دست‌کاری دوربین امنیتی
دست‌کاری دوربین مداربسته و روش جلوگیری از آن

مقدمه

بهتر است که همیشه دوربینی امنیتی در خانه نصب کنید تا در زمان دور بودن از محل بتوانید مراقب محل باشید و یا حتی در زمان حضور در خانه بر روی آن نظارت داشته باشید! اما دوربین امنیتی فقط زمانی مفید است که به آن آسیبی نرسد. اگر دوربین‌های شما در معرض دید قرار گرفته‌اند، برای افراد آسان خواهد بود که آن‌ها را به‌سادگی کمی کج کنند، تا زاویه‌ی دید را برهم بزنند یا اینکه دوربین را کاملاً بشکنند. دست‌کاری دوربین مداربسته کار دشواری نیست.

دست‌کاری دوربین امنیتیلازم است که روش‌های مفیدی را برای جلوگیری از ایجاد اختلال در دوربین‌های امنیتی اتخاذ کنید. حال بیایید نگاهی بیندازیم به کارهایی که به‌وسیله‌ی آن می‌توانید همان‌طور که دوربین‌های خانه‌ی شما را ایمن نگه می‌دارند، شما نیز از دوربین‌هایتان محافظت کنید. پنج روش برتر زیر را بررسی کنید تا از آسیب دیدن به دوربین امنیتی‌ خود پیشگیری کنید.

از دوربین‌های امنیتی Vandal Proof استفاده کنید

دوربین‌های امنیتی مقاوم در برابر خرابکاری (Vandal proof)  در هنگام سوءاستفاده یا برخورد جسم به لنز، آسیب چندانی نمی‌بینند. این دوربین‌های امنیتی مقاوم در برابر خرابکاری IK10 گزینه‌های خوبی برای زمانی هستند. که قصد دارید از دست‌کاری دوربین مداربسته را به حداقل برسانید. این نوع دوربین‌های امنیتی در شرایطی که سارقان و افراد بد اقدام به شکستن یا آسیب جدی به آن‌ها می‌کنند نیز به کارکرد خود ادامه می‌دهند.

دوربین امنیتی خود را آن‌قدر در ارتفاع زیاد نصب کنید که آسیب نبینند

یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای ایمن نگه‌داشتن دوربین‌های امنیتی، بالا بردن سطح ارتفاع آن‌ها است. این یک روش بسیار اساسی است که دسترسی به این دوربین‌ها را مشکل‌تر می‌کند، زیرا فردی که می‌خواهد دست‌کاری دوربین مداربسته را انجام دهد، باید بتواند چیزی را پرتاب کند یا بتواند از ارتفاع بالا برود. و هر دو مورد نیز توجه بیشتری را جلب می‌کند! حتی دوربین نیز تصویر او را در حین این اعمال ضبط می‌کند. حین ارائه این مدارک به پلیس می‌توانید مجازات این شخص را بیشتر کنید.

حین نصب دوربین این کار را با احتیاط فراوان انجام بدهید. نصب دوربین در ارتفاع بالا کار دشواری است. بهتر است که این کار را به تنهایی انجام ندهید و از یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود بخواهید در امر نصب به شما کمک کند

برای دوربین‌های امنیتی خود از محفظه‌ی محافظ استفاده کنید تا مانع از دست‌کاری دوربین مداربسته خود شوید

آیا می‌دانید که می‌توانید برای دوربین‌های IP خود محفظه‌ی محافظ بگیرید؟ البته، محفظه محافظ باید طوری باشد که جلوی لنز دوربین را نگیرد و دوربین بتواند به خوبی کار فیلم‌برداری را ادامه بدهد. اگر این محفظه از یک جنس پلاستیک بادوام ساخته شده باشد یا اگر در داخل یک قفس با شکاف‌هایی در داخل آن قرار بگیرد، دیگر مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

دست‌کاری دوربین مداربسته
SONY DSC

اگر دوربین شما در ارتفاع نصب شود و کاملاً محافظت شود، آنگاه وضعیتی را ایجاد کرده‌اید که درواقع برای افراد بسیار سخت است که به هر روش و بدون جلب‌توجه به خود، به دوربین‌های نظارتی شما آسیب برسانند.

دوربین‌های امنیتی خود را مخفی کنید تا از آن‌ها در برابر آسیب محافظت کنید

این راه ممکن است در ابتدا ساده‌ترین و آسان‌ترین راه برای ایمنی در برابر دست‌کاری دوربین مداربسته به نظر برسد. دوربین‌های خود را مخفی کنید و در از همان ابتدا می‌توانید از ایجاد مزاحمت جلوگیری کنید!

اما مشکل اینجاست که درواقع یکی از مهم‌ترین مزایای داشتن دوربین در وهله اول با این روش حذف می‌شود. هدف از داشتن دوربین امنیتی این نیست که کسی را که در حال تلاش برای ورود به خانه شما است، گرفتار کنید! در عوض، هدف این است که با داشتن یک دوربین امنیتی، تصویر کسی که قصد دارد به خانه شما به زور وارد شود را ضبط کنید یا او را بترسانید. اگر دوربین‌های خود را پنهان کنید، این اتفاق نمی‌تواند رخ دهد.

شما پول زیادی را خرج خرید دوربین کرده‌اید و اگر آن را مخفی کنید انگار آن پول را دور ریخته‌اید! از طرفی، اگر دوربین خود را مخفی نگه ندارید، با هر تهاجم دوربین مدار بسته شما خراب می‌شود یا مورد دست‌کاری قرار می‌گیرد. در این حالت اگر دوربین شما خراب شود، تعویض آن هزینه زیادی را برای شما در پی خواهد داشت.

حالا سوال پیش می‌آید که راه‌حل این مشکل چیست؟ راه‌حل جایگزین، داشتن یک دوربین امنیتی خراب است. این دوربین می‌تواند یک دوربین قدیمی‌تر باشد یا یک دوربین کاملاً غیرواقعی باشد. این دوربین ساختگی به‌عنوان عامل بازدارنده عمل می‌کند و در ضمن، شما دوربین دیگر را در جایی مخفی نگه می‌دارید تا از آن در برابر خطر محافظت کنید. شخص متهاجم با دیدن این دوربین، به این مسئله فکر نمی‌کند که ممکن است دوربین در جای دیگری وجود داشته باشد. طبیعی است که گول بخورد! چون هیچکس دو دوربین برای یک ضبط تصویر یک نقطه خاص اختصاص نمی‌دهد.

با همسایگان خود زاویه دوربین را تنظیم کنید

هماهنگ‌کردن زاویه دوربین با همسایه‌ها یک راه بسیار مناسب برای جلوگیری از دست‌کاری دوربین مداربسته است. اگر هرکدام دوربین خود را به‌گونه‌ای قرار دهید که کمی از اموال شخص دیگری را نیز بپوشانید، ممکن است بتوانید فعالیت‌هایی که دیگران قادر به دیدن آن‌ها نبودند را ضبط کنید! کمتر کسی به فکرش می‌رسد که زمانی که می‌خواهد وارد خانه‌ی شما شود، حواسش به دوربین‌های همسایه‌ها نیز باشد. این مسئله باعث می‌شود به راحتی تصویر او ضبط شود و بتوانید او را تحت پیگیرد قانونی قرار بدهید.

دست‌کاری دوربین امنیتیسخن پایانی

در این مطلب سایت دوردیدتک نگاهی به روش‌های جلوگیری از دست‌کاری دوربین مدار بسته انداختیم و دیدیم که راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد. استفاده از دوربین‌های ساختگی، هماهنگی زاویه دوربین با همسایگان، مخفی‌ کردن دوربین، افزایش ارتفاع محل نصب و همچنین استفاده از محفظه‌ها و دوربین‌های ضدضربه می‌توانند راه‌های بسیار جالبی برای جلوگیری از آسیب به دوربین باشند.

راه‌های دیگری نیز ممکن است برای این مسئله وجود داشته باشد. به عنوان مثال استفاده از آژیر می‌تواند یک گزینه مناسب برای فراری دادن مهاجم باشد. این آژیر را به سنسورهای حساس به حرکت نصب کنید.

رعایت امنیت باعث می‌شود که هم هزینه مصرفی شما برای دوربین هدر نرود و هم امنیت منزل شما به طرز قابل توجهی افزایش یابد. موارد ذکر شده در این مطلب را جدی بگیرید چرا که احتیاط همیشه کار درستی است.