دوربین خودروی جدید چیست
دوربین خودروی جدید – پاسخ به سوالات متداول در خصوص دوربین‌های ماشین

مقدمه

دوربین‌های ثبت وقایع خودرو چندین دهه است که وجود دارند و بیشتر در ماشین‌های پلیس آمریکا بکار برده می‌شدند؛ اما، اخیرا به یک آپشن جدید تبدیل شده و در بسیاری از خودروهای سواری تعبیه می‌شوند. دوربین خودروی جدید که با نام دوربین ثبت وقایع خودرو شناخته می‌شود، امروزه نقش اصلی را در محافظت از ماشین‌ها ایفا می‌کنند. اگر کمی در یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی وقت بگذارید، متوجه می‌شوید که بسیاری از اتفاقات جالب و هیجان‌انگیزی که در آنجا می‌بینید توسط دوربین‌های مداربسته و خودرو ضبط شده‌اند.

اگر زادگاه شما و محلی که در آن زندگی می‌کنید از امنیت کافی برخوردار نبوده و فاصله آن با پایگاه‌های پلیس زیاد است، دوربین‌های ثبت وقایع خودرو بهترین گزینه برای برقرای امنیت خودروی شما می‌باشند. هیچگاه اتفاقات ناگوار را برای دیگران فرض نکنید؛ ممکن است این اتفاقات روزی گریبان شما را بگیرند و آن موقع آرزوی این را داشتید که خودروی شما به دوربین وقایع مجهز بود. در این مطلب قصد داریم تا با ارائه نکاتی توجه شما را به دوربین‌های ثبت وقایع جلب کنیم.

مزایا و قابلیت‌های دوربین خودروی جدید وای‌فو

دوربین‌های ثبت وقایع دارای مدل‌های مختلفی هستند که نمونه‌های وای‌فو از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند. این دوربین‌ها دارای بلندگو و میکروفون داخلی و قابلیت پخش صدا هستند. البته، این قابلیت برای تمام مدل‌های این دوربین‌ها تعریف نشده و تنها نمونه‌های خاص آن نظیر A119 Viofo از این ویژگی برخوردارند. این دوربین‌ها به راحتی در شب فیلم‌برداری و عکس‌برداری می‌کنند. معمولا، نوع حسگر اکثر دوربین‌های وای‌فو از نوع CMOS بوده و از طریق خروجی یواس‌بی به لپ‌تاپ و موبایل وصل می‌شوند.

یکی از ویژگی‌های منحصربفرد این دوربین‌ها قابلیت ضبط پیوسته با وضوح بسیار بالا است؛ به گونه‌ای که به دلیل مجهز بودن به سیستم مادون‌قرمز تمام تصاویر را هم در روز و هم در شب به خوبی و با کیفیت فوق‌العاده ضبط می‌کنند. اکثر دوربین‌های وای‌فو مجهز به ردیاب و حس‌گر بوده و در صورت حرکت ماشین به سرعت رانندگان را مطلع می‌کنند. البته، این امر در صورتی امکان‌پذیر است که تلفن همراه شما به اینترنت وصل باشد. نمونه‌های آفلاین نیز وجود دارد که مسلما از قیمت بالایی برخوردار هستند.

سوالات متداول در خصوص دوربین خودروی جدید

بسیاری از افراد پس از خرید این دوربین‌ها سوالات زیادی را مطرح می‌کنند که در ادامه قصد داریم به متداول‌ترین آن‌ها پاسخ دهیم.

دوربین وقایع خودرو تا چه میزان قابلیت ضبط دارد؟

این امر بستگی به حجم کارت حافظه شما و میزان وضوح تصویری که برای ضبط ویدئوی خود انتخاب کرده‌اید، دارد. طبیعتا، اگر دوربین‌هایی را انتخاب کنید که وضوح تصویر آن‌ها بالا باشد، کارت حافظه شما به سرعت پر شده و باید برای ضبط وقایع بعدی خالی شود. البته، این دوربین‌ها قابلیت پشتیبانی از کارت‌های حافظه حجیم را داشته و می‌توانند برای روزهای بیشتری وقایع را ضبط کنند.

چگونه بفهمیم که کارت حافظه دوربین خودروی جدید پر شده است؟

یکی از دغدغه‌های بسیاری از افرادی که از دوربین‌های ثبت وقایع خودرو استفاده می‌کنند همین موضوع است. معمولا، دوربین‌های جدید در آستانه پر شدن حافظه به رانندگان اخطار می‌دهند؛ اما، اگر از دوربین‌هایی استفاده می‌کنید که این قابلیت را ندارد، بهتر است هر چند وقت یک‌بار حافظه دوربین خود را چک کنید. البته، با مرور زمان از میزان حافظه و مدت زمان ذخیره آن مطلع شده و زمان دقیق خالی کردن اطلاعات اضافی را می‌فهمید.

آیا دوربین‌ها از تمام مدل‌های کارت حافظه پشتیبانی می‌کنند؟

معمولا، اکثر دوربین‌های وای‌فو از انواع کارت‌های حافظه پشتیبانی می‌کنند. اما، در برخی از موارد کارت‌های SD با گذشت زمان کارایی خود را از دست داده و دیگر قادر به ضبط تمام وقایع نیستند؛ به گونه‌ای که در برخی از دوربین‌ها مشاهده شده است که کارت حافظه به دلیل نقص فنی بسیاری از وقایع را ضبط نکرده است. این امر بستگی به کیفیت و جنس کارت حافظه شما دارد. وگرنه دوربین‌های ثبت وقایع خودرو از تمام مدل‌های کارت حافظه پشتیبانی می‌کنند.

کارت حافظه MikroSD یا SD Card؟ کدامیک مناسب است؟

یکی دیگر از سوالاتی که در خصوص حافظه دوربین خودروی جدید مطرح می‌شود استفاده از مدل کارت‌های حافظه است. شرکت وای‌فو همواره MicroSD را به دارندگان دوربین توصیه کرده است؛ چراکه این کارت‌ها بسیار متنوع‌تر بوده و دارای یک آداپتور مناسب جهت استفاده از کارت‌های حافظه بزرگ‌تر هستند. همچنین، سرعت MicroSD از نمونه‌های دیگر بالاتر بوده و به سرعت فیلم‌ها و تصاویر را در لپ‌تاپ یا تلفن همراه لود می‌کنند.

آیا دوربین‌های ثبت وقایع قابلیت دید در شب نیز دارند؟

البته که تمام دوربین‌های ثبت وقایع از این قابلیت برخوردار نیستند. اما، دوربین‌های نسل جدید همگی این قابلیت را داشته و با داشتن سیستم مادون قرمز تمام اتفاقات را در شب با کیفیت بالا ضبط می‌کنند. تقریبا، اکثر مدل‌های وای‌فو مجهز به سنسور و سیستم مادون قرمز هستند و تمام تصاویر را با وضوح بالا به ثبت می‌رسانند.

آیا دوربین‌ها قابلیت ردیابی و ثبت سرعت را دارند؟

اکثر مدل‌های دوربین خودروی جدید وای‌فو این ویژگی را دارند و قادرند مکان خودرو را ردیابی کنند. البته، باید این قابلیت را با سیم‌کشی دوربین از طریق باتری ماشین فعال کرد. در غیر این‌صورت دوربین بدون باتری و سیم‌کشی قادر به انجام این‌کار نیست.

دوربین خودروی جدید

سخن پایانی

دوربین‌های ثبت وقایع خودرو از زمانی که وارد بازار شدند به رانندگان این امکان را داده‌اند تا با خیالی آسوده ماشین خود را در هر جایی که بخواهند پارک کنند. این دوربین‌ها به عنوان یک مدرک محکم و معتبر تمام اتفاقات روزمره را در هنگام رانندگی و پارک ضبط می‌کنند. اگر به دنبال یک دوربین با کیفیت و مناسب هستید توصیه می‌شود از فروشگاه‌های معتبر نظیر دوردیدتک آن را تهیه کنید.