تکنولوژی انتقال برق از طریق کابل شبکه (POE)

معرفی

تکنولوژی انتقال برق از طریق کابل شبکه یا POE (Power Over Ethernet) چیست؟

پی او ای همانطور که از نامش پیداست تکنولوژی ای است که از طریق کابل شبکه برق مورد نیاز دستگاه ها را نیز فراهم می کند.

برای نمونه برای نصب و راه اندازی دوربین های مداربسته به طور معمول به دو کابل نیاز است، یکی برای اتصال به شبکه تا امکان برقراری ارتباط با دستگاه ضبط و مشاهده تصاویر فراهم شود و کابل دیگری که برق مورد نیاز برای دوربین مداربسته را تامین کند.

در حالی که اگر دوربین مداربسته ما از پی او ای یا به عبارتی تکنولوژی انتقال برق از طریق شبکه پشتیبانی کند، برای نصب و راه اندازی آن تنها یک کابل لازم خواهد بود، چرا که همین یک کابل علاوه بر اتصال دستگاه به شبکه، برق مورد نیاز آن را نیز تامین خواهد کرد.

اصولا چرا از POE استفاده کنیم؟

اطمینان بخشی

پی او ای از یک منبع مرکزی با قابلیت جایگزینی سریع و مطمئن پشتیبانی می شود که طبیعتا از مجموعه ای از انشعابات متعدد محلی و منطقه ای مطمئن تر و کارامد تر است.

توسعه پذیری

این واقعیت که کابل شبکه همزمان برق مورد نیاز را تامین می کند به این معنی است که طبیعتا کار نصب و راه اندازی و توزیع ارتباطات شبکه ای آسان تر خواهد بود.

صرفه جویی در وقت و زمان

این تکنولوژی نیاز به نصب و راه اندازی کابل برق را بر طرف می کند. نکته قابل تامل دیگر این که برای نصب کابل شبکه لزوما نیاز به نصاب یا برق کار مجرب نیست و این نیز خود در کاهش هزینه موثر است.

قابلیت انعطاف و جابجایی

از آن جهت که وابستگی به پریز برق از بین می رود، می توان دستگاه های مورد نظر مانند دوربین های مداربسته و مودم های بی سیم را در مناسب ترین مکان قرار داد و در صورت لزوم به راحتی آن ها را جابجا کرد.

ایمنی

پی او ای تکنولوژی هوشمندی است و طوری طراحی شده است که سیستم را از آسیب های احتمالی ناشی از افت فشار برق، بار اضافی و خطاهای احتمالی هنگام نصب و راه اندازی محافظت کند.

تجهیزاتی که از POE پشتیبانی می کنند

وسایل و دستگاه هایی که از تکنولوژی انتقال برق از طریق کابل شبکه پشتیبانی می کنند متعدد و مختلف اند، در این جا به چند مورد از مهمترین آن ها اشاره می کنیم.

مودم های بیسیم و کارتخوان های RFID

دستگاه های بی سیم وای فای، بلوتوث و کارتخوان های RFID در بسیاری موارد از تکنولوژی POE پشتیبانی می کنند. از این رو می توان بدون هیچ گونه نگرانی از این وسایل در فاصله های دور از پریز برق نیز استفاده کرد.

دوربین های مداربسته

امروزه تکنولوژی انتقال برق از طریق کابل شبکه در بسیاری از دوربین های مداربسته تحت شبکه مورد استفاده قرار گرفته است. همین موضوع امکان نصب سریع دوربین ها و جابجایی آسان آن ها را فراهم آورده است.

تلفن های VOIP

برای نصب و راه اندازی تلفن های VOIP که از تکنولوژی POE پشتیبانی می کنند، تنها یک کابل شبکه کافی است و همین یک کابل تمامی امکانات لازم برای استفاده بهینه از این دستگاه ها را فراهم می کند.

تجهیز شبکه به تکنولوژی POE

تجهیز شبکه به تکنولوژی POE بسیار آسان و از دو طریق امکان پذیر است:

  1. استفاده از سویچ های POE: سویچ POE دستگاهی است با قابلیت انتقال توامان اطلاعات و برق از طریق کابل شبکه. به پورت های این دستگاه می توان تجهیزات مختلف تحت شبکه را متصل کرد و خود سویچ به صورت خودکار تشخیص می دهد که به کدام تجهیزات نیاز است برق رسانی نماید. سویچ های پی او ای با کاربری های متفاوت امروزه به فراوانی و آسانی در دسترس است. از انواع تک خروجی ارزان و بسیار ساده گرفته تا نمونه های با خروجی متعدد و پیچیده و گران.
  2. با یک مبدل یا پی او ای انژکتور می توان به آسانی هر کدام از خروجی های یک دستگاه سویچ معمولی را به خروجی با قابلیت POE تبدیل کرد. در واقع در شرایطی که به خروجی های متعدد با تکنولوژی انتقال برق از طریق شبکه نیازی نیست می توان با مبدل، یک خروجی ساده را به خروجی POE تبدیل کرد و از این طریق هزینه ها را بسیار کاهش داد.مبدل POE
  3. همچنین در صورت استفاده از سویچ های POE و استفاده از تجهیزات غیر POE (مانند دوربین مداربسته ای که از این تکنولوژی پشتیبانی نمی کند)، می توانید از تجهیزاتی به نام «اسپیلیتر پی او ای» استفاده نمایید. کابل شبکه حاوی برق از یک طرف وارد POE Splitter شده و از طرف دیگر این تجهیزات دو خروجی مجزا برای تامین برق و اتصال شبکه فراهم می شود.