود و هر چقدر فاصله کانونی لنز دوربین کمتر باشد، زاویه دید بزرگ‌تر می‌شود. شما می‌تواند از طریق تغییر فاصله کانونی لنز، زاویه دید تصویر را تغییر داده و آن را کم و یا زیاد کنید.

انواع لنزهای دوربین مداربسته بر اساس ساختار کانونی

همانطور که می‌دانید دوربین‌ها مداربسته در انواع مختلفی وجود دارد، بنابراین لنز آن‌ها نیز باید متفاوت باشد. لنزها از نظر فاصله کانونی و کیفیت به سه دسته تقسیم می‌شوند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید.
  • ثابت (Fix)
  • تنظیم دستی (Vari-focal)
  • تنظیم خودکار یا موتوردار (Motorized)
در ادامه این لنزها را به شما معرفی می‌کنیم و باید بدانید که هر کدام از این لنزها برای یک دوربین خاص است و نمی‌توان از آن‌ها در هر دوربینی استفاده کرد.

لنز ثابت

لنزهای ثابت همانطور که از نامشان پیداست، دارای فاصله کانونی صفر هستند، یعنی اینکه زوم آن‌ها صفر است و حرکت نمی‌کند. همین امر باعث می‌شود تا زاویه دید دوربین نیز پس از نصب تغییر نکند.

لنزهای وریفوکال متغیر

لنزهای وریفوکال متغیر همانطور که از نامشان پیداست، ثابت نیستند و می‌توان آن‌ها را در یک زاویه مشخص به صورت دستی جابه جا کرد.

لنزهای وریفوکال موتوردار

این نوع لنز را می‌توان از راه دور کنترل کرد و فاصله کانونی آن‌ها را تغییر داد. درون این لنزها یک موتور قرار داده شده که ویژگی کنترل از راه دور را امکان‌پذیر می‌کند. این لنز قیمت بیشتری نسبت به دیگر لنزها دارد.

سخن پایانی

همانطور که گفتیم لنز دوربین مداربسته بسیار مهم است و اگر می‌خواهید یک خرید و دوربین با کیفیت داشته باشید، بهتر است که به لنز دوربین خود توجه کنید. در این مطلب از سایت دوردیدتک به اندازه‌ای که بتوانید یک لنز دوربین خوب را خریداری کنید، به شما اطلاعات دادیم. اگر قصد خرید این لنزها را دارید، سعی کنید که از یک فروشگاه معتبر اقدام به خرید آن‌ها کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید. اگر در این حوزه تخصص ندارید، بهتر است که این کار را به یک متخصص بسپارید یا از آن برای خرید لنز کمک بگیرید.