دوربین آینه ای خودرو – مزایا، کاربردهای و ویژگی‌های آن

مقدمه

امروزه تجربه رانندگی حرفه‌ای تنها در گرو داشتن ماشین فول آپشن یا دست فرمان عالی نیست. ابزار مدرن و به روزی  به کمک ما آمده‌اند تا تجربه‌ای لذتبخش و با کمترین احتمال خطر را در هنگام رانندگی تجربه نماید. ابزاری که خرید آنها جنبه تزئینی و لوکس ندارد، بلکه به دلیل کاربردی که دارند، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دوربین آینه ای خودرو یکی از همین ابزار مدرن است که با توجه به شلوغی شهرها و حجم بالای ماشین‌ها در خیابان نه تنها به عنوان یک ابزار جانبی که گاه به عنوان یک نیاز اصلی مطرح می‌شود. در این مطلب از وبلاگ دوردیدتک به معرفی دوربین آینه ای خودرو؛ مزایا، کاربردها و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

دوربین آینه ای خودرودوربین آینه ای خودرو چیست؟

همانگونه که پیش از این اشاره شد؛ شلوغی شهرها و حجم بالای ماشین و ترافیک در شهرها معضلات خاص خود را به همراه دارد. معضلاتی که گاه باعث آسیب به خودرو می‌شود و خساراتی را به همراه دارد. برای کاستن از حجم این خسارات ابزارهای فراوانی وجود دارد که با خرید و استفاده از آنها می‌توان امنیت راننده و اتومبیل را تضمین کرد. به این نکته فکر کنید که یک فرشته نگهبان یا چشمی اضافه برای محافظت از خودروی خود خریداری کنید. درواقع ماهیت دوربین آینه ای خودرو همین است. چشم‌هایی که نگهبانی از اتومبیل شخصی شما را به بهترین وجه انجام خواهند داد.

بعد از یک روز کاری شلوغ یا بعد از یک مهمانی وقتی به محل پارک خودرو برمی‌گردید، خیالتان از این بابت جمع است که اتفاقی برای آن نیفتاده یا اگر اینگونه باشد هم، دوربین خودرو تمام جزئیات را به خوبی ضبط کرده است. دوربین‌های اتومبیل به رانندگان ایمنی و آرامش خاطر می‌دهند که اگر دچار یک حادثه غیرمترقبه شوند ، دقیقاً آنچه اتفاق افتاده، ضبط شده و از این لحاظ دقیقاً مانند جعبه سیاهی حاوی اطلاعات ضروری و مفید برای اتومبیل است.

کاربرد دوربین آینه ای خودرو و مزایای استفاده از آن

دوربین‌های خودرو اشکال مختلفی دارند و توسط برندهای مختلف تولید شده و به فروش می‌رسند. نکته مشترک تمام این مدل‌ها در کاربرد آنهاست. اکثر قریب به اتفاق این دوربین‌ها از قابلیت ثبت جزئیات از محیط بیرون و داخل خودرو را به دو شکل فیلم و عکس دارند. به همین خاطر پیگیری موضوعات حوادثی چون دزدی، آسیب عمدی به ماشین، تصادف و موارد دیگر را دارا هستند. این موارد اصلی‌ترین کاربرد دوربین آینه ای خودرو به شمار می‌رود که باعث شده استقبال از آن بیشتر شود و افراد زیادی به فکر خرید آن باشند.

دوربین آینه ای خودرومزایا

به طور قطع آگاهی از جزئیات حوادثی که پیرامون و داخل ماشین اتفاق می‌افتد همراه با جزئیات در حل مسائل و مشکلات به شما بسیار کمک خواهد کرد. مهمترین مزایای نصب و استفاده از این محصول  یا اصطلاحاً DASH CAM عبارتند از:

  • کمک به حل معضلاتی که در تصادف خودرو به وجود می‌آید؛ به ویژه شناخت مقصر در تصادفات
  • کنترل اوضاع داخلی خودرو به خصوص برای تاکسی‌داران و سرویس‌ها
  • ثبت کامل وقایع و خاطرات لذت‌بخش یک سفر: خوشبختانه، دوربین‌های اتومبیل فقط مختص ثبت جزئیات تصادفات، دزدی و … نیستند. این ابزار مفید به ما این امکان را می دهد تا فیلم‌هایی از فعالیتهای لذت بخش مانند سفرهای جاده‌ای و مسابقات هیجان انگیز را ضبط کنید!
  • شناسایی سارقان و کمک به بررسی جزئیات دستبرد از یک ماشین: یکی از مزایای این دوربین‌ها، قابلیت تشخیص حوادث هنگام پارک بودن و خالی بودن خودرو است. بدین معنی که حتی در هنگام عدم حضور در وسیله نقلیه، می توانید سابقه حوادث را ضبط کنید و در صورت دزدی و آسیب به ماشین، شخص مقصر را شناسایی کنید.
  • اطلاعات جمع‌آوری ‌شده توسط این وسیله می‌تواند در مواردی که مربوط به بیمه است، بسیار ارزشمند باشد زیرا تصاویر و فیلم‌ها شواهد غیرقابل انکاری را در مورد اینکه کدام طرف مقصر است را ارائه می‌دهد.

ویژگی‌های مهم یک دوربین آینه ای خوب برای خودرو چیست؟

برای خرید این نوع دوربین‌ها چند نکته مهم را باید مدنظر قرار داد تا تجربه بهتری را برای شما فراهم کند. مشخصات فنی که هر کدام به خودی خود دارای اهمیت فراوانی هستند. اصلی‌ترین این ویژگی‌ها عبارتند از:

دید در شب

فراموش نکنید که اغلب مشکلات و خطراتی که متوجه ماشین شما می‌شود در شب اتفاق می‌افتد. بنابراین محصول خریداری شما باید حتماً این ویژگی را داشته باشد. با ویژگی دید در شب نگرانی بابت شرایط نوری تا حد بسیار زیادی مرتفع شده و کیفیت تصاویر ضبط شده تغییر نخواهد کرد.

برخورداری از تراشه قدرتمند

برای خرید این محصول، یکی از ویژگی‌هایی که حتماً باید چک کنید و از فروشند راجع به آن سوال کنید تراشه است. تراشه مغز متفکر این‌گونه ابزار است. طبیعتاً هرچه تراشه قدرتمندتر باشد عملکرد بهتری را برای دوربین به همراه خواهد داشت. دو نوع تراشه‌ای که معمولاً در این وسیله مورد استفاده قرار می‌گیرد با نام‌های CCD و CMOS  شناخته می‌شود. توصیه می‌شود دوربین‌های دارای تراشه CCD را انتخاب کنید زیرا از کیفیت ضبط و پردازش بهتر تصاویر برخوردار هستند.

لنز باکیفیت

نام دوربین که به میان می‌آید، بدون شک کیفیت لنز حرف اول را در انتخاب آن می‌زند. عنصر سازنده اصلی هر دوربین لنز آن است و باید به تعداد لنزها، دیافراگم و فاصله کانونی آن بسیار توجه نمود. زاویه دید لنز هم که معمولاً با درجه مشخص می‌شود؛ میدان دید و ثبت با جزئیات و وسعت بیشتر تصاویر را فراهم می‌کند.

سایر ویژگی‌ها

در کنار تمام موارد ذکر شده، برای خرید دوربین آینه ای خودرو باید به مشخصات دیگری مانند، میزان حافظه ذخیره‌سازی، برخورداری از مد پارک، سنسور حرکت، مقاومت در شرایط آب و هوایی متفاوت توجه کرد. خود دوربین هم نباید جلب توجه کند و انگیزه‌ای برای سارقان جهت دستبرد به خودرو ایجاد کند.

سخن پایانی

با وجود اینکه که محبوب‌ترین دلایل برای نصب دوربین آینه ای خودرو ذکر شد، فراموش نکنید این وسیله ضروری تا حد بسیار زیادی می‌تواند در هزینه‌های شما صرفه جویی کند. در اصل خرید آن خود به نوعی یک سرمایه گذاری تلقی می‌شود تا مانع هزینه‌های بیشتر شود. تنها نکته باقی‌مانده این است که کیفیت این محصول را فدای قیمت آن نکنید. به خاطر داشته باشید که فقط یک بار این دوربین را می‌خرید ولی با خرید آن از وقوع حوادث احتمالی مختلف و هزینه‌های ناشی از آن جلوگیری خواهید کرد.