راهنمای خرید دوربین خودرو
راهنمای خرید دوربین خودرو

راهنمای جامع خرید دوربین خودرو

بهترین دوربین خودرو چه مشخصاتی دارد؟ چگونه می‌توان با قیمت مناسب از نمایندگی رسمی خریداری کرد؟ با توجه به اینکه طراحی و ساخت دوربین خودرو جزو فن‌آوری‌های برتر محسوب می‌شود، تشخیص بهترین دوربین خودرو و خرید از نمایندگی‌های رسمی امری ضروری است. مدل‌های مختلفی از دوربین خودرو در بازار موجود هستند که هرکدام ویژگی‌های خاصی دارند. در این مقاله دوردیدتک به طور مفصل به راهنمای خرید دوربین خودرو اشاره خواهیم کرد.

نکات مهم در خرید دوربین خودرو

ضبط تصویر

دوربین‌های خودرویی، تصاویر را بر روی کارت‌های حافظه ضبط و ذخیره می‌کنند. کارت‌های حافظه دارای ظرفیت‌های مختلفی هستند که در حال حاضر بیشترین آن قابلیت ذخیره‌سازی ۵۱۲ گیگابایت اطلاعات را دارد، اگرچه کمتر دوربینی پیدا می‌شود که از چنین حافظه‌ای پشتیبانی کند. طبیعی است که هرچه مقدار کارت حافظه شما بیشتر باشد، دوربین شما صحنه‌های بیشتری را ضبط می‌کند. دوربین تصاویر را در چندین قسمت ضبط می‌کند که غالبا ۱، ۳ و یا ۵ دقیقه‌ای هستند. این به‌معنی است که اگر شما ۳۰ دقیقه رانندگی کنید، شما ۶ قسمت ۵ دقیقه‌ای خواهید داشت. زمانی که کارت حافظه به‌طور کامل پرشود، دوربین به‌طور خودکار تصاویر قدیمی را حذف و تصاویر جدید را جایگزین آن می‌کند.

راهنمای جامع خرید دوربین خودرو

به‌طور متوسط شما با داشتن یک کارت ۳۲ گیگابایتی، می‌توانید ۴ الی ۵ ساعت فیلم با کیفیت ۱۰۸۰ ضبط کنید. با اینکه نیازی نیست که شما به‌صورت دستی حافظه را خالی کنید، اما پیشنهاد می‌کنیم که هربار که کارت را به کامپیوتر متصل می‌کنید، یک بار آن را فرمت کنید (ترجیحا هر دو ماه) تا حافظه در بهترین حالت خود بماند. توجه به این نکته مهم است که کارت‌های حافظه مانند نوارهای ویدئویی، دارای تعداد محدودی از زمان ضبط کردن آن‌هاست و یک کالای مصرفی محسوب می‌شوند و پس از مدتی باید آن‌ها را تعویض کرد.

حالت پارکینگ

بسیاری از مردم امیدوارند که دوربین‌های خودرویی حتی زمانی که خودرو پارک است، تصاویر را ضبط کنند. برخی از دوربین‌ها دارای حالت پارکینگ هستند که به این معنی است که دوربین در صورت تشخیص حرکت و صدای بلند ضبط تصاویر را آغاز می‌کنند. حالت پارکینگ به‌راحتی حالت عادی نیست و باید چندین نکته را در هنگام نصب در نظر بگیرید.

همانطور که در بالا گفته ‌شد، اکثر وسایل نقلیه، فقط زمانی که روشن هستند قابلیت ضبط تصاویر را دارند، بنابراین برای استفاده از حالت پارکینگ باید از لوازم جانبی استفاده کنید. کیت‌های سخت‌افزاری به گونه‌ای طراحی شده‌اند که باعث می‌شود تا برق مورد نیاز دوربین را تامین کنند و همچنین مانع از خالی شدن باطری شوند. برخی کیت‌ها، دارای ویژگی‌های بیشتری مانند قطع خودکار در دمای بالا و تایمر هستند.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، آب و هواست. دوربین‌های خودرویی دارای یک دمای ایمن هستند. ترک‌کردن کودک یا حیوان درون وسیله نقلیه، می‌تواند عواقب بدی داشته‌ باشد و همین امر باعث افزایش دمای درون خودرو می‌شود و می‌تواند به دوربین صدمه بزند. اگر که قصد دارید در روزهای گرم از حالت پارکینگ استفاده کنید، ممکن است لازم باشد که یک کیت سخت‌افزاری با قطع دمای خودکار تهیه کنید.

برای خرید دوربین خودرو چه مواردی را باید در نظرگرفت؟

۱-چه‌مقدار می‌خواهید هزینه کنید؟

شما بسته به نیاز خود باید ویژگی‌های دوربین مورد نظر را مشخص کنید، بسته به ویژگی‌های مختلف، قیمت دوربین می‌تواند بین ۵۰ تا ۵۰۰ دلار باشد. خود را برای هزینه و محدوده خرید محدود کنید. توجه داشته‌باشید که در حوزه دوربین، ارزان بودن نشانه خوبی نیست. موارد زیادی بوده‌است که کسانی که دوربین‌های ارزان قیمت تهیه کرده‌اند، پس از مدتی دوربین آن‌ها از کار افتاده‌است. بسیاری از مردم از مدل‌های ناشناخته در سایت‌هایی مانند ebay خریداری می‌کنند اما ظرف چند ماه مجبور می‌شوند که نسخه اصلی آن را خریداری کنند.

۲-محدوده دید دوربین

انتخاب بهترین دوربین خودرو | راهنمای خرید دوربین خودرو
محدوده دید دوربین

این دوربین‌ها انواع مختلفی دارند. اکثر این دوربین‌ها به‌صورت تکی و برخی به‌صورت دو دوربینی وجود دارند که دوربین دوم برای داخل خودرو استفاده می‌شود. این ویژگی برای بررسی تخلفات استفاده از تلفن در حین رانندگی مفید است، اما معمولا نمای زیادی از پشت خودرو را پوشش نمی‌دهد.  

نوع دوم این دوربین‌ها دارای یک دوربین جلو و یک دوربین عقب است که با کابل متصل می‌شود و اجازه می‌دهد تا تصاویر عقب خودرو نیز نمایش داده شود. این یک ویژگی منحصر به‌فرد است که در صورت بروز حادثه بسیار مفید است. این مدل دوربین‌های خودرویی بعضا بسیار گران هستند و به‌همین دلیل، افراد از دو دوربین مجزا برای جلو و عقب خودرو استفاده می‌کنند. نصب مدل‌های دو دوربینی، می‌تواند بسیار سخت‌تر از سایر مدل‌ها باشد، زیرا کابل‌های ویدئویی به‌را‌حتی صدمه می‌بینند.

۳-باطری یا خازن (در صورت قطع برق، دوربین چه‌مدت روشن می‌ماند؟)

بسیاری از افرادی که به‌تازگی از دوربین‌ فیلمبرداری خودرو استفاده می‌کنند، نمی‌دانند که باطری‌های داخلی برای راه اندازی دوربین‌ها طراحی نشده‌اند. تمام دوربین‌ها برای عملکرد صحیح، به برق ۱۲ ولت ثابت که از طریق کابل شارژ تامین می‌شود، نیاز دارند. باطری‌ها یا خازن‌های داخلی طراحی شده‌اند تا در اثر تصادف، بازهم بتوانید فیلم را با خیال راحت و بدون از بین‌رفتن فایل، دوربین را خاموش کنید.

در مدل‌های ارزان قیمت، استفاده از باطری مرسوم است و در صورت استفاده مستقیم و متداول از آن‌ها می‌تواند منجر به از بین ‌رفتن آن‌ها شود. همچنین باطری‌ها نسبت به گرما مقاومت بیشتری دارند و مواردی مشاهده شده‌است که باطری‌ها در تابستان دچار مشکل می‌شوند و به‌همین دلیل استفاده از خازن موثر‌تر است. اگرچه آن‌ها شارژ کمتری نگه‌ میدارند، اما بدون مشکل دوربین را به‌صورت ایمن خاموش می‌کنند و نسبت به گرما مقاوم هستند.

۴-آیا به Gps نیاز دارم؟

این ویژگی مانند یک شمشیر دولبه عمل می‌کند. در تصادفات می‌تواند ثابت کند که سرعت شما مجاز بوده و مقصر نیستید. اما روی دیگر سکه زمانی است که سرعت شما بیش‌از حد بوده‌است و به‌عنوان مقصر شناخته خواهید شد. چیزی که باید در خاطر داشته‌ باشید. داده‌های GPS / Speed ​​معمولاً توسط بعضی از دوربین‌ها روی این فیلم بصورت کدگذاری شده و برخی دیگر برای نمایش نیاز به استفاده از نرم افزار رایانه‌ای دارند.

۵-رزولوشن ۷۲۰، ۱۰۸۰، ۱۲۹۶  یا بیشتر ؟

بیشتر دوربین‌ها اکنون با کیفیت ۱۰۸۰ FULL HD تصاویر را ضبط می‌کند. با این وجود، ذکر این نکته حائز اهمیت است که تمامی کیفیت‌های ۱۰۸۰ یکسان نیستند و فقط به این دلیل که یک دوربین HD است، به این معنی نخواهد بود که کیفیت آن مناسب است. چندین فاکتور وجود دارد که می تواند در کیفیت سنسور تصویر استفاده شده، لنز دوربین و میزان بیت ضبط تأثیر بگذارد. برای متوسط مصرف کنندگان، تشخیص تفاوت‌ها فقط از روی مشخصات غیر ممکن خواهد بود، بنابراین بسیار مهم است که به دتبال فیلم‌های نمونه برای هر دوربین مورد علاقه خود باشید تا مطمئن شوید که انتظارات شما را برآورده می‌کند. وضوح و کیفیت دو مفهوم متفاوت با یک‌دیگرند. یک دوربین ۴K با میانگین بیت متوسط لزوما واضح‌تر از یک دوربین ۱۰۸۰ نیست.

۶-کارت حافظه، ظرفیت و برند

وقتی که به فکر خرید دوربین هستید، باید به فکر خرید یک کارت حافظه نیز باشید. این‌جاست که ممکن است کمی این مورد گیج‌کننده به‌نظر برسد. بسیاری از دوربین‌ها هنگام خرید، دارای کارت حافظه نیستند و به این ترتیب مصرف‌کننده می‌تواند کارت حافظه مورد نیاز خود را انتخاب کند این کار بسیار دشواری است، زیرا بسیاری از دوربین‌ها به کارت‌های حافظه متفاوتی نیاز دارند.

بعضی از دوربین‌ها تا ۳۲ گیگابایت کارت حافظه را پشتیبانی می‌کند، درحالی‌که بعضی دیگر ۱۲۸ گیگابایت را پشتیبانی می‌کند. نکته مهم دیگر رتبه‌بندی کلاس کارت حافظه است. همه کارت‌های حافظه برای ضبط تصاویر با کیفیت بالا مناسب نیستند، زیرا قابلیت به‌روزرسانی ندارند. قبل از خرید کارت توجه داشته‌باشید که درجه‌بندی کارت حافظه متناسب با نیاز شما باشد. برندهای معتبری که می‌توانید از آن استفاده کنید lexar, transcend, kingstone هستند. اگر در مورد کارت حافظه مناسب دوربین خود مطمئن نیستید، بهتر است که از یک متخصص مشورت بگیرید.

۷-اندازه دوربین

راهنمای خرید دوربین خودرو

مسئله دیگری که باید به آن توجه داشته ‌باشید اندازه دوربین است. این دوربین‌ها در اندازه‌های مختلف زیادی در بازار وجود دارد که متناسب با طیف گسترده‌ای از انواع وسیله نقلیه است. این یک مسئله کاملا شخصی است و به سلیقه فرد بستگی دارد و ممکن است سلیقه یک فرد با فرد دیگر کاملا متفاوت باشد.  

۸-نصب و راه‌اندازی دوربین خودرو

نصب این دوربین‌ها به ابزار یا تخصص خاصی نیاز ندارد. بسته به وسیله نقلیه، ظرف چند دقیقه می‌توان دوربین را نصب کرد.

۹-حالت پارکینگ

یکی از متداول‌ترین سوالاتی که از ما پرسیده می‌شود، این است که بهترین دوربین دارای حالت پارکینگ کدام است؟

پاسخ دقیق و مشخصی برای این سوال وجود ندارد، زیرا بسیاری از مردم از حالت پارکینگ و اشکالات احتمالی استفاده از آن آگاه نیستند.  قبل از توضیح بیشتر، ابتدا حالت پارکینگ را تعریف می‌کنیم. حالت پارکینگ، که در بعضی موارد تشخیص حرکت نیز گفته می‌شود، یک ویژگی در برخی از دوربین‌های خوردویی است که در هنگامی که خودرو پارک است، به اصطلاح دوربین را در حالت خواب زمستانی نگه می‌دارد و بسته به مدل دوربین، هنگامی که حرکتی در محدوده دید دوربین رخ دهد، ضبط را شروع می‌کند. در تئوری این یک ویژگی بسیار عالی به‌نظر می‌رسد، اما دارای اشکالاتی است که در ادامه آن‌هارا بررسی خواهیم کرد.

منبع تغذیه

به‌صورت خیلی ساده، دوربین‌های خودرویی برای راه‌اندازی نیاز به برق ۱۲ ولتی دارند و این برق از طریق برق خودرو تامین می‌شود، در نتیجه با خاموش شدن ماشین، دوربین نیز خاموش می‌شوند. شاید با خود بگویید که از دوربین خودرو استفاده می‌کنید که دارای باطری داخلی باشد، اما به این سادگی نیست. دوربین‌های خودرو که از باطری استفاده می‌کنند، طوری طراحی نشده‌اند که به معنی عمومی دارای باطری باشند، باطری فقط جنبه پشتیبانی داشته و در شرایط اضطرار زمان کافی برای ذخیره کردن فیلم را فراهم می‌کند.

پس چه باید کرد؟ در اصل شما باید یک کیت سخت‌افزاری تهیه کنید. این کیت دستگاهی است که به جعبه فیوز یا باطری خودرو متصل می‌شود تا بتوانید به‌صورت ۲۴/۷ دوربین را در اختیار داشته ‌باشید.

تعداد زیادی از این کیت‌ها در بازار موجود هستند که دارای ویژگی‌های مختلفی هستند. بسیاری از آن‌ها دارای تنظیم‌کننده ولتاژ داخلی هستند و در صورت شناسایی کاهش ولتاژ باطری خودرو، دوربین را قطع می‌کنند. برخی دیگر دارای حس‌گر‌های دیگری مانند قطع خودکار دما هستند که آن‌ها را بیشتر بررسی خواهیم کرد. بنابراین هزینه کیت سخت‌افزاری چیزی است که شما باید به هنگام خرید دوربین به آن نیز توجه کنید. ضمنا توجه داشته‌باشید هنگامی که دوربین در حال کار کردن است، مانند زمانی است که شما یک چراغ اضافی به خوردو متصل کرده‌اید و با گذشت زمان ممکن است منجر به کاهش طول عمر باطری شود.

دما

بیشتر افراد استرالیایی این مسئله را تجربه کرده‌اند که بعد از یک روز طولانی کاری در تابستان وقتی وارد ماشین خود می‌شوند، متوجه می‌شوند که هسته زمین از ماشین آن‌ها خنک‌تر است. حالا تصور کنید که درون ماشین چقدر داغ است. در یک روز گرم، فضای داخلی وسیله نقلیه می‌تواند حتی تا ۴۰ درجه نیز برسد. در طول تابستان، دوربین‌های ارزان‌ قیمت به دلیل کیفیت پایین دیگر کار نمی‌کنند. اکثر دوربین‌های با کیفیت حتی تا ۷۰ تا ۷۵ درجه را نیز تحمل می‌کنند. پس بدانید که اگر در آب و هوای گرمی زندگی می‌کنید و قصد استفاده از حالت پارکینگ را دارید، ممکن است یک روز با دوربین ذوب شده مواجه شوید.

زمان ضبط

این نکته کاملا به ظرفیت کارت حافظه شما بستگی دارد، اما نکته دیگری که باید در نظر بگیرید، این است که یک کارت حافظه ۳۲ گیگابایتی، به‌طور متوسط، حدود ۴ الی ۵ ساعت فیلم HD را ضبط می‌کند. حال اگر در یک منطقه شلوغ پارک کرده‌اید، استفاده از آن به اندازه زمانی که سرکار هستید، دشوار نخواهد بود و مطمئن خواهید بود که صحنه مهمی را از دست نمی‌دهید. ما گاهی اوقات به افرادی که به دنبال حالت پارکینگ هستند، توصیه می‌کنیم که از یک سیستم دوربین مداربسته استفاده کنند، بنابراین حتما قبل از تهیه دوربین، نیازهای خود را در نظر بگیرید.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت دوردیدتک به صورت کامل به راهنمای خرید دوربین خودرو پرداختیم و تمام نکاتی که در خرید بهترین دوربین خودرو به شما کمک میکند را بررسی نمودیم. شما میتوانید لذت خرید اینترنتی انواع دوربین خودرو با بهترین کیفیت و برند معتبر را در فروشگاه دوردیدتک تجربه کنید و در وقت و زمان خود نیز صرفه جویی نمایید.