دوربین خودرو
نحوه‌ی نصب دوربین داشبورد به جعبه‌فیوز با استفاده از کیت سیم‌پیچی

«یکی از رایج‌ترین شیوه‌های نصب برای فعال کردن دوربین داشبورد و برای حالت پارکینگ»

سیم‌پیچی دوربین داشبوردی به جعبه‌فیوز خودرو

سیم‌پیچی دوربین داشبوردی به جعبه‌ فیوز خودرو یکی از رایج‌ترین روش‌های نصب برای فعال کردن دوربین داشبورد در حالت خاموشی خودرو است و در این حالت امکان ضبط در حالت پارکینگ وجود دارد (برای دوربین‌های داشبوردی که قابلیت ضبط در حالت پارکینگ را دارند).

کیت‌های سیم‌پیچی برای دوربین‌های داشبورد قابل‌استفاده هستند و طی سالیان میان رانندگانی که به دنبال محافظت از خودروهای خود در تمامی اوقات هستند محبوبیت بسیار یافته‌اند. این کیت‌ها به دوربین داشبورد برق می‌رسانند، از تخلیه‌ی باتری جلوگیری می‌کنند و به دوربین داشبوردتان این امکان را می‌دهند که در غیاب شما شاهدی بی‌صدا باشد.

این امر به‌ویژه برای خودروهایی که سوکت ۱۲ ولتی همیشه فعال دارند صادق است (که در خودروهای خانوادگی رایج هستند). اگر باتری خودروی شما قدیمی‌تر یا کوچک‌تر است، پیشنهاد می‌کنیم در عوض بسته‌ی باتری دوربین داشبوردی نصب کنید.

برای این کار به کیت سیم‌پیچی، آچار حفره‌ای، جعبه‌ابزار ضروری، چسب برق، انبردست دم‌باریک، دفترچه راهنمای مالک نیاز دارید.

مرحله اول: جعبه‌فیوز را پیدا کنید

دوربین داشبورد
دوربین داشبورد

از دفترچه راهنما برای پیدا کردن جعبه‌فیوز استفاده کنید. اگر دفترچه راهنما را گم کرده‌اید، ممکن است بتوانید اطلاعات مربوط به آن را در اینترنت بیابید. بسته به مدل خودرو ممکن است برای دسترسی به فیوزها نیاز به جدا کردن برخی زوائد یا باز کردن برخی قطعات داشته باشید. در برخی خودروها این جعبه‌ها تنها با بالا بردن یک قلاب یا کشیدن یک قطعه با انگشتانتان باز می‌شوند، درحالی‌که در برخی خودروهای دیگر ممکن است نیاز به کاوش کردن با ابزار تریم باشد.

این یک دفترچه راهنمای نمونه است که چگونگی دسترسی به جعبه‌فیوز در مزدا۳۲ و مزدا سی اکس۵ را نشان می‌دهد. ما استفاده از ابزار تریم را برای باز کردن جعبه‌فیوز توصیه می‌کنیم.

مرحله‌ی دوم: باید از کدام شیار فیوز استفاده کنم؟

دوربین داشبورد
دوربین داشبورد

 

دومین کاری که باید انجام دهید فهمیدن این است که از کدام شیار فیوز باید استفاده کنید. ما همیشه پیشنهاد می‌کنیم شیارهای فیوزی که بین ۱۰ تا ۳۰ آمپر هستند را انتخاب کنید (تا نیروی کافی برای دوربین داشبوردتان فراهم شود).

همیشه به دفترچه راهنمای مالک مراجعه کنید تا از شیارهای فیوزی که ممکن است به قابلیت‌های امنیتی مشخصی در خودروی‌تان مربوط باشند اجتناب کنید. برای مثال از فیوزهای مربوط به کیسه هوا، بوق، برنامه‌های کنترل پایداری و غیره اجتناب کنید. استفاده از فیوزهایی که سازه‌هایی مانند رادیو، کنترل در گاراژ، سان روف و غیره را کنترل می‌کنند ایمن است.

تقریباً در تمام کیت‌های سیم‌پیچی، سه سیم باید متصل شوند: سیمی که به فیوزی ثابت متصل می‌شود، سیمی که به فیوزی سویچ دار متصل می‌شود و سیمی که به پیچ فلزی زمین متصل می‌شود. فیوز ثابت حتی زمانی که خودرو خاموش باشد، روشن می‌ماند (ازاین ‌رو به تأمین نیرو ادامه می‌دهد)، فیوز سویچ دار زمان خاموش شدن خودرو خاموش می‌شود و پیچ فلزی از شوک الکتریکی جلوگیری می‌کند.

همچنین ممکن است به برخی ابزارهای سیم‌پیچی با دو سیم بربخورید که شامل سیم زمین هستند اما تنها یکی از سیم‌های ثابت یا سویچی را دارند.

از یک مدار سنج یا ابزار مشابه برای پیدا کردن فیوز ثابت و سویچی استفاده کنید. فیوز ثابت زمان خاموش شدن خودرو روشن می‌ماند و فیوز سویچی با خاموش شدن خودرو خاموش می‌شود. پیچ زمینی باید حتماً فلزی باشد و به قطعاتی از جنسی دیگر مانند پلاستیک متصل نباشد. زمانی که فیوزهای مناسب انتخاب شدند، یک سیم از کیت سیم‌پیچی خود را به یک فیوز ثابت (که معمولاً قرمز است) متصل کنید، سیم دیگر نیز به فیوز سویچی متصل می‌شود (معمولاً زرد). آخرین سیم (به شکل حلقه یا C) به پیچ فلزی متصل می‌شود. بهتر است پیش از اقدام برچسب‌های آن‌ها را به‌دقت بخوانید.

سپس برای تمیز کردن سیم‌ها به‌منظور نصب حرفه‌ای و تمیزتر استفاده از ابزار اتصال فیوز را پیشنهاد می‌کنیم. این روش رایج نصب، فیوزهای شما را نیز ایمن‌تر و بادوام‌تر می‌سازد. برای اطلاعات بیشتر به مرحله‌ی بعدی رجوع کنید. همچنین می‌توانید سیم را دور پایه‌ی فیوز بپیچید – چند دور سیم را بپیچید تا اتصال محکم و ایمن باشد. سپس فیوز را به شیاری که فیوز را از آن خارج کرده بودید بازگردانید. 

مرحله‌ی سوم: از ابزار اتصال فیوز برای نصب تمیزتر استفاده کنید

دوربین داشبورد

زمانی که تعیین کردید به کدام شیار فیوزها برای کیت سیم‌پیچی‌تان نیاز دارید، می‌تواند سیم‌پیچتان را به ابزار اتصال فیوز پرس کنید. پرس کردن فیوز باید با انبردست دم‌باریک ممکن باشد. همچنین توصیه می‌کنیم به‌منظور ایمن کردن بیشتر سیم از چسب برق استفاده کنید.

نکته: اگر در حال استفاده از شیار فیوزی هستید که فیوزی در آن وجود دارد، آن فیوز را در شیار فیوز پایین‌تر ابزار اتصال فیوز قرار دهید و مجموعه‌ی جدید را با جهت صحیح درون جعبه‌فیوز قرار دهید.

بسته به نوع خودرو، ممکن است نیاز به انتخاب ابزار اتصال فیوز مناسب داشته باشید. انواع این ابزار شامل ATO، Mini، Low Profile و Micro2 می‌باشد. جهت انتخاب فیوز مناسب به دفترچه راهنمای مالک مراجعه کنید.

مرحله‌ی چهارم: ابزار سیم‌پیچی را به زمین متصل کنید

دوربین داشبورد

بعدازاینکه برق کیت سیم‌پیچی را وصل کردید می‌توانید سیم زمین را متصل کنید (معمولاً به شکل حلقه یا C) تا زیر پیچ فلزی خودروی‌تان قرار گیرد. معمولاً نیاز به آچار حفره‌ای خواهید داشت تا مهره یا پیچی که برای اتصال به زمین انتخاب می‌کنید را شل کنید. معمول‌ترین اندازه ۱۰ و ۱۲ میلی‌متر است، گرچه برخی خودروهای آلمانی ممکن است نیاز به پیچ Torx (ستاره‌ی ۶ پر) داشته باشند. برای اتصال سر سیم زمین، پیچ یا مهره را تا حدی که سیم از آن عبور کند شل کنید و سپس دوباره آن را محکم کنید. سیم زمین شل می‌تواند به اختلال در برق دوربین داشبوردی‌تان منجر شود.

بهتر است با استفاده از پیچ روی فلز لخت رنگ نشده اتصال به زمین را انجام دهید. اگر سیم زمین نامناسب انتخاب شود ممکن است در صورت فقدان جریان پیوسته دوربین داشبورد خاموش و روشن شود. اگر سر سیم زمین کیت سیم‌پیچی به سطحی پلاستیکی چسبانده شده باشد، حتی اگر پیچ فلزی باشد بازهم ممکن است به مشکل بربخورید.

از آچار حفره‌ای برای شل کردن پیچ یا مهره‌ای که برای اتصال به سیم زمین انتخاب کرده‌اید استفاده کنید، سپس حلقه یا C سیم‌پیچی‌تان را زیر پیچ وصل کنید.

مرحله‌ی ۵: دوربین داشبوردتان را آزمایش کنید

دوربین داشبورد
دوربین داشبورد

بعدازاینکه سیم برق و سیم زمین را وصل کنید، دوربین را به آن وصل کنید و خودروی‌تان را روشن کنید تا ببینید کار می‌کند یا خیر. درصورتی‌که به‌درستی عمل می‌کند می‌توانید تمامی سیم‌ها را داخل خودرو قرار دهید، پیشنهاد می‌کنیم سیم‌های اضافه را در محلی که دست‌وپا گیر نباشد چسب بزنید تا دسترسی به جعبه‌فیوز را مسدود نکند. مطمئن شوید که سیم‌ها در محلی که ممکن باشد زمان سوار و پیاده شدن از ماشین به آن‌ها برخورد کنید آویزان نمانند چراکه این امر می‌تواند به سیم‌پیچی یا خودروی شما آسیب برساند.

نکته: پیشنهاد می‌کنیم پیش از قرار دادن سیم‌ها در جای مناسب دوربینتان را متصل و آزمایش کنید چراکه زمانی که سیم‌ها در دسترس باشند پیدا کردن ایرادات ساده‌تر خواهد بود.

بعد از تکمیل کردن این مراحل شما سیم‌پیچی‌تان را با موفقیت نصب کرده‌اید.