دوربین چرخشی | دوربین گردان | دوربین مداربسته گردان | دوربین مداربسته چرخشی
دوربین مداربسته چرخشی چیست و چه کاربردی دارد؟

دوربین مداربسته چرخشی

دوربین چرخشی یا دوربین گردان یکی از دوربین‌هایی است که در ساختمان به عنوان دوربین مداربسته نصب می‌شود. این دوربین‌ها متنوع بوده و در اندازه و اشکال مختلف در بازار وجود دارند. دوربین چرخشی و گردان در ساختمان‌ها به صورت مداربسته نصب می‌شوند و دوربین‌هایی بسیار کاربردی هستند که در صورت استفاده از آن‌ها می‌توانید در هزینه‌های خود صرف‌جویی کنید. اگر می‌خواهید با کاربردها و مزایای این دوربین‌ها آشنا شوید، تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

دوربین مداربسته چرخشی چیست؟

دوربین چرخشی یا دوربین گردان می‌تواند به صورت ۱۸۰ درجه یا ۳۶۰ درجه در محیط بچرخد و محل چرخش آن رابطه مستقیم با میزان چرخش دارد. دلیل چرخش دوربین گردان این است که در وسط این دوربین‌ها، چندین چرخنده و ‌یک مدار برای چرخش وجود دارد که با استفاده از آن‌ها حرکات دورانی دوربین انجام می‌شود. به طور کلی، این دوربین‌ها دو نوع دارند که نوع اول آن دوربین سیمی و نوع دوم این دوربین‌ها وای فای دار است. دوربین‌های سیمی معمولا کاربرد کمتری از دوربین‌های وای فای دار دارند، اما از آن‌ها ارزان‌تر هستند. در طرف مقابل دوربین‌های وای فای دار قابلیت‌های بیشتری را در اختیار شما قرار می‌دهند، اما قیمت بیشتری دارند. جالب است بدانید که برخی از این دوربین‌ها با استفاده از دست نیز قابل چرخش هستند تا در زوایای خاصی تنظیم شوند.

همه چیز درباره دوربین های مداربسته بولت را می توانید اینجا مطالعه کنید

کاربرد دوربین چرخشی

دوربین‌های چرخشی اغلب برای پارکینگ، سوله، کارخانه‌ها و دیگر مکان‌های بزرگ و مهم استفاده می‌شوند. این دوربین‌ها توانایی این را دارند که فضا‌های بزرگ را به خوبی پوشش دهند. دوربین گردان می‌تواند به سادگی طی چند ثانیه بچرخد و زوایای زیادی را به شما نشان دهد. بر روی این دوربین‌ها باید نظارت باشد تا در صورت مشاهده یک خطر، اقدامات لازم را انجام دهید.

پوشش دهی همه زوایا | دوربین مداربسته چرخشی

توجه کنید که این دوربین‌ها همزمان نمی‌توانند همه زوایا را باهم پوشش دهند. به طور مثال دوربین در حال چرخش است و اگر کسی پشت آن باشد، ناظر دوربین‌ها نمی‌‌تواند آن را ببیند. بنابراین بهتر است که از دوربین چرخشی برای پوشش همه زاویه‌ها استفاده نکنیم. اما یک راه برای این مشکل وجود دارد و آن راه این است که یک دوربین دیگر روبه روی دوربین قبلی قرار دهیم تا زاویه‌های کور آن را پوشش دهد. یعنی اینکه وقتی یک دوربین به سمت راست رفت، دوربین روبه روی آن به سمت چپ برود تا همه زوایا پوشش داشته باشند.

مزایای دوربین گردان

دوربین مداربسته گردان و یا دوربین مداربسته چرخشی مزایای بسیار زیادی دارند که در ادامه آن‌ها را بیان خواهیم کرد. توجه کنید که همیشه این دوربین‌ها را در بهترین نقطه محیط قرار دهید، تا همه جا را پوشش دهند و نقطه کوری را باقی نگذارد و محیط موردنظر شما دچار نقص امنیتی حاصل از عدم پوشش تمامی محیط نشود.

چرخش در هر زاویه‌ای

دوربین‌های چرخشی این قابلیت را دارند که در هر زاویه‌ای که شما می‌خواهید بچرخند. این دوربین‌ها طوری برنامه ریزی شده‌اند که چرخش آن‌ها قابل تنظیم باشد و زمانی که شما آن را تنظیم می‌کنید، در زاویه دلخواه شما بچرخد. همچنین این دوربین‌ها را می‌توانید خودتان از راه دور بچرخانید و زوم کنید.

چرخش در هر زاویه ای | دوردید تک

کیفیت تصویر بالا

کیفیت تصویر این دوربین‌ها به دلیل اینکه همیشه در حال چرخش هستند بسیار زیاد است و تصاویر ضبط شده آن تفاوتی با سایر انواع دوربین‌های ثابت ندارد. کیفیت به طور کلی به لنز دوربین بستگی دارد ولی اغلب این دوربین‌ها فریم ریت بالایی دارند و تصویر و صورت شما را نیز در حال حرکت شناسایی می‌کنند. همچنین شما می‌توانید کیفیت ضبط تصاویر این دوربین را نیز مانند سایر انواع دوربین مداربسته تغییر دهید تا حجم زیادی از فضای ذخیره سازی شما را اشغال نکند.

کیفیت تصویر بالا | دوربین چرخشی 360 درجه دوردید تک

سخن پایانی

در این مطلب اطلاعاتی را درباره دوربین گردان یا دوربین چرخشی در اختیار شما کاربران گرامی قرار دادیم. باید بدانید که دوربین‌های چرخشی به دلیل مزیت افزوده خود یعنی چرخش در زوایای مختلف از اغلب دوربین‌های مداربسته غیرگردان موجود در بازار بهتر هستند و استفاده از آن‌ها باعث می‌شود که شما در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. به طور مثال به جای آنکه ۶ دوربین ثابت برای یک سوله خریداری ‌کنید، می‌توانید از ۴ دوربین چرخشی برای سوله خود استفاده کنید و در هزینه‌های خرید دوربین صرفه‌جویی کنید. اگر قصد خرید انواع دوربین مداربسته گردان را دارید، کافیست سری به فروشگاه دوردیدتک بزنید تا این دوربین‌ها را با بهترین کیفیت و قیمت در کوتاهترین زمان ممکن از این فروشگاه معتبر تهیه کنید.

ما در مقاله “نصب دوربین مداربسته” به آموزش کامل نصب و راه‌اندازی انواع دوربین مداربسته پرداخته ایم در صورت تمایل به صفحه مربوطه مراجعه کنید.