لوازم جانبی دوربین مداربسته | تجهیزات جانبی دوربین مداربسته | تجهیزات دوربین مداربسته
لوازم جانبی دوربین مداربسته | آشنایی با تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

آشنایی با لوازم جانبی دوربین مداربسته

امروزه کمتر می‌توانید ساختمان اداری یا مسکونی را بیابید که در آن از سیستم‌های حفاظتی و تجهیزات مداربسته استفاده نشده باشد. دوربین‌های مداربسته یکی از پر کاربردترین تجهیزات سیستم‌های نظارتی است که در سال‌های اخیر در بسیاری از ساختمان‌ها به کار گرفته شده است. برای نصب و برقراری این سیستم، جدا از دوربین، نیاز به خرید لوازم جانبی دوربین مداربسته دارید. آشنایی با این تجهیزات به شما کمک می‌کند که براورد دقیق‌تری از بودجه مورد نیاز برای برپایی سیستم مداربسته داشته باشید و همچنین بتوانید تجهیزاتی را خریداری کنید که با یکدیگر و دوربین سازگاری داشته باشند.

لوازم جانبی دوربین مداربسته موارد مختلفی را در بر می‌گیرد. جالب است بدانید که تمامی برندهای دوربین مداربسته از تجهیزات و لوازم جانبی یکسانی استفاده نمی کنند؛ برای پیاده سازی سیستم مداربسته با برخی از انواع دوربین نیاز به قطعات بیشتری دارید و برخی دیگر از انواع دوربین‌های مداربسته برای پیاده‌سازی به تجهیزات کمتری نیاز دارند. در ادامه مطلب برخی از قطعات جانبی ضروری و پر کاربرد در پیاده‌سازی سیستم مداربسته را معرفی خواهیم کرد.

برخی از پر کاربردترین لوازم جانبی دوربین مداربسته

تجهیزات جانبی دوربین مداربسته ، قطعات مختلفی را در بر می‌گیرد. پیش از خرید این قطعات، باید دوربین خود را انتخاب کنید و سپس تجهیزاتی را برگزینید که با دوربین شما سازگاری کامل داشته باشند. برای اطمینان حاصل کردن از سازگاری لوازم جانبی با دوربین مداربسته، لازم است که خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام داده و پیش از خرید با کارشناسان فروش مربوطه مشورت نمایید.

کابل دوربین مداربسته

اولین قطعه‌ای از لوازم جانبی دوربین مداربسته که به آن می‌پردازیم، کابل می‌باشد. کابل یکی از قطعات حیاتی برای کارکرد سیستم مداربسته است و خرید کابل بی کیفیت می‌تواند مشکلات فراوانی را به دنبال داشته باشد. در صورتی که از کابل نامناسب و بی کیفیت برای پیاده سازی سیستم مداربسته استفاده کنید، این انتخاب علاوه بر اینکه بر روی کیفیت تصاویر ضبط شده توسط دوربین اثر منفی خواهد گذاشت، با گذر زمان و با پایان عمر پیش از موعد کابل، وادار به پرداخت هزینه‌های بیشتر برای تعویض کابل خواهید شد.
معمولاً برای پیاده سازی سیستم مداربسته از انواع کابل‌های کواکسیال استفاده می‌شود. کابل‌های کواکسیال انواع مختلفی دارند که برخی از متداول‌ترین انواع آن عبارتند از: RG11، RG59 و RG6.

دستگاه DVR

دستگاه DVR یکی دیگر از لوازم جانبی دوربین مداربسته است که مسئولیت ذخیره‌سازی تصاویر دریافت شده از دوربین را بر عهده دارد. هر دستگاه DVR از قسمت‌های مختلفی نظیر منبع تغذیه و هارد دیسک تشکیل شده است. پیش از خرید این دستگاه، باید تعداد دوربین‌های استفاده شده در سیستم مداربسته و همچنین بودجه‌ای که به این کار اختصاص داده‌اید را در نظر بگیرید.

هارد دیسک

همان طور که احتمالاً می‌دانید، هارد دیسک یکی از لوازم جانبی دوربین مداربسته است که تصاویر دریافت شده از دوربین‌ها بر روی آن ذخیره سازی می‌شود. هارد دیسک‌هایی که در سیستم‌های حفاظتی و مداربسته مورد استفاده قرار می‌گیرند، همان هارد دیسک‌های مورد استفاده در کامپیوترهای شخصی (PC) هستند. پیش از خرید این قطعه نیز باید مواردی نظیر بودجه تخصیص داده شده و تعداد دوربین‌های سیستم را در نظر بگیرید تا هارد دیسک خریداری شده از ظرفیت کافی برای ذخیره کردن تصاویر ویدئویی برخوردار باشد.

مانیتور

با استفاده از مانیتور در سیستم مداربسته، می‌توانید تصاویر دریافت شده از دوربین‌ها را به صورت زنده و یا تصاویر ذخیره شده را مشاهده کنید. مانیتور معمولاً در جایی نزدیک به دستگاه DVR قرار داده شده و به آن وصل می‌شود. برای کاربرد مانیتور، می‌توانید از مانیتورهای متداول در کامپیوترهای شخصی و یا دستگاه‌های تلویزیون استفاده کنید.

منبع تغذیه

منبع تغذیه وظیفه تأمین انرژی مورد نیاز برای کارکرد سیستم مداربسته را بر عهده دارد. این دسته از لوازم دوربین مداربسته در انواع و قیمت‌های مختلفی در بازار موجود هستند و باید خرید آن را با در نظر گرفتن تعداد دوربین‌های به کار گرفته شده در سیستم و همچنین میزان مصرف هر یک از قطعات سیستم مداربسته انجام دهید.

پایه دوربین مداربسته

این دسته از لوازم جانبی دوربین مداربسته به منظور نگه داشتن دوربین‌های ایستاده یا آویزان استفاده می‌شوند و برای نصب سایر انواع دوربین، نیازی به خرید آن نخواهید داشت. معمولاً از پایه دوربین برای نصب دوربین‌های گنبدی و استفاده انی استفاده می‌شود.

لنز دوربین مداربسته

لنز دوربین مداربسته قطعه‌ای از سیستم می‌باشد که به منظور قابلیت بزرگنمایی تصاویر و بهبود قابلیت زوم کردن بر روی دوربین‌های مداربسته نصب می‌شود. پیش از خرید این قطعه، باید از سازگاری آن با دوربین‌های موجود در سیستم اطمینان حاصل کنید.

داکت

داکت یکی از لوازم جانبی دوربین مدار بسته است که به منظور محافظت از کابل‌های دوربین مداربسته در برابر ضربه، فرسودگی و قطع شدگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از داکت طول عمر مفید کابل را افزایش می‌دهد.

سخن پایانی

برای برپایی سیستم مداربسته در هر ساختمانی، علاوه بر دوربین مداربسته نیاز به تجهیزات جانبی دارید. آشنایی با لوازم جانبی دوربین مداربسته به شما کمک می‌کند تا مواردی متناسب با کاربرد مورد نظر و دوربین به کار گرفته شده در سیستم را انتخاب کنید و کارایی و طول عمر سیستم مداربسته را بهبود دهید. بهتر است پیش از خرید تجهیزات لازم، با کارشناسان فروشگاه‌های معتبر مشورت کنید تا خیالتان از بابت سازگاری قطعات مختلف سیستم با یکدیگر و کارایی صحیح و بدون اشکال آن راحت شود.