دوربین مداربسته خورشیدی | پنل خورشیدی در دوربین مداربسته
دوربین مداربسته خورشیدی

آشنایی با دوربین مداربسته خورشیدی و مزایای آن

دوربین مداربسته خورشیدی

دوربین مداربسته به عنوان ابزاری مهم در بحث نظارت و ایجاد امنیت مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به نیاز روزافزون عموم افراد جامعه، با نیازهای حفاظتی متفاوت، به تهیه و نصب سیستم های نظارتی (دوربین مدار بسته و …) میتوان گفت مهمترین دلایل استفاده از یک سیستم امنیتی در درجه اول حفاظت و امنیت بیشتر خانه، محیط کار، اموال و عزیزان در مقابل خطرات احتمالی طبیعت است؛ مانند، حمله حیوانات وحشی و نیز جلوگیری از سرقت و یا ارتکاب به جرم و جنایت.

علاوه بر این اکثر کاربران در کاربری های تخصصی تر نیاز دارند به اینکه در تمام لحظات بخصوص ساعات عدم حضور در محل کارشان و به منظور کیفیت مدیریت به طور پیوسته محیط کار و کارمندان خود را کنترل نمایند. در واقع، دوربین مداربسته در بسیاری از کاربری های تجاری و شغلی مهم مانند چشم دوم مدیران عمل میکند و تمام اتقاقات ریز و درشت دارای اهمیت برای مدیریت یک شرکت یا مجموعه تجاری را ثبت میکند.

پیش از هر چیزی لازم است بدانیم دوربین مداربسته چگونه کار می‌کند و انرژی خود را از کجا تامین می‌کند. همانند هر وسیله دیگر، دوربین مداربسته نیز برای کار کردن نیاز به یک منبع انرژی دارد.

به طور کلی دوربین مداربسته با توجه به منبعی که انرژی آن را تامین می‌کند به سه دسته تقسیم می‌شود

دوربین مداربسته خورشیدی | پنل خورشیدی در دوربین مداربسته

 

 

 

دوربین مداربسته بیسیم که نیاز به اتصال به برق دارد.

شاید تصور کنید واژه بیسیم بدین معناست که این وسیله به هیچ سیمی متصل نیست و بدون وصل شدن به برق کار می‌کند. اما در توضیح این وسیله باید گفت منظور از بیسیم، انتقال اطلاعات از دوربین به دریافت کننده (مانیتور یا DVR/NVR) است. بنابراین واژه بیسیم بدین معنا نیست که لزوما دوربین مداربسته قرار است بدون برق کارکند.

دوربین مداربسته بیسیم که با باطری کار می‌کند.

اگر به دنبال دوربین مداربسته‌ای هستید که بدون نیاز به برق کار کند، دوربین‌هایی که منبع انرژی آن‌ها باطری است گزینه مناسبی برای شما خواهند بود. در این صورت هنگامی که برق برود نیز شما همچنان می‌توانید از دوربین استفاده کنید و تا زمانیکه باطری آن خالی نشده و نیاز به شارژ مجدد ندارد می‌تواند به خوبی برایتان کار کند. این نوع دوربین دیگر چه از لحاظ اتصال به رسیور چه به منبع انرژی، به هیچگونه سیمی احتیاج ندارد. بنابراین تا همین‌جا می‌توان پاسخ سوالی که در ابتدا مطرح کردیم بدهیم. بله، این امکان وجود دارد که دوربین مداربسته بدون برق کار کند. در ادامه با نحوه کارکرد این نوع دوربین‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

اما نکته‌ای که در این نوع دوربین‌های مداربسته مطرح می‌شود عمر باطری آن است. همین موضوع گاهی موجب می‌شود افراد از خرید این نوع دوربین‌ها منصرف شوند. چرا که بر فرض شما یک ماه در خانه یا محل کار خود نیستید و می‌خواهید دوربینی نصب باشد که هر حرکتی را ضبط کند و شما نگرانی بابت قطع شدن دوربین مدار بسته خود نداشته باشید. اما این تصور که عمر باطری دوربین بعد از مدتی تمام شده و دوربین مدار بسته خاموش خواهد شد، نگرانی‌هایی را برای برخی از افراد ایجاد می‌کند.

هرچند این مساله به راحتی قابل حل است اگر بدانید دوربین مدار بسته با انرژی باطری چطور کار می‌کند. در حالیکه دوربین‌های مدار بسته معمولی به طور کلی هر تصویری را که می‌بینند ضبط می‌کنند، دوربین‌های بدون برق یا با انرژی باطری فقط در حالیکه حرکتی احساس کنند فعال می‌شوند. این مساله موجب می‌شود باطری آن‌ها برای مواقع ضروری ذخیره بماند.

دوربین مداربسته خورشیدی | دوربین تحت شبکه خورشیدی بیسیم

دوربین‌های مداربسته بیسیم IP که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند

یکی از افق های پیش روی بازار دوربین مداربسته در سطح جهان و همگام با آن در ایران؛ ترکیب انرژی های نو و دوربین های مداربسته می باشد. باتوجه مصرف کم دوربین مداربسته و نیاز به برق دائمی و غیر وابسته یکی از بهترین روش های پاسخگویی به توان لازم این سیستم ها از پنل خورشیدی است.

بدون سیم بودن این نوع دوربین‌ها، استفاده از آن‌ها را در فضای داخلی خانه و همچنین فضای بیرون راحت‌تر کرده است چرا که حالا بدون نیاز به نزدیک بودن به هیچ پریز برقی می‌توانید دوربین را هر نقطه‌ای از خانه که بخواهید قرار دهید، چه روی میز باشد چه روی کمد یا متصل به دیوار. بخصوص اگر در خانه خود از چنین دوربینی استفاده می‌کنید و به مسافرت می‌روید می‌توانید مطمئن باشید دوربین شما فقط در صورت حضور شخص ثالث یا دزد در خانه فعال می‌شود و در غیر این صورت هیچ نگرانی از هدر رفتن عمر باطری آن نخواهید داشت. هرچند ما امیدواریم دورربین بی سیم بدون برق شما هیچگاه حضور شخص ثالثی را در خانه گزارش ندهد و شما بدون نگرانی به تعطیلات بروید.

شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که چگونه می توانیم دوربین مداربسته را با برق خورشیدی تغذیه کنیم؟

وسایلی که نیاز دارید:

  • پنل خورشیدی به تعداد و آرایش لازم
  • یک شارژ کنترلر خورشیدی
  • یک باتری خورشیدی
  • دوربین مدار بسته

فاکتور‌هایی که باید لحاظ کنید:

  1. تامین ولتاژ برق
  2. پشتیبانی باتری
  3. عوامل محیطی
  4. نصب

تامین ولتاژ برق دوربین مداربسته خورشیدی

خیلی مهم است که ولتاژ تامین کننده باتری با دوربین مداربسته خورشیدی یکی باشد. اگر یکی نباشند دوربین کار نخواهد کرد یا حتی خواهد سوخت. دوربین‌های مداربسته با برق ۱۲ یا ۲۴ ولت راه اندازی می‌شوند. به طور مثال دوربین مداربسته ۱۲ ولت، نمی تواند از طریق باتری یا منبع قدرت ۲۴ ولت تامین شود. علاوه بر این، اگر بخواهید برق دوربین مداربسته Ac رو با یک باتری خورشیدی Dc تامین کنید به یک دستگاهی نیاز دارید که DC رو به AC تبدیل کند یا برعکس؛ که یک اینورتر این عمل رو انجام می‌دهد.

پشتیبانی باتری

برق خارج از شبکه‌ای که از پنل‌های خورشیدی دریافت می کنید باید به اندازه کافی برای تامین برق دوربین‌ها باشد مخصوصا در زمان‌هایی که آفتاب نیست یا ابری است یا بارانی. برق مصرفی دوربین‌های مداربسته متفاوت هستند، مخصوصا دوربین‌های امنیتی با قابلیت‌های دید در شب و چرخش که نیازمند برق بیشتری هستند؛ بنابراین مطمئن شوید که پنل‌های خورشیدی شما برای دوربین‌های مداربسته برق رو با یک سرعت منطقی تزریق کنند. همچنین مطمئن شوید که باتری‌های خورشیدی شما هم قابلیت شارژ مجدد سریع رو داشته باشند و هم به اندازه کافی برق برای ضبط کردن و مانیتورینگ مداوم رو ذخیره کنند.

عوامل محیطی

دوربین مداربسته خورشیدی یا باتری شما در مکان‌های باز قرار می گیرد که به ناچار در معرض عوامل محیطی قرار دارد مثل رطوبت، گرد و غبار یا رعد و برق. اول از همه مطمئن شوید که دوربین مداربسته ضد آب انتخاب می‌کنید و از لوازم خورشیدی با جعبه ضد آب محافظت کنید؛ و مطمئن شوید که دوربین تمیز نگه داشته شود و از تار عنکبوت، ساس و مابقی حشرات دور بماند.
در بسیاری مواقع با مکان هایی مانند انبار، کارگاه، باغ و … که فاقد برق هستند، نیازمند تامین امنیت برای تجهیزات و سرمایه قرار گرفته در این مکان ها می باشند.

نصب دوربین مداربسته خورشیدی

قرار گرفتن درست پنل خورشیدی وقتی بحث تولید انرژی می شود تفاوت ایجاد می‌کند. تلاش کنید پنل خورشیدی را روبروی خط استوا قرار بدید که می تواند در بهترین حالت در معرض نور خورشید قرار بگیرد به جای این که آن‌ها را در سایه قرار دهید. بنا بر تجربه بهترین حالت قرار دادن پنل‌های خورشیدی در جهت جنوب و انتخاب شیب ایده آل است و این اهمیت دارد که باتری شما قبل از سوییچ شدن به برق خورشیدی کاملا شارژ باشد. دوربین مداربسته خورشیدی با باتری قابل شارژ و سنسور متحرک برای حیاط پشتی، راه‌های اختصاصی، مناطق پرت، ماشین‌های تفریحی، تریلر، مزارع، کلبه‌ها و خانه‌های تابستانی مناسب هستند.

برق خورشیدی به عنوان یک منبع جایگزین این روزها کلی مورد توجه قرار گرفته است و استحقاق این توجه را هم دارد. توانایی آن در تامین برق دوربین های نظارتی در مناطقی که کابل شبکه بسیار گران است یا بیش از اندازه پیچیده است استفاده از برق خورشیدی یک راه حل مورد علاقه است.

سخن پایانی

توصیه می‌ کنیم برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در مورد دوربین ‌های مداربسته خورشیدی و تهیه کالاهای با کیفیت، دوربین های مداربسته و لوازم جانبی آن را فقط از فروشگاه‌ ها و شرکت‌ های معتبر فروشنده این محصولات تهیه و انتخاب نمایید. یکی از مهم‌ ترین نکاتی که در حتما هنگام خرید دوربین ‌های مداربسته باید به آن توجه کنید نوع دوربین ‌های مداربسته انتخابی شما می باشد. شما در ابتدا باید بدانید در دوربین ‌های مداربسته به چه امکانات و ویژگی‌ های نیاز دارید. پس از اطلاع از نیازهای خود می ‌توانید به راحتی بهترین دوربین ‌های مدار بسته را برای خود انتخاب و تهیه کنید. برای داشتن اطلاعات بیشتر و راهنمایی برای خرید  انواع دوربین مداربسته می توانید با مشاورین دوردیدتک تماس حاصل فرمائید.