تفاوت دستگاه‌ DVR و NVR
تفاوت دستگاه‌ DVR و NVR در چیست و بهترین گزینه برای خرید کدام است؟

آشنایی با تفاوت دستگاه‌ DVR و NVR

هنگام خرید دوربین مداربسته برای یک سیستم امنیتی، باید یکی از ضبط کننده‌های DVR یا NVR را انتخاب کنید. هر دو دستگاه عملکرد تقریبا یکسانی را انجام می‌دهند اما در نوع دوربین‌های مورد استفاده، متفاوت هستند. درک تفاوت دستگاه‌ DVR و NVR هنگام ارزیابی یک سیستم‌های امنیتی بسیار ضروری است. به همین علت در این مطلب از دوردیدتک، در مورد تفاوت‌های اصلی بین این دو از دید کارشناسان این امر صحبت شده و مزایای و معایب هر کدام از آنها را بررسی کرده‌ایم تا بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید که بین DVR و NVR کدامیک را انتخاب کنید.

نکات مهم قبل از خرید دستگاه DVR یا NVR

سیستم NVR و DVR هر دو یک وظیفه یعنی ضبط کردن فیلم دوربین مدار بسته را بر عهده دارند. DVR مخفف عبارت Digital Video Recorder بوده و NVR مخفف عبارت Network Video Recorder است. تفاوت‌های این دو دستگاه را در موارد زیر می‌توان خلاصه کرد:

در مقاله “دستگاه DVR چیست و چه کاربردی‌هایی در دوربین مداربسته دارد؟” به طور مفصل در مورد دستگاه های DVR صحبت کرده ایم در صورت تمایل وارد لینک مربوطه شوید و در مورد کاربرد های دستگاه DVR مطالعه کنید.

تفاوت دستگاه‌ DVR و NVR در نحوه پردازش داده‌های ویدئویی و دوربین مورد استفاده

تفاوت اول در این است که سیستم‌های DVR در خود ضبط‌کننده پردازش داده‌های ویدیویی را انجام می‌دهند، در حالی که در سیستم‌های NVR ابتدا داده‌های ویدیویی در دوربین رمزگذاری شده و بعد پردازش می‌شوند، در نهایت هم روی ضبط‌کننده NVR فرستاده می‌شوند تا قابل ذخیره کردن و مشاهده باشند.
از آنجا که DVR ها و NVR ها داده‌های ویدئویی را به طور متفاوتی اداره می‌کنند، به انواع مختلف دوربین نیاز دارند. در واقع مهمترین تفاوت NVR و DVR این است که بیشتر NVR ها برای دوربین‌های IP استفاده می‌شوند در حالی که DVR ها برای دوربین‌های آنالوگ استفاده می‌شوند. لازم به ذکر است که یک سیستم مبتنی بر DVR یک سیستم امنیتی سیمی است، در حالی که سیستم های NVR می‌توانند یک سیستم سیمی یا بی‌سیم باشند.

تفاوت دستگاه‌ DVR و NVR در زمینه قیمت

احتمالاً متوجه خواهید شد که قیمت سیستم‌های امنیتی مبتنی بر DVR کمتر از سیستم‌های NVR است. پایین آمدن قیمت یک مزیت جذاب سیستم‌های DVR است. دوربین‌های مورد استفاده یک سیستم DVR باید دوربین‌های امنیتی آنالوگ باشند که بیشتر به دوربین‌های مداربسته معروف هستند. بیشترین صرفه‌جویی در هزینه با استفاده از سیستم DVR به دلیل دوربین است.
در مقابل به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های به روزتر و نوع دوربین‌هایی که در NVR استفاده می‌شود، کاملاً طبیعی است که قیمت بالاتری هم داشته باشند. با این وجود تفاوت دستگاه‌ DVR و NVR در قیمت و بودجه مورد نیاز بهتر است این فاکتور را ملاکی برای انتخاب یکی از این دو قرار ندهید.

تفاوت از لحاظ نوع ضبط کننده

نحوه پردازش داده‌های ویدئویی NVR وDVR|دوردید تک
مورد دیگری که در خصوص تفاوت دستگاه‌ DVR و NVR باید به آن اشاره کرد، تفاوت در ضبط کننده است. ضبط کننده‌های DVR به یک چیپست سخت‌افزاری معروف به رمزگذار AD متکی هستند، که وظیفه پردازش جریان داده‌های خام از دوربین به فرمت ویدئویی خوانا را برعهده دارد. برای این کار در سیستم DVR، کاربر باید هر دوربین را مستقیماً به ضبط کننده متصل کند. در مقابل، یک سیستم NVR فقط به اتصال هر دوربین به یک شبکه نیاز دارد. اتصال آنها هم هم به صورت بی سیم و هم با سیم انجام می‌شود. باید دید که شما به کدام دسترسی دارید.

تفاوت دستگاه‌ DVR و NVR از نظر انعطاف پذیری

در مورد تفاوت نهایی این دو دستگاه هم باید گفت که گرچه سیستم‌های امنیتی DVR ارزان‌تر هستند اما از نظر دوربین اتصالی به آن‌ها، نسبت به سیستم‌های NVR انعطاف پذیری کمتری دارند. در حالی که سیستم‌های مبتنی بر NVR می‌توانند دوربین‌های امنیتی سیمی و بی سیم را ادغام کنند، سیستم‌های DVR فقط می‌توانند از دوربین های امنیتی سیمی استفاده کنند. در واقع سیستم‌های مبتنی بر NVR که به سیستم‌های دوربین امنیتی POE نیز معروف هستند، انعطاف پذیرتر و پیچیده‎تر از DVR هستند.
نحوه اتصال دوربین به ضبط‌کننده هم کاملاً متفاوت است. NVR از کابل‌های استاندارد اترنت مانند cat5e و cat6 برای انتقال داده استفاده می‌کند. در حالی که در DVR از کابل‌های کواکسیال استفاده می‌شود.

سخن پایانی

پس از اینکه تفاوت دستگاه‌ DVR و NVR بیان شد، ممکن است که سوال شود کدامیک را برای سیستم امنیتی باید استفاده کرد و چرا؟ دستگاه‌های NVR و DVR هر دو گزینه بسیار خوبی برای یک سیستم دوربین امنیتی قابل اعتماد هستند اما اگر وضوح بالاتری می‌خواهید بهتر است NVR را انتخاب کنید، گرچه دستگاه‌های DVR هم در این زمینه در حال پیشرفت بوده و اختلاف خود را کم کرده‌اند .همچنین اگر قیمت برای شما اهمیت دارد DVRها گزینه کم هزینه‌تری هستند.
نباید فراموش کرد که بزرگترین عامل تعیین‌کننده نوع سیستم مورد نیاز تنظیمات کابل شما خواهد بود. در صورت دسترسی به کابل کواکسیال ترجیحاً بهتر است که DVR خریداری کنید اما اگر به دنبال ارتقاء سیستم امنیتی خود به دوربین‌های آی پی هستید، دستگاه NVR گزینه بهتری برای شما خواهد بود. برای همین توصیه می‌شود پیش از خرید نوع سخت افزار، کابل و فضای مورد استفاده خود را با متخصصینی مثل کارشناسان سایت دوردیدتک در میان بگذارید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.