آموزش چگونگی بازیابی اطلاعات دوربین مداربسته
چگونگی بازیابی اطلاعات دوربین مداربسته: بهترین و سریعترین راهکارها

بازیابی اطلاعات دوربین مداربسته

تصور کنید که حافظه دوربین مداربسته را به اشتباه حذف کردید و نمی­دانید که چگونه حافظه دوربین مداربسته پاک شده است. آیا در چنین مواردی روش بازاریابی اطلاعات دوربین مداربسته را می‌دانید؟ اگر پاسخ منفی است، ادامه این مطلب را مطالعه کنید و پاسخ­ سوال خود را پیدا کنید و با روش‌های مناسب برای بازیابی اطلاعات پاک شده دوربین مداربسته از کارت حافظه (SD)، ضبط کننده ویدئویی دیجیتال/ضبط کننده ویدئویی تحت شبکه و کامپیوتر شخصی آشنا شوید.

شما می‌توانید از روش‌های عملیاتی زیر برای بازیابی اطلاعات پاک شده دوربین مداربسته استفاده کنید.

روش ۱: به فولدرهای اطلاعات حذف شده در سیستم مراجعه کنید

آموزش بازیابی اطلاعات دوربین مداربسته

قبل از اینکه با سراسیمگی در جستجوی روش بازیافت اطلاعات حذف شده در گوگل باشید، ، روی فولدر Recycle Bin در ویندوز کلیک کنید. تمام فایل‌های حذف‌شده معمولا در این فولدر قرار دارند. اگر کلیدهای «شیفت + دیلیت» را برای حذف دائمی و آنی فایل‌ها نفشرده باشید، احتمالا در داخل این فولدر با فایل‌های حذف‌شده مواجه خواهید شد. در این شرایط با کلیک راست روی فایل‌ها و کلیک یا لمس گزینه Restore File، فایل موردنظر به محل اصلی خود در سیستم بازخواهد گشت.

روش ۲: از قابلیت File History در ویندوز ۱۰ استفاده کنید

اگر کامپیوتر شما ویندوز ۱۰ است، با استفاده از قابلیت پشتیبانی سوابق فایل (File History Backup)، قادر به بازیابی اطلاعات پاک شده دوربین مداربسته خواهید بود. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید.

مرحله ۱: به جستجوی ویندوز بروید و Restore Files with File History را پیدا کنید.

مرحله ۲: فایل‌هایی که نیاز دارید را جستجو کنید.

مرحله ۳: گزینه Restore را برای ذخیره فایل در محل اصلی یا در یک محل متفاوت انتخاب کنید.

توجه کنید که استفاده از این روش مستلزم این است که این قابلیت را از پیش در ویندوز فعال کرده باشید. اگر قابلیت پشتیبان سوابق فایل را تنظیم نکرده‌اید، مراحل زیر را در ویندوز دنبال کنید:

 Start – Settings – Updates & security – Backup – Add a drive

در انتها یک درایو ویندوز، درایو اکسترنال یا شبکه را برای ذخیره فایل‌های پشتیبان انتخاب کنید.

روش ۳: بازیابی اطلاعات دوربین مداربسته از بک‌آپ‌ها

اکثر برندهای معتبر دوربین مداربسته، گزینه‌­های ذخیره حافظه متعددی شامل کارت‌های SD، DVRs/NVRs، سرورهای ابری و FTP را ارائه می­‌کنند. با بکاپ‌گیری از حافظه دوربین مداربسته در این درایوها، بازیابی اطلاعات دوربین مداربسته پس از پاک شدن یا آسیب‌دیدن فایل‌های اصلی، ساده خواهد بود.

علاوه بر ذخیره‌­سازی اطلاعات در کارت حافظه SD و هارد دیسک، می­توانید حافظه دوربین مداربسته را به سرورهای FTP نیز منتقل کنید تا یک برنامه بکاپ‌گیری بسیار جامع و حرفه‌ای ایجاد کنید.

برای مثال، در اکثر مدل‌های دوربین‌های مداربسته رئولینک امکان انتقال حافظه دوربین مداربسته به سرورهای FTP وجود دارد. همچنین می‌توانید لینک زیر را بررسی کنید و چگونگی تنظیم سرورهای FTP برای ذخیره ویدئوهای نظارتی را یاد بگیرید

https://support.reolink.com/hc/en-us/sections/360000750254-FTP-Settings

روش ۴: استفاده از نرم افزار بازیابی شخص ثالث برای بازیابی حافظه حذف شده دوربین مداربسته

آسیب‌های فیزیکی به DVRها یا NVRها (ضبط کننده ویدیویی دیجیتال یا تحت شبکه) ممکن است منجر به آسیب به فایل‌ها شود. تحت این شرایط، توصیه می‌شود که بازیابی اطلاعات دوربین مداربسته را با نرم‌افزارهای معتبر بازیابی داده انجام دهید که قادر به بازیابی ایمن داده‌­ها هستند.

نحوه ی بازیابی اطلاعات دوربین مداربستهبعد از اتصال هارد درایو دوربین یا کارت‌های SD به کامپیوتر خود، امکان استفاده از این نرم افزارها برای بازیابی اطلاعات پاک شده دوربین مداربسته وجود خواهد داشت.

روش ۵: استفاده از کارشناسان حرفه ­ای برای بازیابی اطلاعات دوربین مداربسته

اگر بازیابی ویدئوهای حذف شده دوربین مداربست  توسط خودتان امکانپذیر نشد، به دنبال یک کارشناس حرفه‌­ای باشید تا این کار را برای شما انجام دهد. با درخواست کمک از یک فرد حرفه‌­ای، می‌­توانید این مسئله را بهتر و ایمن­‌تر حل و فصل کنید.

حافظه دوربین مداربسته چگونه حذف شده یا آسیب می‌بیند؟

حافظه دوربین مداربسته می‌­تواند بنا به دلایل متعدد حذف شده یا آسیب ببیند. در ادامه این مطلب از وبلاگ دوردیدتک برخی از این دلایل را برای شما بیان خواهیم کرد.

علت ۱: خرابی هارد درایو دوربین مداربسته

چنین خرابی‌­هایی ممکن است بر اثر عواملی مثل داغ شدن بیش از حد هارد درایو در هوای گرم یا بر اثر ضربه یا قرارگرفتن در مجاورت آتش ایجاد شوند، اما علل این نوع خرابی محدود به این موارد نیستند.

علت ۲: حذف تصادفی ویدئوهای دوربین مداربسته

باید اعتراف کنیم که همه ما اشتباهاتی را انجام می‌­دهیم و ممکن است با بی­‌دقتی ویدئوهای دوربین مدربسته توسط خود ما حذف شوند.

علت ۳: حملات توسط کدهای مخرب

بسیاری از دوربین‌های مداربسته مراکز مهم دولتی یا خصوصی، در میان اهداف مجرمان سایبری قرار دارند. زمانی که سیستم‌های دوربین مداربسته توسط کدهای مخرب یا نرم‌افزاری مورد حمله واقع شوند، حافظه آن‌ها نیز آسیب خواهد دید.

نکات مفید جهت جلوگیری از حذف حافظه دوربین مداربسته

جدای از راه­‌حل‌هایی که برای بازیابی حافظه حذف شده دوربین مداربسته بیان شدند، چندین راهکار وجود دارد که باید برای پیشگیری از حذف داده‌­ها یاد بگیرید.

تهیه پشتیبان یا بک‌آپ منظم از حافظه دوربین مداربسته

اگر حافظه دوربین مداربسته را به طور منظم ذخیره کنید، برای بازیابی اطلاعات پاک شده دوربین مداربسته دچار دردسر نمی­شوید. شما می‌توانید ویدیوهای دوربین مداربسته موجود در کارت‌های SD یا هارد دیسک دوربین را به طور هفتگی یا ماهانه در کامپیوتر خود آپلود کنید.

بازیابی اطلاعات پاک شده دوربین مداربستهاستفاده از گزینه­‌های ذخیره­‌سازی متعدد

به قول معروف، نباید همه تخم­‌مرغ‌ها را در یک سبد قرار دهید. شما باید از گزینه‌های ذخیره‌سازی متعدد برای ذخیره‌کردن اطلاعات دوربین مداربسته استفاده کنید. این گزینه‌ها شامل استفاده از کارت‌های SD، DVRs/NVRs (هارد دیسک)، سرورهای ابری و FTP هستند.

بنابراین دفعه بعدی که با پاک شدن یا آسیب دیدن حافظه دوربین مواجه شوید، می‌توانید ویدئوهای حذف شده دوربین مداربسته را از دستگاه‌های ذخیره­‌سازی متعدد بازیابی کنید.

از امکان به پایان‌رسیدن حافظه دوربین آگاه باشید

در اکثر دوربین‌های مداربسته، زمانی که هارد درایو پر شود، سیستم دوربین شروع به ضبط با شیوه حلقوی می‌­کند، یعنی تصاویر و فیلم‌های جدید را روی قدیمی‌ترین فیلم‌های قبلی موجود ذخیره می‌کنند. به یاد داشته باشید زمانی که حافظه دوربین بیش از حد پر شود، تصاویر و ویدئوهای قدیمی حذف خواهند شد و بازیابی حافظه دوربین مداربسته بیش از حد پرشده در این شرایط غیرممکن خواهد بود.