دوربین مداربسته دید در شب | دوربین دید در شب مداربسته
دوربین مداربسته دید در شب چیست و چگونه کار می‌کند؟

تصویر دوربین مداربسته دید در شب

امروزه بسیاری از سیستم های نظارتی با قابلیت دید در شب ارائه می‌شوند. دوربین مداربسته دید در شب به افراد و عوامل نظارتی اجازه می‌دهد در تاریکی شب روی محیط مسلط باشند. اما آنها چطور کار می‌کنند؟ در این مطلب سعی می‌کنیم این موضوع را برای شما کاربران گرامی روشن کنیم و مزایای این نوع از دوربین‌ها را بیان کنیم.
اگر اصلا نمی‌دانید که داریم در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم، به احتمال زیاد تا به حال تصاویر دید در شب را در فیلم‌های ترسناک دیده باشید. راجع به همان تصاویر سیاه و سفید یا سیاه و سبزی حرف می‌زنیم که در این فیلم‌ها با آن مواجه شده‌اید. امروزه تصاویر دوربین مداربسته دید در شب را نه فقط در فیلم‌ها، بلکه در دنیای واقعی و هنگام استفاده امنیتی از آنها می‌توان مشاهده کرد.

دوربین مداربسته دید در شب چطور کار می‌کند؟

دوربین‌ دید در شب مداربسته با استفاده از تکنولوژی‌های مختلفی تولید می‌شود. شایع‌ترین تکنولوژی مورد استفاده در این دوربین‌ها تکنولوژی مادون قرمز (infrared) است، که مبتنی بر دریافت امواج مادون قرمز نور است.
تکنولوژی مادون قرمز | دوربین مداربسته دید در شب
اگر از نزدیک با یک دوربین مداربسته دید در شب مواجه شوید متوجه لامپ‌های ال‌ای‌دی کوچک که لنز را پوشانده‌اند می‌شوید. اینها نور مادون قرمز هستند. هنگامی که فضا تاریک می‌شود این لامپ‌ها روشن شده و به محیط تابیده می‌شوند، و باعث قابل تشخیص شدن عمق میدان با استفاده از نور مادون قرمز می‌شوند.
موضوع جالب این است که نور مادون قرمز کاملا برای چشم غیرمسلح نامرئی است. برای همین آنها هنگامی که روشن می‌شوند نمی‌توانند برای ما محیط را روشن کنند، در نتیجه وقتی آنها روشن باشند شما نمی‌توانید نور آنها را ببینید.
علاوه بر این، تصاویر دوربین مداربسته دید در شب همیشه به این دلیل سیاه و سفید هستند که چشم انسان تفاوت سفید و سیاه را از ترکیب رنگ‌های دیگر، مثل آبی یا قرمز، بهتر تشخیص می‌دهد.
به همین دلیل، بیشتر دوربین‌های دید در شب مداربسته از یک فیلتر تک‌رنگ استفاده می‌کنند تا ما بهتر بتوانیم تصویر را تشخیص دهیم.
بیشتر دوربین‌های نظارتی که قابلیت‌های دید در شب را دارا هستند، از چیزی که به آن فیلتر حذف مادون قرمز گفته می‌شود، استفاده می‌کنند. این فیلتر به شکل خودکار نور روز را دریافت کرده و فیلتر را روی آن اعمال می‌کند تا نور مادون قرمز را از آن حذف کرده و به این ترتیب تصاویر واضح به نظر برسند. هنگامی که شب فرا می‌رسد، این فیلتر به شکل خودکار کنار می‌رود، و این امکان می‌دهد دوربین نور بیشتری، از جمله نور مادون قرمز را دریافت کند.

لامپ‌های تقویت تصویر هر چه می‌توانند نور جذب می‌کنند

یک تکنولوژی دیگر نیز برای دوربین مداربسته دید در شب وجود دارد، و از آن در دوربین‌های نظارتی که در آنها «لامپ تقویت تصویر» (Intensifier Tubes) قرار گرفته استفاده می‌شود. در ساده‌ترین تعریف ممکن، آنها با استفاده از یک سنسور به شدت حساس دوربین که شدت تصویر را افزایش می‌دهد کار می‌کنند.

لامپ تقویت تصویر| دوربین مداربسته
لامپ تقویت تصویر| دوربین مداربسته
اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، نور در دسترسی که وارد دوربین دید در شب مداربسته می‌شود (و شامل فوتون‌ها می‌شود) تبدیل به الکترون‌ها می‌شود، و نور را تبدیل به یک سیگنال الکترونیکی می‌کند. سپس الکترون‌ها از طریق یک تقویت‌کننده تصویر تقویت شده و از یک سطح فسفری عبور می‌کنند. این کار باعث افزایش نور در تصویر و وضوح بیشتر محتوای آن می‌شود.
تمام رنگ‌هایی که وارد این دسته از دوربین‌ها می‌شوند، هنگام عبور از صفحه فسفری به سایه‌های سبز تبدیل می‌شوند. این همان شکل و شمایل فیلم‌های ترسناک را ایجاد می‌کند که کم و بیش با آن آشنا هستیم. چشم انسان بیشتر از بسیاری رنگ‌‌های دیگر به سبز حساس است.
این نوع دوربین‌ مداربسته دید در شب به این دلیل می‌تواند کار کند که هیچ گاه فضا سیاه مطلق نمی‌شود، بلکه فقط خیلی خیلی تاریک می‌شود. در حقیقت حذف کامل نور کار بسیار سختی است که مگر به شکل فعال قصد انجام آن را داشته باشید تا بتوانید موفق به این کار شوید. برای همین این دسته از دوربین‌ها می‌توانند نور کمی که از ماه یا از خیابان دریافت می‌کنند را گرفته و تقویت کنند.

تکنولوژی‌های دوربین مداربسته دید در شب

به این ترتیب در مجموع تا به حال از دو تکنولوژی در دوربین‌ دید در شب مداربسته استفاده می‌شود:
  • مادون قرمز
  • لامپ تقویت تصویر
دوربین‌های نظارتی که با تکنولوژی مادون قرمز کار می‌کنند از سنسوری که به نور مادون قرمز حساس است استفاده می‌کنند. این در حالی که سنسور دوربین‌هایی که با تکنولوژی تقویت تصویر عمل می‌کنند، نور معمول و مرئی برای چشم ما را گرفته و آن را تقویت و بازسازی می‌کنند.
بسیاری از افراد معتقدند تصاویر دوربین‌هایی که از لامپ تقویت تصویر استفاده می‌کنند وضوح بیشتری در حالت‌های عادی دارد. این موضوع تا حدی می‌تواند به دلیل ساختار چشم انسان درست باشد. اما این موضوع به هیچ وجه ارزش دوربین‌های مادون قرمز را کم نمی‌کند.

تکنولوژی مادون قرمز و تشخیص حرارت

حرارت نیز مانند نور نوعی انرژی است، فقط دارای فرکانس متفاوتی است و برخلاف نور برای چشم ما مرئی نیست. حرارت باعث ایجاد نور مادون قرمز می‌شود. برای همین، در مواردی که با حرکت‌ افراد، یا بررسی حضور یا عدم حضور افراد زنده (برای مثال در یک آتش‌سوزی) مواجه باشیم، دوربین‌های مادون قرمز تصویر بهتر و کاراتری ارائه می‌دهند.
تکنولوژی مادون قرمز و تشخیص حرارت | دوردید تک

همچنین از این دوربین‌ها برای ضبط فعالیت حیوانات و جانداران در شب استفاده می‌شود. این دوربین‌ها با استفاده از سنسورهای حساس به نور مادون قرمز، و لامپ‌های ال‌ای‌دی مادون قرمز، محیط را به خوبی اسکن و تصاویر را منتقل می‌کنند.

سخن پایانی

دوربین مداربسته دید در شب برای نظارت شبانه‌روزی طراحی شده است. این نوع دوربین با استفاده از دو تکنولوژی متفاوت کار می‌کند. هر یک از این تکنولوژی‌ها ویژگی‌ها و کارکردهای خاص خود را دارند. در این مطلب سعی کردیم این دو نوع تکنولوژی، یعنی تکنولوژی مادون قرمز، و تکنولوژی لامپ‌های تقویت تصویر که در دوربین‌های دید در شب کاربرد دارند را معرفی کنیم. تکنولوژی مادون قرمز بخش یا طیفی از نور را جذب و تحلیل می‌کند که برای چشم غیرمسلح ما قابل دیدن نیست. این نوع دوربین با استفاده از سنسورهای حساس به مادون قرمز این کار را انجام می‌دهد.
تکنولوژی دیگری که مورد بررسی قرار گرفت تحت عنوان لامپ‌های تقویت تصویر شناخته می‌شود. در این نوع دوربین‌ها از سنسورهای با حساسیت بسیار بالا به نور معمول استفاده می‌شود. این دوربین‌ها با تبدیل نور به جریانی از سیگنال‌های الکترونی، این جریان را از یک سطح فسفری عبور می‌دهد. با این عمل جزئیات تصویر روشن و شفاف شده و رنگ‌های موجود در آن تبدیل به طیف‌ها و سایه‌هایی از رنگ سبز می‌شوند. برای بررسی و سفارش انواع دوربین مداربسته دید در شب می‌توانید به فروشگاه دوردیدتک مراجعه و مناسب‌ترین نمونه‌ها را با توجه به نیاز خود شناسایی و انتخاب کنید.
همچنین ما در مقاله نصب دوربین مداربسته به آموزش کامل نصب و راه‌اندازی انواع دوربین مداربسته پرداخته ایم در صورت نیاز می توانید مطالعه فرموده ، نظرات و پیشنهادات خود را در قسمت دیدگاه برای ما ارسال فرمایید.