روش های جلوگیری از هک شدن دوربین مداربسته
جلوگیری از هک دوربین مداربسته و راهنمایی­ هایی برای حفاظت از دوربین

راهکارهایی برای مقابله با هک دوربین مداربسته

در این مطلب وبلاگ دوردیدتک تصمیم داریم در خصوص جلوگیری از هک دوربین مداربسته صحبت کنیم. بسیاری از افرادی که از دوربین­ های امنیتی استفاده می­کنند از خود می­پرسند که آیا م­توان دوربین­ های مداربسته هک می­شوند؟ و یا راه جلوگیری از هک دوربین مداربسته چیست؟ در حالی که کار کردن با دوربین امنیتی بسیار آسان است و به راحتی امکان پخش مستقیم فیلم را فراهم میکند، همچنین هک دوربین های امنیتی شما نیز به همان اندازه آسان است. هکرها ممکن است به دوربین امنیتی شما ضربه بزنند، از طریق آن­ها فیلم برداری و حتی جاسوسی کنند.

آموزش جلوگیری از هک دوربین مداربسته

هنگامی که دوربین­ های امنیتی شما هک می­شوند، چشمی مراقب این دوربین ­ها تبدیل به وسیله ­ای برای سواستفاده به هزاران نفر می­شود، به خصوص در این روزها که منابع مربوط به هک دوربینهای امنیتی به طور گسترده در فضای مجازی در دسترس است. برای جلوگیری از هک دوربین مداربسته باید موارد امنیتی را رعایت کنید و محتاط باشید. ما در این مطلب چند روش را برای شما اعلام می­کنیم تا از هک جلوگیری کنید.

چگونه بفهمیم که دوربین ما هک شده است؟

دوربینهای امنیتی شما به چندین روش قابل هک شدن هستند. فقدان ویژگیهای امنیتی ابتدایی، استفاده از تنظیمات پیش فرض و رمزهای ساده، و برنامه های هک دوربین امنیتی همه منجر به این می­شوند که دوربین­ ها به راحتی هک شوند. متاسفانه همیشه امکان این مسئله وجود ندارد که بفهمید دوربین شما هک شده است، با این حال، روش­هایی وجود دارد که به راحتی می­توانید از طریق آن­ها بفهمید که دوربین شما هک شده است. داشتن آگاهی نسبت به این روش­ها باعث می­شود که روش­های جلوگیری از هک دوربین مداربسته را به خوبی پیاده سازی کنید.

شنیدن صداهای عجیب از دوربین

این نشانه یکی از نشانه­ هایی است که باعث می­شود تشخیص بدهید که دوربین شما هک شده است.

چگونه از هک شدن دوربین مداربسته جلوگیری کنیم ؟

چرخش تصویر

اگر دیدید که تصویر دوربین شما به سمت چپ یا راست چرخیده است، احتمالا یک هکر در حال دستکاری دوربین شما است و یا درحال استفاده از تصاویر آن می باشد.

عوض شدن تنظیمات

یکی دیگر از روش­هایی که باعث می­شود که می­توانید بفهمید که دوربین شما هک شده است، تغییر یورزنیم و پسورد آن است. برای جلوگیری از هک دوربین مداربسته خود باید رمزهایی استفاده کنید که به راحتی قابل حدس نباشند.

روشن شدن چراغ چشمکزن

اگر دیدید که چراغ LED به طور تصادفی چشمک میزند، احتمالاً دوربین امنیتی شما هک شده است. در این حالت رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید. اگر نور بعد از ۱۰ دقیقه دوباره چشمک زد، Task Manager سیستم خود را باز کنید، روی زبانه “پردازشها” کلیک کرده و “winlogon.exe” را جستجو کنید. پس از انجام این کار، اگر بیش از یک کپی از برنامه را مشاهده کردید، اتصال کامپیوتر خود را از اینترنت قطع کنید و از یک برنامه ضد ویروس برای اجرای اسکن کامل سیستم استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که کامپیوتر شما به یک تروجان آلوده نشده است.

جریان داده

شما­ می­توانید جریان داده­ ها را در شبکه و دوربین نظارت تصویری خود ردیابی کنید. توجه ویژه ای به پیک­های ناگهانی در ترافیک شبکه خود داشته باشید، چرا که یک نشانه واضح از سو استفاده از دوربین شما است.

روش ­های جلوگیری از هک دوربین مداربسته

روش­های زیادی وجود دارد که از طریق آن­ها می­توانید که از هک دوربین خود جلوگیری کنید. ما در ادامه چند روش را برای شما آورده­ایم.

خرید دوربین­ هایی دارای تنظیمات پیشرفته رمزنگاری

اگر یک دوربین امنیتی بدون ویژگی های رمزگذاری امنیتی لازم تولید شود، به راحتی هک می­شود حتی اگر رمزهای عبور خود، روتر یا هر چیز دیگری را هم که شده برای جلوگیری از هک شدن دوربین امنیتی به خوبی آماده کرده باشید. بهترین کار خرید دوربین IP از برندهای برتر دوربین مدار بسته است که تمام ویژگی های امنیتی پیشرفته از جمله رمزگذاری SSL / TLS، رمزگذاری WPA2-AES را به کار می­گیرند تا دوربین شما به راحتی هک نشود و امنیت آن بسیار بالا برود.

استفاده از پسوردهایی که حدس آن­ها دشوار است

دوربینهای امنیتی با رمزهای پیش فرض و نام کاربری ساده هک شدن بسیار بالاتری دارند. آیا میدانید اکثر دوربینهای امنیتی از طریق یک پینگ ساده و حدس زدن رمز پیش فرض هک می­شوند؟

اطمینان حاصل کنید که از یک رمز عبور قدرتمند استفاده میکنید که تشخیص آن مشکل خواهد بود. به عنوان مثال، از گذرواژهای استفاده کنید که ۶ کاراکتر یا بیشتر با ترکیبی از حروف کوچک و حروف بزرگ و همچنین اعداد و کاراکترهای خاص داشته باشد. همچنین، حتماً گذرواژه را مرتباً تغییر دهید. این کار باعث می­شود که هک آن بسیار دشوار شود و یکی از روش­های مفید و ساده اما موثر جلوگیری از هک دوربین مداربسته شود.

افزایش امنیت روتر شبکه

بعضی اوقات، دوربین امنیتی شما به طور اتفاقی هک میشود. به عنوان مثال، همسایه شما ممکن است برای دریافت اینترنت به صورت رایگان به روتر شما دسترسی پیدا کند و دوربین مدار بسته شما را به طور تصادفی هک کند. بنابراین اگر از سیستم WiFi برای سیستم امنیتی خود استفاده میکنید، به خاطر داشته باشید که آن را با تعیین یک رمز عبور قدرتمند محافظت کنید. راه حل دیگر برای جلوگیری از هک دوربین مداربسته ایجاد زیر شبکه برای سیستم دوربین امنیتی منزل خود با NVR است.

هنگامی که دوربینها را به NVR (ضبط کننده ویدیو شبکه) وصل کردید، دوربینها بدون دسترسی به شبکه روتر خانگی، در NVR ضبط و ذخیره میشوند. هیچ کس نمی تواند زیر شبکه دوربین خصوصی را هک کند و این روش یکی از مفیدترین روش­ ها برای جلوگیری از هک است. اگر در این مورد دانش زیادی ندارید، خودآموزهای فراوانی در اینترنت وجود دارد که قدم به قدم این مسئله را برای شما تشریح کرده است.

راه های جلوگیری از هک دوربین مداربسته

سخن پایانی

در این مطلب از سایت دوردیدتک به بررسی هک دوربین­ های مداربسته پرداختیم. همچنین دیدیم که چگونه می­توان تشخیص داد که دوربین شما هک شده و چه روش­هایی برای جلوگیری از هک دوربین مداربسته وجود دارد. اگر دوربین مداربسته دارید، حتما توصیه­ های ذکر شده در این مطلب را جدی بگیرید. بسیاری از این روش­ها اگر چه ساده هستند اما بسیار نیز موثر هستند و می­توانند دوربین شما را در برابر هر آسیبی حفاظت کنند.