حریم خصوصی
دوربین های مداربسته و حریم خصوصی چه رابطه‌ای دارند؟

مقدمه

ما در خانه‌های خود از دوربین استفاده می‌کنیم تا امنیت برقرار کنیم اما این دوربین‌ها هزاران فیلم از ما می‌گیرند که حریم خصوصی ما را نقض می‌کند. این مسئله باعث می‌شود که ما به این سوال بنیادی فکر کنیم که دوربین‌های امنیتی به حریم خصوصی ما تجاوز می‌کنند؟ چندین سوال دیگر نیز در مورد دوربین های مداربسته و حریم خصوصی ذهن‌ها را به خود مشغول کرده است.

حریم خصوصیحریم خصوصی یا وضعیتی که در آن انسان توسط اشخاص دیگر رصد نشود و مزاحمتی از طرف دیگران برای او ایجاد نشود، چیزی است که همه ما به دنبال آن هستیم. اما آیا می‌توانیم این مسئله را در جامعه پیاده سازی کنیم؟ بدیهی است که شرکت‌های سازنده دوربین‌ها، سعی می‌کنند از جواب دادن به این سوال اجتناب کنند. برای پاسخ به این سوال تا ادامه مطلب با ما همراه باشید.

دوربین های مداربسته و حریم خصوصی با یکدیگر ضدیت ندارند!

دوربین‌های امنیتی در مکان‌های عمومی، شرکت‌ها، کسب و کارها و سایر مکان‌ها نصب می‌شوند تا امنیت را برقرار کنند. با وجود برخی مسائل درمورد این دوربین‌ها خوبی‌های زیادی دارند.

امنیت

شکی وجود ندارد که امنیت اولین بحثی است که در مورد تجاوز دوربین‌ها به حریم خصوصی افراد انجام می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که دوربین‌ها باعث کاهش جرم می‌شوند اما با این حال آن‌ها مانع از بین رفتن جرم نمی‌شوند. آن‌ها حتی شواهدی از تخلف را فراهم می‌کنند و این شواهد به نیروهای امنیتی و پلیس کمک می‌کند که شرایط را در کنترل خود بگیرند.

این دوربین‌ها با تکنولوژی‌های بیشماری که در اختیار دارند (مانند دوربین مادون قرمز و توانایی دید در شب) می‌توانند به دستگیر کردن مجرمان کمک کنند. آن‌ها همچنین این اجازه را به ما می‌دهند که از سایر اتفاقات نیز آگاهی پیدا کنیم.

برتری نسبت به انسان

یکی دیگر از مسائلی که حول و حوش دوربین های مداربسته و حریم خصوصی و به عنوان مزیت از آن یاد می‌شود برتری آن‌ها نسبت به انسان است. دوربین‌ها و انسان‌ها باید برای شناسایی یک متخلف یا حل یک پرونده با یکدیگر همکاری کنند. با این حال، همه ما می‌توانیم اعتراف کنیم که دوربین نظارت از بعضی جهات مؤثرتر از انسان است.

آن‌ها می‌توانند در بیست و چهار ساعت هفته و هفت روز هفته بر یک مکان نظارت کنند و این کار را بهتر از انسان انجام بدهند. آن‌ها می‌توانند چهره‌ها و الگوها را شناسایی کنند و اطلاعات و هزاران ساعت فیلم را ذخیره کنند. چیزی که هیچ انسانی قادر به آن نیست.

استفاده‌های فراوان

دوربین‌های مداربسته نه تنها امنیت را برای مردم به ارمغان می‌آورند بلکه کار را نیز تسهیل می‌کنند. به عنوان مثال، توقف در عوارضی‌ها در گذشته توسط مردم کار می‌شد و اکنون این وظیفه بر عهده دوربین‌ها است.

این دوربین‌ها همچنین می‌توانند یک اتومبیل سرقت شده یا فراری را شناسایی کنند و به مقامات هشدار دهند تا جلوی آن را بگیرند. چیزی تقریباً قبل از اینکه دوربین‌ها این کار را به دست بگیرند غیرممکن بود!

دوربین های مداربسته و حریم خصوصی با یکدیگر ضدیت دارند!

برخی افراد نیز موافق این مسئله هستند که دوربین‌ها به اندازه کافی خوب نیستند و استفاده از ‌آن‌ها به اندازه کافی مفید نیست.

پیشگیری از جرم

بسیاری از افراد که مخالف استفاده گسترده از دوربین‌ها هستند، استدلال می‌کنند که این دوربین‌ها نمی‌توانند جلوی جرایم را بگیرند. این مسئله واقعیت دارد، با این حال از زمان استفاده از دوربین‌های امنیتی، جنایات به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

حریم خصوصیتلفن‌ها

هر کسی که معتقد است دوربین‌ها ناقض حریم خصوصی هستند، باید با دور انداختن تلفن‌های همراه خود از این نقض حریم خصوصی جلوگیری کند!

اگرچه از دوربین‌های تلفن همراه برای نظارت استفاده نمی‌شود، با این حال جدیدترین تلفن‌ها از دوربین برای شناسایی چهره شما استفاده می‌کنند. بنابراین، تا حدودی به حریم خصوصی شما در داخل خانه نقض می‌شود.

جدا از این مسائل، امروزه دیگر نمی‌توان گوشی‌ها را کنار گذاشت چرا که بسیاری از کارها امروزه با این دستگاه‌ها انجام می‌شود. درست است که می‌توان بدون آن‌ها نیز زندگی کرد اما زندگی بدون آن‌ها سخت می‌شود. با این حال، تمام مخاطبین، ایمیل‌ها، متن‌ها و گذرواژه‌ها و حتی تصاویر شما در تلفن شما ثبت شده‌اند. بنابراین، بدیهی به نظر می‌رسد که منتقدان زیادی نسبت به مسئله وجود داشته باشد.

نقض امنیت

نقض امنیت همچنین یک موضوع بسیار قابل بحث در مورد دوربین های مداربسته و حریم خصوصی است. چه اتفاقی می‌افتد اگر کسی به یک دوربین امنیتی و همه فیلم‌هایی که ضبط می‌کند دسترسی پیدا کند؟ اگرچه نقض امنیت یک اتفاق روزمره نیست، اما زیاد رخ می‌دهد. اگرچه ممکن است وجود دوربین‌ها نقض حریم خصوصی باشد، اما پیش از این، امنیت با برخی از دوربین‌های خانگی نقض شده بودند. با این حال، برندهای بزرگ ساخت دوربین روی این مسئله کار می‌کنند و این مشکل را برطرف خواهند کرد.

بسیاری از فیلم‌هایی که شما در آن حضور دارید، در بسیاری از فروشگاه‌ها، مکان‌ها و مراکز تجاری پخش می‌شود. احتمال این که بسیاری از این فیلم‌ها در آینده در جای دیگری پخش شوند اصلا کم نیست!

آئین نامه‌ها و قوانین

در مورد دوربین‌های مداربسته نیز مانند سایر موارد، باید مقرراتی اتخاذ شود تا اطمینان حاصل شود که تجاوز به حریم خصوصی اتفاق نیفتد و محتوای شخصی پخش نشود. موقعیت‌های خاصی وجود دارد که نظارت در آن‌ها حمله به حریم خصوصی است با این حال وجود قوانین باعث می‌شود که سواستفاده‎ها کاهش پیدا کند.

حریم خصوصی 4سخن پایانی

ما در این مطلب سایت دوردیدتک به مسئله دوربین های مداربسته و حریم خصوصی پرداختیم و دیدیم که این دوربین‌ها چه نقاط ضعف و قوتی دارند. واقعیت این است که استفاده از دوربین مداربسته برای شما باعث می‌شود که تا حدودی حریم خصوصی بقیه نقض شود. دوربین‌های مداربسته نه تنها امنیت عمومی را بهبود می‌بخشند بلکه هنگامی که از خانه دور هستیم، آرامش خاطر به ما می‌بخشند. و از همه مهمتر، دنیا را به مکانی مطمئن‌تر برای نسل‌های آینده تبدیل می‌کنند.

بیشتر ما هر روز بدون اینکه متوجه شویم، از جلوی دوربین‌های مختلف رد می‌شویم! ما به دوربین‌ها اجازه می‌دهیم در میان ما زندگی کنند و از چهره‌هایمان به عنوان رمز عبور استفاده کنیم. بهتر است که کم کم به حضور این دوربین‌ها در دنیای خود عادت کنیم و آن‌ها را بپذیریم.