دوربین حرارتی | دوربین مداربسته حرارتی | دوربین ترموویژن
دوربین حرارتی یا ترموویژن چیست؟ بررسی مزایا و معایب این دوربین‌ها

دوربین حرارتی | مزایا و معایب دوربین های ترموویژن

دوربین حرارتی یا دوربین ترموویژن انواع بسیار زیادی دارد که مهم‌ترین آن‌ها دوربین حرارتی از نوع مداربسته است. این دوربین‌ها کاربرد بسیار زیادی دارند و در مکان‌های مختلفی نصب می‌شوند. دوربین‌های حرارتی این قابلیت را دارند که افراد را با استفاده از گرمای بدنشان شناسایی کنند. معمولا افرادی که در نصب این دوربین‌ها مهارت دارند، آن‌ها را در نقاطی قرار می‌دهند که از دید پنهان باشند. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری از دوربین مداربسته حرارتی به دست آورید.

دوربین مداربسته حرارتی

این نوع دوربین‌ها همانطور که از نامشان پیداست در ساختمان‌ها و اداره‌جات نصب می‌شوند و استفاده از آن‌ها امنیت ساختمان را بسیار بیشتر از قبل افزایش می‌دهد. استفاده از این دوربین‌ها در قرارگاه‌های نظامی نیز کاربردهای زیادی دارد و در زمان تاریکی هوا با استفاده از این دوربین می‌توان کسانی که در نزدیکی محل قرار دارند را شناسایی کرد. این دوربین‌ها دو حالته هستند و در زمان روشنایی روز نوع تصویربرداری آن‌ها تغییر پیدا می‌کند و به رنگ طبیعی عوض می‌شود. اما در زمان تاریکی هوا همه چیز در دوربین تاریک بوده و فقط گرمای بدن مشاهده می‌شود و انسان‌ها و موجودات زنده به راحتی قابل تشخیص هستند. جالب است بدانید که این دوربین‌ها قابلیت تشخیص گرمای بدن حیوانات را نیز دارند.

مزایای دوربین حرارتی

مزایای دوربین حرارتی بخصوص دوربین مداربسته حرارتی بسیار زیاد است که در این بخش با آن‌ها آشنا خواهیم شد. مزایایی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، اغلب در یک دوربین و یا در دوربین‌های مختلفی وجود دارد و شما می‌توانید با خرید یک دوربین مداربسته به صورت همزمان همه‌ی این مزایا را به دست آورید.

شناسایی با گرما

یکی از ویژگی‌های خوبی که در این نوع دوربین ها دارد، شناسایی افراد از روی گرمای بدن است که افراد شناسایی شده هیچوقت آن را نمی‌فهمند. این دوربین‌ها در هر شرایطی به کار خود ادامه می‌دهند و برخی از آن‌ها زمانی که یک سوژه را پیدا کند، تا محدوده خاصی آن را دنبال می‌کنند. این دوربین‌ها در شرایط مه آلود، تاریک و ابری نیز به خوبی به کار خود ادامه می‌دهند وزمانی که یک خطر را احساس کنند سریعا به شما اخطار می‌دهند تا آن را برطرف کنید. همچنین این دوربین‌ها برای صنایع مختلف نیز استفاده می‌شوند تا نقاط خیلی داغ در دستگاه‌ها را شناسایی کنند.

تشخیص حیوان از انسان توسط دوربین‌های حرارتی

این دوربین‌ها به سادگی با برنامه نویسی و کدهایی که به شبکه اصلی داده شده است، توانایی این را دارند که با تجزیه و تحلیل داده‌ها و تصاویر، حیوان را از انسان تشخیص دهند. در گذشته این ویژگی در دوربین حرارتی وجود نداشت و برخی از افراد از این نقص با پوشیدن لباس حیوان سوء استفاده می‌کردند. جالب است بدانید که در این دوربین‌ها کارت گرافیکی بسیار قوی وجود دارد که به شناسایی تصاویر مختلف کمک می‌کند.

معایب دوربین حرارتی

دوربین‌های حرارتی با وجود مزایای زیادی که دارند، معایبی نیز دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

شناسایی نکردن چهره افراد و تعداد آن‌ها

یکی از معایبی بزرگی که دوربین‌های حرارتی دارند این است که توانایی شناسایی چهره افراد را ندارند. یعنی شما می‌توانید بدون اینکه شناسایی شوید به راه خود ادامه دهید و از مقابل دوربین رد شوید. دیگر عیبی که اینگونه دوربین‌ها دارند این است که اگر دو نفر به صورت به هم چسبیده و نزدیک به هم، از مقابل دوربین مداربسته حرارتی رد شوند، دوربین آن‌ها را یک نفر شناسایی می‌کند.

بی مصرف در نیروگاه‌های خورشیدی

همانطور که می‌دانید در نیروگاه‌های برق و مخصوصا نیروگاه‌های خورشیدی گرمای زیادی وجود دارد و استفاده از دوربین‌های حرارتی در اینگونه صنایع کار بی نتیجه‌ای است. در نیروگاه‌های برق چه در شب که هوا تاریک است و چه در روز که هوا روشن است. گرمای زیادی از سیم‌های مختلف می‌گذرد که نشانه وجود برق است. بنابراین این دوربین‌ها با استفاده از حسگرهایی که دارند، گرما را شناسایی کرده و به اشتباه آن را ورود غیرمجاز گزارش می‌دهند.

سخن پایانی

در این مطلب با موضوع دوربین حرارتی با شما همراه بودیم و مزایای دوربین مداربسته حرارتی را بیان کردیم. شما می‌توانید برای خرید این دوربین‌ها به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید؛ اما از سوی دیگر تعداد فروشگاه‌های معتبری که اقدام به فروش دوربین حرارتی می‌کنند بسیار کم است و شاید به آسانی نتوانید آن‌ها را پیدا کنید. یکی از راه‌های خرید این دوربین‌ها مراجعه به وب سایت دوردیدتک است که محصولات بسیار باکیفیت و ارجینال را با قیمت مناسب در اختیار شما می‌گذارد.