دوربین خودرو
دوربین خودرو – ویژگی‌ها و مزایای استفاده از این نوع دوربین‌ها

مقدمه

احتمالا بسیاری از افرادی که صاحب خودرو هستند، تجربه ناخوش‌آیند تصادف را دارند و در اکثر مواقع نیز سند یا مدرکی برای ارائه به پلیس نداشته‌اند. برای حل این مشکل از دوربین خودرو استفاده می‌شود. این دوربین‌ها کاربردهای فراوانی دارند و امروزه در حال تبدیل شدن به یکی از تجهیزات مهم همراه با خودرو‌ها هستند.

دوربین خودروشرکت‌های بسیار بزرگی در سراسر دنیا روی لنزها، اندازه دوربین، روش فیلم‌برداری، کیفیت و روش اتصال آن‌ها به اینترنت کار می‌کنند و احتمالا به زودی یکی از پرکاربردترین لوازم و تجهیزات جانبی خودرو خواهند شد. در این مطلب نگاهی به این دوربین‌ها خواهیم انداخت تا نسبت به آن‌ها شناخت پیدا کنید و در ادامه به یک برند معروف دوربین خودرو اشاره خواهیم کرد.

دوربین خودرو چیست

دوربین خودرو همانطور که از نامش پیدا است، دوربینی است که در داخل خودرو (معمولا روی داشبورد یا شیشه) نصب می‌شود. وظیفه اصلی این دستگاه این است که به عنوان یک شاهد عمل کند و صحنه‌های تصادف را ثبت و ضبط کند. این دوربین‌ها از تمام وقایعی که در داخل جاده اتفاق می‌افتد، به شکل دقیقی فیلم‌برداری می‌کنند تا سند و مدرکی برای بررسی پلیس یا سایر مقامات قضایی در دست باشد.

بسیاری از قضاوت‌ها در مورد مقصر اتفاقات و صحنه‌های تصادف آن قدر سخت است که پلیس فقط با داشتن یک سند و مدرک معتبر می‌تواند حرف شما را باور کند. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از رانندگان ترجیح می‌دهند که این دوربین‌ها را خریداری کنند تا وقتی که در ماشین حضور ندارند (یا به هنگام رانندگی) اتفاقات و حوادث را ضبط کنند.

دوربین خودرواین دوربین‌ها ویژگی‌های مختلفی دارند. بسیاری از آن‌ها برای تامین برق خود، کابل‌هایی به همراه دارند که به جا فیوزی متصل می‌شوند و تعداد زیادی از آن‌ها نیز از باطری استفاده می‌کنند. دوربین‌های پیشرفته‌تر نیز حاوی سنسورهایی هستند که به محض حس کردن لرزش اقدام به روشن شدن و فیلم‌برداری می‌کنند. این سنسورها باعث می‌شود که باطری به شکل بهینه مصرف شود. برخی از مدل‌های پیشرفته این دوربین‌ها امکان مشاهده زنده اتفاقات اطراف و داخل خودرو را به شما می‌دهند. همچنین اندازه آن‌ها به گونه‌ای است که امکان نصب آن در جاهای مختلف وجود دارد. زاویه دید دوربین را می‌توانید تنظیم کنید تا دید دلخواه خود از ماشین را به دست بیاورید.

مزایای استفاده از دوربین خودرو

یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از دوربین خودرو این است که راننده بدون هیچ نگرانی می‌تواند حین پارک کردن خودرو در یک پارکینگ، از امنیت خودرو آگاه شود. برخی از دوربین‌ها حتی امکاناتی دارند که به محض رخ دادن یک برخورد شروع به فرستادن هشدار به گوشی راننده از طریق اینترنت می‌کنند.

مقابله با جرائم یکی دیگر از مزایای این دوربین است. گاهی اوقات بعضی رانندگان وقتی که راننده داخل ماشین حضور ندارد با آن برخورد می‌کنند و سپس فرار می‌کنند. وقتی که دیگران بدانند که خودروی شما به دوربین متصل است، قطعا دست به چنین کاری نمی‌زنند. همچنین خطر جلوگیری از دزدی قطعات داخل ماشین یا خود ماشین نیز یکی دیگر از جرائمی است که ممکن است این دوربین‌ها مانع آن شوند. بسیاری از این دوربین‌ها مجهز به سیستم ردیابی جی‌پی‌اس هستند.

وجود یک دوربین خودرو باعث می‌شود که اختلافات پس از دعوا سریع‌تر حل شوند و از ادعاهای دروغ دیگران جلوگیری می‌شود. این مسئله به صرفه جویی در زمان کمک زیادی می‌کند.

مزیت دیگر وجود دوربین خودرو این است که باعث می‌شود رانندگان با اطمینان خاطر و آسودگی رانندگی را انجام بدهند چرا که حواس آن‌ها درگیر اتفاقات پیرامون ماشین نیست. اکثر این دوربین‌ها مجهز به یک نمایشگر هستند که موقعیت کنار و پشت ماشین را به راننده نشان می‌دهند. این مسئله برای رانندگان که به نقاط مختلف خودرو دید ندارند، بسیار مفید است و خطر هر گونه برخورد با موانع، ماشین‌ها و افراد دیگر را به حداقل می‌رساند.

همچنین می‌توان از این دوربین برای ثبت لحظات خوش نیز استفاده کرد. مثلا وقتی که با افراد خانواده لحظاتی به یاد ماندنی را در داخل اتومبیل تجربه می‌کنید یا از کنار چند منظره زیبا عبور می‌کنید و چشم شما محو تماشای این منظره می‌شود، این دوربین وظیفه ثبت لحظات را بر عهده خواهد داشت.

دوربین خودروبهترین دوربین‌ها

برندهای مختلفی هستند که هر ماه دوربین‌های جدیدی را با ویژگی‌های جدید به بازار عرضه می‌کنند. یکی از معروف‌ترین این برندها دوربین خودرو وایفو است. این شرکت طیف وسیعی از دوربین‌ها را به بازار عرضه می‌کند که ویژگی‌های بسیار زیادی دارند. دوربین‌های وایفو در شرکت‌های معتبری مانند اوبر، تاکسی و لیفت استفاده می‌شوند تا خطرات را به حداقل برسانند.

برخی از آن‌ها دارای لنزهایی هستند که در اطراف خودرو نصب می‌شوند و از طریق نمایشگر نقاط کور را به راننده نشان می‌دهند. همچنین اکثر مدل‌های این برند، مجهز به جی‌پی‌اس هستند و می‌توان از آن برای یافتن مکان خودرو در صورت مفقود شدن استفاده کرد.

دوربین جایگزیناین دوربین‌ها از حالت‌های مختلف فیلمبرداری برخوردار هستند و می‌توانید به نیاز خود از حالت‌های فیلمبرداری ضبط اضطراری، حالت پارکنیگ و غیره استفاده کنید. این حالت‌ها از نظر زاویه دید متفاوت هستند. دوربین‌های وایفو از فناوری‌های وای‌فای و بلوتوث برای اتصال به گوشی‌های تلفن همراه راننده استفاده می‌کنند و می‌توانند دسترسی به دوربین از راه دور را فراهم کنند. همچنین امکان فیلم‌برداری در شب نیز یکی دیگر ویژگی‌های خاص این برند از دوربین‌ها است. توانایی عکس‌برداری نیز در این دوربین‌ها وجود دارد و از ۱۵ زبان پشتیبانی می‌کنند. در منوی این محصولات می‌توانید با انتخاب زبان موردنظر روش‌های مختلف فیلمبرداری و بازه‌های زمانی آن را تنظیم کنید.

سخن پایانی

در این مطلب وبسایت دوردیدتک نگاهی به دوربین خودرو و ویژگی‌های منحصر به فرد آن انداختیم. بدون شک خرید یکی از این دوربین‌ها علاوه بر این که کیفیت رانندگی شما را بالاتر می‌برد، به حفظ امنیت خودروی شما نیز کمک می‌کند. از این دوربین‌ها استفاده کنید و دیگر نگران خودروی خود نباشید.