مقایسه تخصصی دوربین‌های مداربسته HDTVI ، HDCVI ، AHD و HDSDI
مقایسه تخصصی دوربین‌های مداربسته HDTVI، HDCVI، AHD و HDSDI

مقایسه تخصصی دوربین‌های مداربسته HDTVI، HDCVI، AHD و HDSDI

دوربین‌های مداربسته آنالوگ اچ‌دی (HD) یا کیفیت بالا گزینه‌های بسیار مناسبی برای سیستم‌های نظارتی آنالوگ هستند. این دوربین‌ها با استفاده از تکنولوژی آنالوگ تصاویر با کیفیتی ارائه می‌دهند که باعث می‌شود بسیاری ترجیح بدهند به جای به روز کردن سیستم نظارتی خود با استفاده از دوربین‌های تحت وب، همچنان از آنها استفاده کنند. آنها مزایایی از جمله مقاومت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی، امکان نصب در فاصله‌های بیشتر از ۱۰ متر، و همچنین خروجی تصویر قابل تشخیص و طبیعی دارند.
در این مطلب اصلی‌ترین انواع دوربین‌های مداربسته اچ‌دی از جمله دوربین‌های HDSDI، AHD، HDCVI، و HDTVI را مقایسه کرده و مزیت‌های آنها نسبت به یکدیگر را شرح می‌دهیم.

انواع دوربین مداربسته آنالوگ اچ‌دی

از سال ۲۰۱۰ که تکنولوژی آنالوگ اچ‌دی به وجود آمد، چندین فرمت اچ‌دی آنالوگ مورد توسعه قرار گرفته‌اند. از جمله مهم‌ترین این فرمت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • HD-CVI
  • AHD
  • HD-SDI
  • HD-TVI
تمام این فرمت‌ها مزایای مشابهی از نظر مشخصات فنی تصویر ارائه می‌دهند، اما بین آنها از نظر کیفیت، طول انتقال تصویر، تطبیق‌پذیری دوربین، و همچنین نحوه نصب تفاوت‌هایی وجود دارد. برای درک بهتر تفاوت این دوربین‌ها، لازم است ویژگی‌ها و مشخصات آنها را به شکل دقیق‌تری بررسی کنیم.

دوربین مداربسته HD-SDI

این فرمت از قدیمی‌ترین تکنولوژی تصویر در بین فرمت‌های مورد بررسی استفاده می‌کند و به نوعی می‌توان آن را پدربزرگ تمام فرمت‌های دیگر در نظر گرفت. این سیستم در ابتدا در سال ۱۹۸۹ معرفی شد و برای انتقال تصاویر با کیفیت در سیستم‌های آنالوگ مورد استفاده قرار گرفت.
از جمله ویژگی‌های دوربین‌های HD-SDI می‌توان به کیفیت بسیار خوب خروجی تصویر آنها اشاره کرد. در بین تمام دوربین‌های مورد بررسی در این مطلب، این نوع دوربین‌ها بهترین کیفیت تصویر را ارائه می‌دهند. به این ترتیب آنها گزینه‌های بسیار خوبی برای کسانی هستند که به کیفیت تصویر اهمیت می‌دهند.
از آنجا که کیفیت تصاویر اچ‌دی بالاتر از تصاویر اس‌دی دوربین‌های مداربسته قدیمی است، برای انتقال داده‌های این دوربین‌ها لازم است که از کابل‌های مخصوص کواکسیکال استفاده شود. مزیت‌های این کار انتقال تصاویر با کیفیت و همچنین انتقال تصاویر به فواصلی دورتر از دوربین‌های سنتی است. یکی از نقاط ضعف دوربین‌های HD-SDI نسبت به باقی دوربین‌های مورد بررسی، فاصله کوتاه انتقال تصویر است. این نوع دوربین‌ها تا فاصله‌ای حدود ۱۵ متر می‌توانند تصویر را با حفظ کیفیت منتقل کنند. برای فواصل بلندتر لازم است از دستگاه‌های تقویت تصویر استفاده شود.

دوربین مداربسته HD-CVI

این تکنولوژی توسط شرکت داهوا در چین توسعه یافته است. این شرکت دومین شرکت بزرگ جهان در زمینه دوربین‌های مداربسته از نظر سهم بازار محسوب می‌شود. فرمت تصویر HD-CVI با بهبود تکنولوژی HD-SDI ایجاد شده است. این فرمت تصاویر و ویدئوهای آنالوگ با کیفیت اچ‌دی ارائه می‌دهد. این فرمت به نسبت تکنولوژی قبلی از امکانات پیشرفته‌تری بهره می‌برد.
از جمله ویژگی‌های اصلی و مزیت‌های دوربین مداربسته HD-CVI می‌توان به امکان انتقال تصاویر تا فواصل دور در آن اشاره کرد. شرکت داهوا اولین شرکتی بود که ضمن ارائه تصاویر با کیفیت اچ‌دی در دوربین‌های مداربسته آنالوگ، امکان استفاده از کابل کواکسیکال تا مسافت ۵۰ متری را ارائه داده و معرفی کرد.
شرکت داهوا مثل بسیاری از شرکت‌های عده چینی دیگر خدمات OEM ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر، این شرکت محصولات خود را بدون زدن مارک و برند خود روی آنها به بسیاری از تامین‌کنندگان در سطح جهان می‌فروشد. همین موضوع باعث شده بسیاری از دوربین‌های مداربسته‌ای که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند، با نام‌ها و مشخصات تجاری دیگر ارائه شوند.
یکی از مزیت‌های دیگر دوربین HD-CVI قیمت به نسبت ارزان آن است. قیمت این دوربین با وجود مزیت‌های زیادی که دارد ارزان‌تر از دوربین‌های دسته قبل یا HD-SDI است.

دوربین مداربسته HD-TVI

این فرمت تصویر در سال ۲۰۱۴ و با انجام اصلاحاتی در فرمت‌های قبلی اچ‌دی ارائه شد. این دوربین‌ها از نظر کیفیت یکی از بهترین خروجی‌های تصویر را در بین تمام دوربین‌های مداربسته دارند. آنها همچنین قادرند با استفاده از کابل‌های کواکسیکال ویژه تصویر را تا فاصله ۵۰ متری منتقل کنند. استاندارد تصویر HD-TVI توسط شرکتی به نام تک‌پوینت (Techpoint) ایجاد شده است. در حال حاضر بیشتر از ۱۰۰ شرکت تولید دوربین مداربسته از این تکنولوژی برای ساخت دوربین مداربسته استفاده می‌کنند.
این تکنولوژی قابلیت سازگاری بالایی با سیستم‌های نظارتی مختلف دارد. همچنین امکان سازگار شدن این دوربین و سیستم آن با دوربین‌های تحت شبکه نیز وجود دارد. این امکان تطابق بالا یکی از نکات قوت اصلی این دسته از دوربین‌های مداربسته اچ‌دی محسوب می‌شود.

دوربین مداربسته AHD

آخرین گروه از دوربین‌های مداربسته اچ‌دی، دوربین‌های مداربسته AHD است. این دوربین‌ها که به آنها دوربین‌های آنالوگ اچ‌دی هم گفته می‌شود، از کیفیت تصویر بسیار خوبی برخوردار هستند و می‌توانند با استفاده از کابل کواکسیکال تصاویر را تا فواصل زیادی منتقل کنند. این دوربین‌ها با سیستم‌های دی‌وی‌آر خودشان عرضه می‌شوند و برای گرفتن نتیجه مناسب از آنها لازم است که به این بخش از سیستم نظارتی توجه ویژه‌ای داشته باشید.
فرمت تصویر AHD نیز یک استاندارد باز محسوب می‌شود اما تعداد شرکت‌هایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند به اندازه فرمت‌های دیگر زیاد نیست. این نوع دوربین‌ها جایگزین‌های بسیار مناسبی برای دوربین‌های مداربسته آنالوگ سنتی هستند. از نظر قیمت این دوربین‌ها هم به نسبت ارزان محسوب شده و جایگزینی آنها با دوربین‌های قدیمی هزینه کمتری نسبت به نوسازی سیستم و استفاده از دوربین‌های تحت شبکه دارد. از نظر فاصله انتقال تصاویر، این دوربین یکی از بهترین‌ها در میان دوربین‌های اچ‌دی محسوب می‌شود. از این نظر این دوربین با دوربین‌های HD-TVI شباهت دارد.

سخن پایانی

در طول سال‌های گذشته فرمت‌های با کیفیت تصویر برای دوربین‌های مداربسته آنالوگ ایجاد شده است. در این مطلب اصلی‌ترین فرمت‌های این دسته را مورد بررسی قرار دادیم. همان طور که پیشتر اشاره شد، تمام این دوربین‌ها از نظر فنی مشخصات تصویر یکسانی ارائه می‌دهند. با این حال هر یک آنها ویژگی‌ها و مزایای خاص خود را دارند. از نظر کیفیت، دو فرمت HD-SDI و HD-TVI بهترین خروجی تصویر را ارائه می‌دهند. از نظر فاصله انتقال تصاویر، دو فرمت AHD و HD-TVI نسبت به فرمت‌های دیگر برتری دارند. از نظر قابلیت‌های سازگاری و هماهنگ شدن دوربین با سیستم‌ها مختلف نظارتی و ویدئویی، دوربین‌های HD-TVI بالاترین انعطاف را داشته و می‌توانند با انواع سیستم‌های نظارتی هماهنگ شوند.