دوربین مداربسته هوشمند
دوربین مداربسته هوشمند و قابلیت‌های فراوان با اتصال این دوربین به اینترنت

آشنایی با دوربین مداربسته هوشمند و ویژگی های بارز آن

دوربین مداربسته هوشمند قابلیت‌های فراوانی دارد و پس از این که این دوربین‌های خود را به اینترنت وصل کردید، می‌­توانید از ویژگی­‌های کاربردی آن‌ها استفاده کنید. در این مطلب چهار قابلیت منحصربفرد دوربین‌های هوشمند را ذکر می­کنیم که با اتصال به اینترنت می‌­توانید از این قابلیت‌ها بهره ببرید.

نصب دوربین مداربسته هوشمند

قابلیت‌های دوربین‌های مداربسته با اتصال به اینترنت

دوربین مداربسته هوشمند به دوربین‌هایی گفته می‌شود که امکان اتصال به اینترنت را دارند و از طریق اپلیکیشن‌های مربوط به خود، بسیاری از قابلیت‌ها را ارائه می‌دهند. این دسته از دوربین‌های مداربسته با اتصال به اینترنت چهار قابلیت خاص دارند که این چهار مورد به شرح زیر هستند.

  • دسترسی از راه دور و دسترسی محلی
  • پوش نوتیفیکیشن­‌های ایمیل و اپلیکیشن
  • بک‌­آپ داده ­ها در یک ابر یا سِرور FTP
  • همگام‌­سازی NTP

دوربین مداربسته هوشمند

پایش از راه دور از طریق اینترنت

امروزه پایش از راه دور تبدیل به یکی از محبوب­‌ترین و مفیدترین ویژگی­‌های سیستم‌­های امنیتی شده است. این دوربین‌های اینترنتی به خاطر دسترسی‌­پذیری سریع به اکسس پوینت­های (نقاط دسترسی) ثابت و موبایل، پرطرفدار شده است.

دوربین­‌های هوشمند متصل به اینترنت با وجود ضبط­‌کننده­ های ویدئویی مدرن (DVR) و کارت کپچرهای ویدئویی کامپیوتری هر آنچه را که برای حفظ امنیت لازم دارید، ارائه می­کنند. نکتۀ مهم دیگر، استفاده از DVR یا کارت کپچر همراه با دو ویدئو استریم مستقل است. استریم اصلی (HD) مخصوص ضبط و مشاهدۀ سرور ویدئویی (DVR) است و استریم کمکی (متغیر) مخصوص انتقال ویدئو به یک شبکۀ محلی و اینترنت است.

دسترسی محلی

اگر دوربین­‌های مداربسته شما به اینترنت وصل باشند، می­‌توانید در هر جایی که باشید به استریمینگ زندۀ راه دور و محلی، دست پیدا کنید. این یکی از تحسین­‌برانگیزترین قابلیت‌هایی است که دوربین مدار بسته هوشمند در اختیار شما قرار می‌دهد. زمانی که در اداره یا سفر هستید، می‌­توانید از امنیت درون منزل و اطراف آن آگاه باشید. شما می­توانید به کمک نرم افزار دوربین مداربستۀ خود، استریمینگ زنده را در تلفن­‌های هوشمند اندرویدی یا آیفون خود، آی­پد، کامپیوتر و غیره از راه دور یا نزدیک تماشا کنید.

به عنوان مثال، نرم افزار رئولینک را در نظر بگیرید. به کمک این نرم افزار می­توانید چندین دوربین مدار بسته هوشمند را در آنِ واحد فقط با یک دستگاه مدیریت کنید. به عبارت ساده‌­تر، می­توانید هر چیزی را داخل ملک یا اطراف آن در آنِ واحد با کامپیوتر یا تلفن هوشمند خود کنترل کنید.

پوش ‌نوتیفیکیشن‌های ایمیل و اپلیکیشن

اگر دوربین مداربسته هوشمند شما به اینترنت وصل باشد، زمانی که حرکتی انجام شود، هشدارهای آنی از قبیل پوش‌نوتیفیکیشن­‌ها، هشدارهای ایمیلی و غیره را دریافت می­کنید. پس از این که چنین هشدارهایی را دریافت کردید، می‌توانید از طریق اپلیکشن گوشی به دوربین دسترسی پیدا کنید و بررسی کنید چه اتفاقی افتاده است. معمولاً زمانی که خطری ایجاد شده باشد، تصاویر مرتبط را از طریق ایمیل یا ویدئو کلیپ­‌های کوتاه نیز دریافت خواهید کرد. بدین ترتیب متوجه خواهید شد که چه کسی یا چه چیزی موجب  این هشدارها شده است و سپس تصمیم خواهید گرفت که چه کاری باید کرد.

نصب و راه اندازی دوربین مداربسته هوشمند

اگر دزد یا مجرمی در تصویر وجود داشته باشد، می­‌توانید این تصاویر را به عنوان مدرک نزد خود نگه دارید. پلیس می­‌تواند به کمک تصاویر واضحی که دوربین مدار بسته هوشمند شما ضبط کرده­ است، خلافکار را دستگیر کند.

بک­‌آپ و ذخیره‌­سازی داده­‌ها

پروتکل انتقال فایل (FTP) برای انتقال و ذخیره‌­سازی داده­‌ها به کار می­‌رود. شما به کمک اینترنت می­توانید تصاویر و ویدئوهای ضبط شده را در یک سِرور FTP ذخیره و آپلود کنید و اطلاعات مهم را در اختیار داشته باشید. ذخیره­‌سازی ویدئویی سِرور FTP یکی از راحت­ترین و مقرون به صرفه‌­ترین روش‌های ذخیره‌کردن ویدئوها در زمانی است که دوربین مدار بسته هوشمند شما به اینترنت وصل است.

این نکته را همیشه به خاطر داشته باشید که حین ضبط ویدئوها باید سِرور FTP فعال باشد. برخی از برندهای برتر دوربین­‌های مداربسته نیز سرویس­‌های ذخیره­سازی ابری را ارائه می­‌دهند. این امر به شما کمک می­‌کند تا فیلم خام این دوربین‌ها را آپلود کنید و آنچه که ضبط شده است را به صورت آنلاین از طریق تلفن­‌های هوشمند یا لپ­تاپ­ خود در هر جایی که باشید، مشاهده کنید.

همگام­‌سازی ساعت با پروتکل NTP

پروتکل زمان شبکه (NTP)، پروتکل شبکه مخصوص همگام­‌سازی ساعت دوربین‌ها با ساعت محلی است و یک روش عالی برای تنظیم ساعت در یک شبکه محسوب می‌شود. ساعت دوربین­‌های مداربسته با گذشت زمان ممکن است با ساعت اصلی هر کشور یا منطقه اختلاف پیدا کنند. اجرای همگام‌­سازی زمانی از طریق اینترنت در دوربین مداربسته هوشمند بسیار راحت است. اگر جرمی رخ دهد، دوربین مداربستۀ شما که با زمان NTP همگام‌­سازی شده است، امکان پیگیری دقیق جرم را فراهم می­‌کند.

آیا دوربین­‌های مداربسته بدون اینترنت هم کار می­‌کنند؟

بسیاری از مردم همیشه سوال می­‌کنند که آیا دوربین‌های مدار بسته هوشمند بدون اینترنت هم کار می­‌کنند؟ شما ممکن است این دوربین­‌ها را در ساختمان­‌ها، مغازه‌ها و حتی خیابان‌ها مشاهده کنید و اکثر آن‌ها در حال ضبط صحنه‌­ها بدون استفاده از اینترنت هستند.

لذا، پاسخ فوری که به این سوال می‌­توان داد، این است: بله، دوربین‌­های مداربسته می­توانند بدون اتصال به اینترنت هم کار کنند و این به تصمیم شما بستگی دارد که بخواهید بدون استفاده از اینترنت از آن‌ها استفاده کنید یا این دوربین­‌ها را برای داشتن قابلیت‌های بیشتر به اینترنت وصل کنید تا صحنه­‌های ضبط شده را از راه دور و از طریق اینترنت تماشا کنید و از سایر قابلیت‌های ذکرشده در این مطلب نیز استفاده کنید.

سخن پایانی

شما می­‌توانید با اتصال به اینترنت از تمام قابلیت‌های یک دوربین مداربسته هوشمند بهره ببرید ولی این دوربین‌ها بدون اتصال به اینترنت نیز کار می‌کنند و قابلیت‌های زیادی دارند. شما باید از قابلیت‌های منحصربفرد این دوربین‌ها استفاده کنید چرا که امکانات آن‌ها در نوع خود بی‌نظیر است و امنیت را به سادگی برای شما فراهم می‌کنند.