دوربین حرارتی خودرو
دوربین حرارتی خودرو | آشنایی با انواع دوربین دید در شب خودرو

دوربین حرارتی خودرو

تصادفات رانندگی یکی از مهم‌ترین عامل‌های مرگ و میر در جهان است که هرساله جان بسیاری از مردم جهان را می‌گیرد. به همین دلیل کارخانه‌های خودروسازی با اضافه کردن امکانات ایمنی سعی می‌کنند که آمار تصادفات را کاهش دهند. دوربین حرارتی خودرو یکی از بهترین امکاناتی است که آمار تصادفات مرگبار در شب را کاهش می‌دهد. در این مطلب از وبلاگ دوردیدتک با معرفی دوربین حرارتی که کاربردهای زیادی برای دید در شب دارد، همراه شما عزیزان هستیم.

دوربین حرارتی خودرو چه کاربردهایی دارد؟

همانطور که در مقدمه مطلب اشاره شد، استفاده از این آپشن در ماشین‌های به روز می‌تواند تا حدودی از وقوع حوادث رانندگی در شب جلوگیری نماید. اما ماشین‌های جدید که این قابلیت را دارند معمولا گران قیمت هستند و بسیاری از مردم دوست دارند با نصب این اپشن روی ماشین ایمنی خود را هنگام رانندگی در شب بیشتر کنند. با نصب دوربین حرارتی ماشین دید راننده در زمان‌هایی که نور کم است را افزایش می‌دهد. همچنین دوربین حرارتی خودرو به راننده این امکان را می‌دهد که عابران پیده و حیوانات عبوری را در شب به خوبی تشخیص داده و بتوانند عکس العمل مناسب را هنگام ترمزگیری داشته باشند.

دوربین حراراتی خودرو چگونه کار می‌کند؟

از تکنولوژی‌های مختلفی برای تولید دوربین حرارتی ماشین استفاده می‌شو.د. به طور مثال شرکت مرسدس بنز با استفاده از تکنولوژی NIR و تاباندن نور مادون قرمز بر روی جاده، تاریکی شب را همانند روز برای راننده روشن می‌کند. اما رقیب اصلی بنز یعنی بی ام و از تکنولوژی FIR استفاده می‌کند. این سیستم بیشتر روی حرارت اجسام روی جاده تمرکز داشته و وضوح تصویر آن نسبت به دوربین‌های شرکت مرسدس بنز کمتر است.

دوربین حراراتی خودرو چگونه کار می‌کند؟ | دوردید تک

شرکت‌هایی که در زمینه تولید دوربین حرارتی ماشین فعالیت می‌کنند به طور کلی از این دو سیستم برای تولید محصولات خود استفاده می‌کنند. با خرید و نصب دوربین حراراتی خودرو میتوانید امکانات ایمنی به روز خودروهای بنز و بی ام و را به اتومبیل‌های قدیمی‌تر بیاورید.

مزایا و معایب دوربین‌های FIR و NIR

از آنجایی که سیستم FIR روی حرارت اجسام تمرکز دارد ممکن است که نتواند اجسام سرد مثل جسد حیوانات مرده وسط جاده یا سنگ و تنه درختان را نتواند به خوبی تشخیص دهد. به همین دلیل دقت کلی دوربین‌های مادون قرمز نسبت این سیستم بیشتر است.

مزایای استفاده از دوربین حرارتی خودرو

بسیاری از رانندگان در دنیا به صورت شبانه روی جاده‌ها رانندگی می‌کنند و بارها خطر برخورد به حیوانات عبوری یا دیگر اجسام روی جاده را تجربه کرده‌اند. با نصب دوربین‌های حرارتی خودرو دید راننده افزایش چشمگیری در شب خواهد داشت و بهتر می‌تواند روی وسیله‌ی نقلیه خود کنترل داشته باشد.

سخن پایانی

آمارهای موجود نشان می‌دهند که امکان وقوع تصادف در شب بسیار بیشتر از روز است. به همین علت امکان ثبت حوادث در شب یکی از آپشن‌های مهم خودرو محسوب می‌شود. در فروشگاه آنلاین دوردیدتک انواع مختلفی از دوربین حرارتی خودرو به فروش می‌رسد تا رانندگان ایرانی بتوانند این آپشن ایمنی مهم را روی اتومبیل خود نصب کنند و هنگام رانندگی در شب احساس امنیت بیشتری داشته باشند.