محافظت از دوربین امنیتی فضای باز
راهکارهای حرفه‌ای برای محافظت از دوربین امنیتی فضای باز

محافظت از دوربین امنیتی فضای باز

با یکی دیگر از مطالب آموزشی سایت دوردید تک در خدمت شما هستیم. هنگامی‌‌‌ که صحبت از محافظت از دوربین امنیتی فضای باز می‌شود، اغلب مردم اغلب این سؤالات متداول را مطرح می‌‌‌کنند:

  • چگونه می‌توان انواع حشرات یا جانوران موذی را از دوربین امنیتی دور نگاه داشت؟
  • روش محافظت از دوربین امنیتی فضای باز در مقابل باد، باران، برف و اینگونه موارد چیست؟
  • چگونه باید از دوربین‌‌‌‌های امنیتی فضای باز در مقابل سرقت یا خرابی محافظت کرد؟
  • روش محافظت از دوربین امنیتی فضای باز در برابر تار و مات شدن لنز و شیشه چیست؟

ما در این مطلب قصد داریم به این سوالات متداول پاسخ دهیم و یک سری از نکات مهم برای محافظت از دوربین‌‌‌‌های مدار بسته فضای باز را بیان کنیم.

محافظت از دوربین امنیتی فضای بازسؤال ۱: چگونه مانع خرابی، کور کردن دید یا سرقت دوربین امنیتی فضای باز شویم؟

بسیاری از دوربین‌‌‌‌های مدار بسته بیسیم یا دوربین‌‌‌‌های ویدیویی امنیتی فضای باز در معرض خراب کاری و سرقت قرار دارند، زیرا سارقان زیرک سعی دارند با از بین بردن، کور کردن، خراب کردن یا سرقت دوربین‌‌‌‌های مداربسته ردپای خود را پنهان کنند.

راهکارها

برای ممانعت از سرقت دوربین مداربسته در فضای باز، آن را در مکان‌های دور از دسترس مانند بالای دیوارها، زیر نما، فرورفتگی سقف و یا زیرلبه بام قرار دهید و آن را با پایه پیچ یا پایه مناسب و مستحکم به دیوار نصب کنید.

همچنین، برای جلوگیری از سرقت می‌‌‌توانید دوربین مداربسته را در قفسه کتاب، کمد و هر موقعیت پنهان دیگری نصب کنید. برای مثال می‌توانید از چارچوب‌‌‌‌های فلزی دوربین مدار بسته استفاده کنید، که موجب محافظت از دوربین و لنز آن، تمیز نگه داشتن دوربین و جلوگیری از سرقت آن می‌‌‌شود.

یک روش دیگر برای محافظت از دوربین امنیتی فضای باز این است که برای ممانعت از دستکاری دوربین امنیتی فضای باز و جلوگیری از کور شدن آن توسط نور یا اشاره‌گر لیزر، می‌‌‌توانید آن را سیاه کرده و از دید پنهان کنید. یا از پوسته یا پوشش استتاری برای دوربین‌‌‌‌های امنیتی فضای باز استفاده کنید؛ مانند مجموعه پوشش استتاری دوربین امنیتی فضای باز باتری‌خور رئولینک مدل Argus 2 که توسط یکی از کاربران دوربین مدل رئولینک در تصویر زیر انجام شده است.

راهکار دیگر برای محافظت از دوربین امنیتی فضای باز در مقابل سرقت، پنهان نمودن آن در لانه‌‌‌‌های پرندگان یا سایر اجسام موجود در محیط، مثل تصویر زیر است.

سوال ۲: چگونه تارهای عنکبوت یا سایر حشرات را از دوربین‌‌‌‌های امنیتی دور نگه داریم؟

دوربین‌‌‌‌های امنیتی فضای باز درب جلویی منازل یا دوربین‌های مدار بسته فضای باز با دید در شب در حیاط و سایر محیط‌های باز، دارای نور مادون قرمز یا روشنایی در شب هستند که با گذر زمان پشه‌‌‌‌ها، پروانه‌‌‌‌ها، ساس‌‌‌‌ها یا سایر حشرات را به خود جذب می‌‌‌کنند.

به همین دلیل، خیلی زود دوربین مدار بسته فضای باز یا دوربین‌‌‌‌های امنیتی خارجی شما توسط تارعنکبوت، ساس‌‌‌‌ها یا حشرات مرده پوشانده می‌‌‌شود و این بافت ها و تار عنکبوت‌‌‌‌های مضر شروع به ایجاد مزاحمت کرده و نه تنها جلوی دید دوربین را می‌‌‌گیرند، بلکه باعث ایجاد هشدارهای کاذب مخصوصاً برای دوربین‌‌‌‌های امنیتی دارای حسگر در فضای باز می‌‌‌شوند.

راهکارها

برای محافظت از دوربین امنیتی فضای باز در برابر حشرات یا جانوران موذی، استفاده از اسپری حشره کش در اطراف محفظه / پوشش دوربین می‌‌‌تواند کارساز باشد. برای جلوگیری از ساخت تار عنکبوت بر روی دوربین یا سیستم امنیتی خارجی، برخی از کاربران استفاده از ژل نفتی در محیط اطراف دوربین را پیشنهاد می‌‌‌کنند. در ضمن، برخی از مواد طبیعی دافع حشرات مانند مرکبات، اکالیپتوس، اسطوخودوس و نعناع نیز می‌‌‌توانند از ساخت تارعنکبوت بر روی لنز دوربین جلوگیری کنند. دقت داشته باشید که مواد دافع عنکبوت و سایر حشرات، مانند اسپری‌‌‌‌های تماسی فقط در اطراف دوربین‌‌‌‌های امنیتی بی سیم فضای باز به کار می‌روند نه مستقیم روی لنزها.

محافظت از دوربین امنیتی فضای بازیکی دیگر از راهکارهای دور نگه داشتن حشرات از دوربین‌‌‌‌های امنیتی تمیز ردن مرتب دوربین ، چارچوب، محفظه‌‌‌‌ها، پوشش یا محافظ با یک برس موی نرم است که به تمیز نگه داشتن دوربین نیز کمک می‌‌‌کند.

سوال۳: چگونگی محافظت از دوربین امنیتی فضای باز در مقابل سرما و گرمای شدید یا باران

هنگامی‌‌‌که در مناطقی هستید که زمستان بسیار سرد تا زیر صفر یا تابستان گرم دارند، اگر سیستم نظارت ویدئویی یا دوربین‌‌‌‌های امنیتی بی سیم فضای باز برای کار در هوای سرد زیر صفر یا گرمای شدید، طراحی نشده باشند ممکن است به طور بالقوه آسیب ببینند. علاوه بر این، شرایط آب و هوایی مختلفی وجود دارند که باید دوربین‌‌‌‌های امنیتی فضای باز خود را در مقابل آنها محافظت کنید.

راهکارها

اول از همه، درجه حفاظت عایقی یا IP Protection محفظه دوربین امنیتی فضای باز  خود را بررسی کنید. این درجه حفاظتی بیانگر توانایی مقاومت در برابر شرایط مختلف محیطی است.

به عنوان مثال یک دوربین نظارتی فضای باز با درجه IP برابر با ۶۶ می‌‌‌تواند در برابر مواد جامد مانند گرد و غبار و مایعاتی مانند آب باران مقاومت کند و کاملاً ضد آب باشد.

همچنین دمای کاری دوربین‌‌ مداربسته را نیز بررسی کنید. بسیاری از دوربین‌‌‌‌های امنیتی فضای باز خانگی مانند دوربین امنیتی فضای باز رئولینک، معمولاً در دمای محدوده ۱۰- الی ۵۵ درجه سانتیگراد با میزان رطوبت از ۱۰ الی ۹۰ درصد، به خوبی کار می‌کنند.

علاوه بر این شما می‌‌‌توانید برای محافظت از دوربین‌‌‌‌های امنیتی فضای باز خانگی (بی سیم یا سیم‌دار) در مقابل آب باران، برف، گرد و غبار، گرما و دیگر عوامل محیطی، از یک پوشش یا محفظه مناسب مثل جعبه پلاستیکی نیز استفاده کنید.

صرف نظر از درجه عایقی یا حفاظتی دوربین، هنگامی‌‌‌که دوربین‌‌‌‌های سیم‌دار ‌‌‌فضای باز در فضای باز بیرونی مانند دکل، عرشه، اسکله یا سایر مکان‌‌‌‌های باز قرار بگیرند، بایستی کابل‌‌‌‌ها و اتصالات با استفاده از لوله پلاستیکی محافظت شوند. همچنین برای کابل فضای باز، به دنبال کابل‌‌‌‌های با دوام و مخصوص فضای باز باشید، به عنوان مثال، کابل اترنت پر شده با ژل که برای دوربین‌های مداربسته سیم‌دار عالی است. در غیر این صورت امکان دارد رطوبت در طول سطح کابل برق جریان پیدا کرده و مستقیماً وارد نقاط اتصال الکتریکی شود که ممکن است منجر به دردسرهای زیاد و تعمیرات پرهزینه برای شما شود.

سخن پایانی

در این مطلب در خصوص محافظت از دوربین امنیتی فضای باز با شما صحبت کردیم و راهکارهای مناسبی را برای این کار بیان کردیم. اگر از این دوربین‌های مداربسته استفاده می‌کنید، بهتر است این نکات ایمنی را رعایت کنید تا دوربین شما در معرض سرقت، خراب کاری یا سایر شرایط محیطی نامناسب قرار نگیرد و برای مدت زیادی بدون دردسر کار کند.