آموزش تصویری نصب دوربین خودرو مدل A118C2 و A118C2-G
راهنمای نصب و معرفی دوربین خودرو مدل A118C2 و A118C2-G

 نحوه ی نصب و معرفی دوربین خودرو مدل A118C2 و A118C2-G

VIOFO یکی از قدیمی‌ترین و مطرح‌ترین تولیدکنندگان تخصصی دوربین‌های خودرو در جهان است. بسیاری از مدل های دوربین خودرو طراحی شده توسط شرکت وای فو به وسیله متخصصین این حوزه به عنوان حد اعلا و مبنای ارزیابی عملکرد محصولات سایر برندها شناخته می‌شود. دراین مقاله به معرفی و راهنمای نصب دوربین خودرو مدل A118C2 و A118C2-G میپردازیم.

تجهیزات جانبی دوربین خودرو مدل A118C2 و A118C2-G:

  • کابل شارژ خودرو
  • کابل USB
  • پایه حمل
  • چسب نصب صفحه اضافه
  • دفترچه راهنما

وسایل موردنیاز:

  • کارت حافظه

نصب و راه اندازی دوربین خودرو مدل A118C2 و A118C2-G:

مطمئن شوید که برق خودرو قبل از نصب دوربین خاموش است. زمانیکه دوربین خاموش وصفحه نمایش تاریک بود کارت حافظه را وارد کنید. برای شروع از کارت حافظه ۳۲ گیگابایتی ویا کمتر شروع کنید. اگر از کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی استفاده میکنید حتما فرمت کنید.

راهنمای نصب و معرفی دوربین خودرو مدل A118C2 و A118C2-G

نکته: کارت حافظه را حتما زمانیکه دوربین خاموش است خارج یا وارد کنید.

صفحه مستطیل شکل را به صورت افقی داخل قسمت فرورفته دوربین فشار دهید تا زمانیکه در جای خود قرار گیرد. چسب کاور را جدا کنید.

محافظ صفحه نمایش  ولنزرا جدا کنید.قبل از نصب دوربین، شما باید اتصال کابل برق با خروجی USB و قسمت شارژر فندکی خودرو را تست کنید. صفحه خوشامد ظاهر میشود. اگر کارت حافظه موجود بود دوربین باید ضبط را اغاز کند در غیر اینصورت به نبود کارت حافظه اشاره میکند.

روی صندلی جلوی اتومبیل بنشینید. دوربین را به شیشه جلوی اتومبیل در نزدیکی اینه عقب فشار دهید. اگر صحیح جاگذاری شود دوربین باید از قسمت مرکزی مسیری که در پیش است فیلمبرداری کند. صفحه نمایش دوربین جلوی شماست. اگر لنزها به سمت پایین بود به سمت طرفین بچرخانید.شما میتوانید لنز دوربین را زمانیکه دوربین روشن است تنظیم کنید و زاویه دید را از روی صفحه نمایش چک کنید.

کابل برق را وصل کنید و دقت کنید که مانع دید راننده و دوربین نباشد. یک سر کابل شارژ را در قسمت شارژر فندکی خودرو قرار دهید و انتهایش را در خروجی USB. دوربین خودرو را روشن کنید، پیغام خوشامد روی صفحه ظاهر میشود و دوربین ضبط را اغاز میکند. از روی صفحه نماش دوربین چک کنید که منظره ای که در حال ضبط است مناسب باشد.

معرفی دوربین خودرو مدل A118C2 و A118C2-G:

آموزش نصب و راه اندازی دوربین فیلمبرداری خودرو مدل A118C2 و A118C2-G

۱)میکروفون                                                         ۲)محل قرارگیری کارت حافظه

۳)دستگیره چرخش لنز                                           ۴)خروجی USB

۵)خروجی جی پی اس                                          ۶)خروجی صدا/ویدئو

۷)چراغ میکروفون                                                 ۸)چراغ پاور

۹)چراغ ضبط                                                       ۱۰)صفحه نمایش

۱۱)دکمه میکروفون                                              ۱۲)دکمه ضبط

۱۳)دکمه تایید                                                    ۱۴)دکمه منو

۱۵)دکمه پاور                                                       ۱۶)پایه

۱۷)دکمه ریست                                                ۱۸)شکاف کابل

۱۹)دریچه

عملکرد دکمه ها:

دکمه های دوربین خودرو مدل A118C2 و A118C2-G

دکمه پاور :

زمانیکه دوربین خاموش است دکمه پاور را فشار دهید تا روشن شود و ضبط ویدئو بصورت خودکار اغاز میشود.

زمانیکه دوربین از قبل روشن است دکمه پاور را ۵ثانیه فشار دهید,ویدئویی که درحال حاظر در حال ضبط میباشد را ذخیره میکند و دوربین خاموش میشود.

زمانیکه دوربین روشن است دکمه پاور را به سرعت فشار دهید نمایش را غیرفعال کنید و دوربین به ضبط ادامه میدهد.بار دیگر فشار دادن دکمه پاور تصویر را روی صفحه نمایش قابل مشاهده میکند.

منو برای ویدئو و تنظیمات:

زمانیکه دوربین در حالت استندبای است فشار دادن دکمه پاور فهرست راهنمای ویدئو را نشان میدهد. یکبار دیگر دکمه منو را فشار دهید  فهرست راهنمای تنظیمات نشان داده میشود. برای برگشت به حالت استند بای یکبار دیگر دکمه منو را فشار دهید.

زمانیکه منوی تنظیمات ویدئو نشان داده میشود با فشار دادن دکمه MIC برای رفتن به گزینه های پایین و یا فشار دادن دکمه REC برای رفتن به گزینه های بالا.دکمه OK را برای انتخاب گزینه فشار دهید.

منوی ویدئو:

اگر دوربین درحال ضبط است، دکمه REC و سپس دکمه منو را فشار دهید، ایکون ابزار در بالای فهرست راهنما نشان داده خواهد شد. از دکمه MIC برای رفتن به پایین فهرست و REC برای رفتن به بالای فهرست استفاده کنید. برای انتخاب از دکمه OK  استفاده کنید.برای خروج از تنظیمات دکمه منو را دو مرتبه فشار دهید.

منوی ویدیو دوربین خودرو مدل A118C2 و A118C2-G

 

وضوح:

قبل از ضبط ویدئو شما میتوانید وضوح را تنظیم کنید.بهترین کیفیت و حالت پیشفرض ۱۰۸۰P میباشد.دکمه OK را برای انتخاب فشار دهید.

ضبط پیوسته:

ویدئو ها هر ۳ دقیقه ضبط میشوند.این فاصله زمانی را میتوانید از ۱ تا ۵ دقیقه تغییر دهید یا حالت ضبط پیوسته را بطور کامل خاموش کنید.اگر خاموش کنید ضبط تا زمان تکمیل حافظه ادامه پیدا میکند.

WDR :

این قابلیت جزئیات را بصورت واضح نشان میدهد زمانیکه نواحی بسیار روشن یا تاریک است. WDR  بصورت پیشفرض روشن است.

EV :

میتوانید روشنایی تصاویر را کم یا زیاد کنید.

منوی ویدیو دوربین فیلمبرداری خودرو مدل A118C2 و A118C2-G

تشخیص حرکت:

زمانیکه حالت تشخیص حرکت را روشن کنید دوربین زمانی شروع به ضبط میکند که حرکتی را حس کند.

منوی ویدیو دوربین فیلمبردای خودرو مدل A118C2 و A118C2-G

ضبط صوتی:

بصورت پیشفرض ویدئو بصورت صوتی ضبط میشود شما میتوانید ضبط صوتی را خاموش کنید. زمانیکه میکروفون خاموش است چراغ  MIC  که قرمز است خاموش میشود.

GPS :

ویدئو با اطلاعات موقعیت مکانی ثبت میشوند.

G-Sensor :

این دوربین به قابلیت ردیاب شوک طراحی شده یعنی دوربین با تشخیص ضربه شروع به ضبط تصویر می کند. همچنین تصویری که در حین تشخیص ضربه ضبط شده است را  قفل می کند تا در صورت پر شدن کارت حافظه تصاویر جدید بر روی آن ضبط نشود.

وایفو

خاموش شدن خودکار:

دوربین در حالت خاموش شدن خودکار تنظیم شود تا در صورتیکه بعد از ۱/۳/۵ دقیقه از دوربین استفاده نشد,دوربین خاموش شود.دکمه پاور را برای روشن شدن مجدد فشار دهید.

عملکرد دوربین خودرو مدل A118C2 و A118C2-G:

زمان روشن شدن دوربین بصورت خودکارروی حالت ضبط است.چراغ شارژ زمانی روشن میشود که به شارژر فندکی خودرو متصل شود و ال ای دی ابی رنگ بالای صفحه نمایش روشن میشود. نشانگر ضبط به اسم rec بالای صفحه نمایش دوربین چشمکزن خواهد شد و یک نقطه قرمز روی LCD چراغ قرمز رنگ به اسم mic بالای صفحه روشن میشود به این معنا که صدا به همراه ویدئو درحال ضبط است.

زمانیکه برق را قطع میکنید دوربین بصورت خودکار اخرین فایل را ذخیره وخاموش میشود. ویدئوها در کارت حافظه ذخیره خواهند شد. زمانیکه ویدئو ها از چند دقیقه بیشتر شوند فایل ها تقسیم میشوند. فایل ها به فاصله زمانی مشخصی تقسیم میشوند.پیشفرض ۳ دقیقه است ولی شما میتوانید از ۱ تا ۵ دقیقه تغییر دهید.

زمانیکه کارت حافظه پر شود فایل های جدید جایگزین فایل های قدیمی میشوند.زمانیکه ویدئو در حال ضبط است زمان ضبط بالای صفحه نمایش داده میشود.وضوح صفحه نیز نمایش داده میشود. تاریخ ضبط ویدئو نیز نمایش داده میشود.

ضبط دستی:

دکمه پاور را ۱ ثانیه فشار دهید دوربین روشن و پیغام خوشامد روی صفحه نمایش داده میشود و دوربین شروع به ضبط میکند. دکمه پاور را ۱ ثانیه نگهدارید پیغام خداحافظ روی صفحه نمایش نشان داده میشود.

گرفتن عکس:

اگر دوربین را در حالت ضبط قرار ندادید دکمه rec را فشار دهید. با روشن شدن نقطه قرمز روی صفحه و چراغ قرمز بالای صفحه دکمه mic را دو بار فشار دهید.دکمه مرکز را برای سیو کردن عکس و نمایش روی صفحه فشار دهید.صدای دوربین را میشنوید.

بازخورد روی صفحه(عکس):

زمانیکه عکس میگیرد این ایکون ها روی صفحه نمایش ظاهر میشوند:

وای فو

بازخورد صفحه(ویدئو):

چنانچه ویدئو ضبط میکنید این ایکون ها روی صفحه نمایش داده میشود:

وای فو

 پخش ویدئوها و تصویر ها در دوربین:

دوربین فیلمبرداری خودرو مدل A118C2 و A118C2-G

 

اگر ضبط را متوقف نکردید دکمه rec را فشار دهید.با چشمک زدن چراغ قرمز در صفحه چراغ ال ای دی قرمز رنگ دکمه rec را دوبار فشار دهید. ۴ ایکون کنترل در پایین صفحه نمایش داده میشود.

Ok/فلش راست، stop/فلش راست، یک جفت پیکان اشاره به چپ و یک جفت پیکان اشاره به راست.

برای پخش ویدئوهایی که اخیرا ضبط شده دکمه مرکزی در پایین صفحه را بزنید. تایم سپری شده بالا سمت راست صفحه نشان داده میشود. دکمه مرکزی را برای توقف ضبط فشار دهید. برای پخش دوباره فشار دهید. برای جلو رفتن ویدئو دکمه mic را نگهدارید وبرای برگشت سریع دکمه rec را نگهدارید.

برای رفتن به تصویر یا ویدئو بعدی دکمه rec را یکبار نگهدارید. برای رفتن به تصویر یا ویدئو قبلی دکمه mic را نگهدارید. برای خروج از لیست پخش و برگشت به حالت استندبای دکمه mic را دوبار فشار دهید.میتوانید ضبط را با دکمه rec اغاز کنید.

نمایش اسلاید:

برای نمایش تصاویر در صفحه نمایش دوربین در حالت استندبای دکمه mic را دو بار برای منو پخش فشار دهید.از دکمه rec برای دسترسی به ایکون عکس ها استفاده کنید.

اتصال دوربین به کامپیوتر:

زمانیکه از طریق کابل USB دوربین را به کامپیوتر وصل میکنید صفحه نمایش دوربین به شما گزینه کامپیوتر و محل ذخیره دوربین را پیشنهاد میدهد. زمانیکه از طریق کابل USB دوربین را به کامپیوتر وصل کردید دو گزینه به شما میدهد که میخواهید از حالت فیلمبرداری استفاده کنید یا به حافظه دوربین دسترسی پیدا کنید. اگر خواستید از حالت ضبط دوربین استفاده کنید نیاز به نرم افزاری مثل skype دارید در غیر اینصورت حافظه دوربین برای نمایش ویدئوها و یا حذف و انتقال انها به کامپیوتر بازخواهد شد.

پشتیبانی از کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی:

برای این دوربین کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی توضیه نمیشود مگر اینکه قبل از استفاده حتما فرمت شود.

ماژول GPS :

قابلیت تعیین موقعیت مکانی را برای ویدئوها و عکس ها فراهم میکند.

سخن پایانی

در این مطلب از سایت دوردیدتک به راهنمای نصب دوربین خودرو مدل A118C2 و A118C2-G پرداختیم و به صورت جامع و گام به گام به تنظیمات مربوط به این سیستم امنیتی اشاره کردیم. در صورت بروز هرگونه اشکال در انجام این مراحل لطفا با واحد پشتیبانی شرکت دوردید تک (ایران فوسکم) به شماره ۷۲۲۱۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. هدف ما تنها جلب رضایت شما مشتریان گرامی می باشد.