رزولوشن دوربین مداربسته | رزولوشن تصویر در دوربین مداربسته
آشنایی با رزولوشن تصویر در دوربین مداربسته

رزولوشن دوربین مداربسته و هر آنچه درباره آن باید بدانید !

یکی از مهمترین فاکتورها در خرید دوربین مداربسته کیفیت تصویر خروجی دوربین یا رزولوشن تصویر دوربین است. وظیفه دوربین دریافت و انتقال تصاویر است و کیفیت تصویر در دوربین مداربسته همه چیز است. سوال رایجی که اغلب از سمت مشتریان دوربین مداربسته مطرح می شود رزولوشن و کیفیت تصویر دوربین هاست. در دنیای فروش دوربین مداربسته، هر روز با مشتریانی برخورد می کنیم که سوالاتی را در رابطه با رزولوشن و وضوح تصویر در دوربین مداربسته مطرح می کنند. از این رو در این مقاله دوردیدتک قصد داریم دانستنی های کاربردی و مفیدی را در مورد رزولوشن تصویر دوربین مداربسته و محاسبه آن با شما به اشتراک بگذاریم.

بهترین وضوح برای دوربین امنیتی چیست؟

در حال حاضر وضوح بالا به یک ویژگی ضروری برای دوربین مداربسته باکیفیت تبدیل شده است. اما معیار یک وضوح خوب چیست؟ آیا می‌توانید برای داشتن کیفیت تصویر خوب به مشخصات صفحات محصول اعتماد کنید؟

رزولوشن دوربین مداربسته چیست؟

وضوح تصویر یا رزولوشن دوربین مداربسته امنیتی تعداد پیکسل‌های تشکیل دهنده یک تصویر است که با عرض و ارتفاع تصویر اندازه گیری می‌شود. به عنوان مثال، عرض و ارتفاع یک تصویر ۲MP به ترتیب ۱۹۲۰ و ۱۰۸۰ است. با ضرب این دو شکل با هم ، ۲٫۰۷۳،۶۰۰ پیکسل دریافت خواهید کرد که تعداد کل پیکسل های موجود در تصویر است. همچنین از ارتفاع یک تصویر برای نماد وضوح استفاده می شود و بنابراین می توانید هنگام صحبت کردن در مورد تصویری با ۲ میلیون پیکسل ، رزولوشن ۱۰۸۰p را بگویید.

رایج ترین وضوح برای دوربین مداربسته خانگی در بازار شامل ۲ مگاپیکسل (۱۰۸۰P)، چهار مگاپیکسل (۱۴۴۰p)، پنج مگاپیکسل (۱۹۲۰p) و هشت مگاپیکسل (۴K/2160p) است.

نمودار مقایسه وضوح دوربین‌های مداربسته زیر را در نظر بگیرید:

نمودار مقایسه وضوح دوربین های مداربسته

علاوه بر این، این بهترین وضوح برای دوربین‌های امنیتی خانگی است زیرا چنین دوربین‌های مدار بسته‌ای می‌توانند کیفیت تصویر پایدار و برجسته‌ای در روز و شب ارائه دهند و تقریباً با هر بودجه‌ای در دسترسی هستند.

۱۰۸۰p در برابر ۴MP در برابر ۵MP ، کدام یک را انتخاب کنید

در بخش‌های قبلی، ما مقایسه کیفیت تصویر را در دوربین های مداربسته ۴K و ۱۰۸۰p انجام داده ایم.

ممکن است هنگام انتخاب بهترین وضوح برای دوربین های امنیتی منزل ، وضوح‌های زیر را نیز در نظر بگیرید:

شماره ۱ –  ۴K در برابر۱۴۴۰p در برابر ۱۰۸۰p در برابر ۷۲۰p

شماره ۲ –  ۱۴۴۰p در برابر ۱۰۸۰p  در برابر ۷۲۰p

تفاوت بین دوربین های امنیتی ۲ مگاپیکسل (۱۰۸۰P)، چهار مگاپیکسل (۱۴۴۰p)، پنج مگاپیکسل (۱۹۲۰p) و هشت مگاپیکسل (۴K/2160p) چیست؟

• کیفیت تصویر: به طور کلی، یک دوربین امنیتی چهار مگاپیکسل (۱۴۴۰p) می‌تواند فیلم‌های فوق العاده HD را ضبط کند، که نسبت به دوربین ۲ مگاپیکسل (۱۰۸۰P) دو برابر بهتر است.

از نظر ۱۹۲۰p، همانطور که از نمودار بالا مشاهده می کنید، پیکسل های افقی ۱۴۴۰p و ۱۹۲۰p یکسان هستند اما دومی پیکسل‌های بیشتری به صورت عمودی دارد. بنابراین، یک دوربین تحت شبکه امنیتی با کیفیت ۱۹۲۰p می‌تواند تصاویری با پیکسل‌های بیشتر از دوربین ۱۴۴۰ تولید کند.

به عبارت ساده‌تر، یک دوربین مداربسته با وضوح ۵MP می تواند کیفیت تصویر بهتری را با وضوح ۴MP یا ۱۰۸۰p ارائه دهد، خصوصاً هنگام گرفتن اشیاء در فاصله.

• وضوح پخش زنده: همچنین می‌توانید در یک دوربین مداربسته ۵ مگاپیکسلی با وضوح ۱۹۲۰p  ۱۴۴۰p و ۱۰۸۰p، دوربین مداربسته ۱۴۴۰p در دوربین های ۱۴۴۰p، رزولوشن ۱۰۸۰p و ۷۲۰p و دوربین مداربسته ۱۰۸۰p با وضوح ۱۰۸۰p و ۷۲۰p نیز پخش پخش کنید.

• زمینه دید: به طور کلی دوربین‌های مداربسته مگاپیکسلی با لنزهای با زاویه دید عریض بسته بندی می شوند. در مقایسه با دوربین های مداربسته ۱۰۸۰p، دوربین های ۴ مگاپیکسلی و ۵ مگاپیکسلی دید وسیع تری دارند و بنابراین می توانند مناطق بزرگتری را پوشش دهند.

• پهنای باند و مصرف ذخیره سازی: بیشتر دوربین های امنیتی ۵MP  ۴MP و ۱۰۸۰p از استاندارد ویدیویی H.264 استفاده می کنند. بنابراین، تحت همان استاندارد فشرده سازی، دوربین های مداربسته با وضوح بالاتر، پهنای باند و فضای بیشتری را ذخیره می کنند.

منبع