نکات کلیدی برای نگهداری از دوربین مداربسته
نگهداری از دوربین مداربسته و نکاتی کلیدی برای حفاظت از این دوربین‌ها

راهکارهای صحیح نگهداری از دوربین مداربسته

بسیار خوشحالیم که با یکی دیگر از مطالب جذاب و آموزشی سایت دوردید تک در خدمت شما عزیزان هستیم. دوربین‌های مداربسته امروزه استفاده فراوانی دارند و از آن جایی که این دوربین‌ها معمولا در فضاهای خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در معرض خطرات محیطی هستند. به همین دلیل نگهداری از دوربین مداربسته نیازمند دانستن نکات زیادی است. در این مطلب ما با ارائه چند پرسش معمول، خواهیم دید که چگونه می‌توان از دوربین‌های مداربسته در برابر خطرات و مشکلاتی که محیط برای آن‌ها به وجود می‌آورد، محافظت کرد.

نگهداری از دوربین مداربسته

سوال ۱: چگونه باید با تابش مادون قرمز مزاحم و بازتاب نور در لنز دوربین مداربسته مقابله کنیم ؟

هنگامی که لنز دوربین امنیتی به سمت حوضچه‌های آب، پنل‌های شیشه‌ای یا پنجره‌های ماشین است، تابش زیاد نور باعث اختلال در عملکرد لنز می‌شود. گاهی اوقات، هنگامی که دوربین در داخل خانه قرار می‌گیرد، پنجره می‌تواند دلیل تاری یا سفیدی تصویر شما باشد. برای حل این مشکل و نگهداری از دوربین مداربسته در برابر تابش نور مادون قرمز چه باید کرد؟

راهکار

برای جلوگیری از این مشکل، دوربین امنیتی درب جلو یا پشتی را در خارج از خانه خود قرار دهید تا به دید بهتری دست پیدا کنید. برای جلوگیری از بازتاب نور و پرتوهای مادون قرمز، توصیه می‌شود دوربین مداربسته خود را به حالت انجل تنظیم کنید یا آن را از اشیا بازتاب­دهنده نور دور کنید. از ترفندهای دیگری نیز می‌توانید برای این کار استفاده کنید. به عنوان مثال گذاشتن یک سطح شفاف محافظ جلوی دوربین می‌تواند این مشکل را حل کند.

سؤال ۲: نحوه جلوگیری از مات شدن، تیرگی و تشکیل قطره آب روی دوربین مداربسته

دوربین‌­های فیلم­برداری امنیتی به طور معمول در هنگام مونتاژ، آب‎­بندی شده و از ورود هوا به داخل آن‌ها جلوگیری می‌شود. این عمل مطمئنا شانس نفوذ رطوبت در لنزها را کاهش می‌دهد و نگهداری از دوربین مداربسته را آسان‌تر می‌کند. با این حال، برخی از افراد معتقد هستند که دوربین­‌های امنیتی آن‌ها در فضای باز و گاهی اوقات در شب شروع به مات شدن می‌کنند و در داخل محفظه دوربین، رطوبت و قطرات آب وجود دارد.

راهکار

مشکل ماتی تصویر دوربین که در صبح زود رخ می‌دهد، گاهی اوقات با گذر زمان از بین می‌رود، بنابراین نیازی به پاکسازی سطح دوربین نیست. گاهی اوقات، قطرات آب برای مدت طولانی روی محفظه باقی می‌ماند. راه‌­حل مشکل تشکیل قطرات آب داخلی، قرار دادن بسته ای از ژل سیلیکا در داخل محفظه است. گاهی اوقات تشکیل قطرات آب به این دلیل اتفاق می‌افتد که دوربین گنبدی بیرونی به خوبی آب­‌بندی نشده است. برای نگهداری از دوربین مداربسته خود، ابتدا دوربین گنبدی را از داخل و خارج تمیز کنید و حلقه فوم را محکم در مقابل شیشه فشار دهید. پاک کردن منظم کاورهای لنزهای بیرونی با پارچه میکروفیبر از دوربین نظارتی خارجی شما محافظت می‌کند.

سؤال ۳: نحوه محافظت از دوربین امنیتی در مقابل رعد و برق و طوفان

قبل از اینکه رعد و برق تجهیزات با ارزش شما را خراب کند، چاره­ ای برای آن‌ها پیدا کنید. خرابی دوربین امنیتی مداربسته و از دست دادن فیلم، وجود خطوط افقی متحرک در صفحه نمایش یا توقف کامل یا خاموشی دوربین، برخی از مشکلاتی هستند که در صورت عدم نگهداری از دوربین مداربسته در برابر رعد و برق و طوفان ایجاد می‌شوند.

راهکار

از نصب دوربین امنیتی فضای باز WiFi روی یک پایه­‌ی فلزی خودداری کنید، زیرا این فلز می‌تواند در زمان افزایش ناگهانی ولتاژ بسیار رسانا باشد. برای حل این مشکل از سپر هوای دوربین امنیتی استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که سیستم امنیتی سیمی شما در فضای باز (CCTV یا سیستم امنیتی PoE) به درستی به زمین متصل شده است، چرا که این کار می‌تواند با تغییر مسیر جریان رعد و برق به زمین، به جای تخلیه آن‌ها بوسیله سوزاندن دوربین امنیتی شما، آسیب را به حداقل برساند.

یکی دیگر از روش‌های نگهداری از دوربین مداربسته در برابر رعد و برق، استفاده از محافظ­های ضد صاعقه است که با کم کردن سطح ولتاژ و انتقال ولتاژ اضافی به زمین، از افزایش ناگهانی ولتاژ جلوگیری می‌کنند. واحدهای UPS (برق اضطراری) تأمین برق را برای دوربین در هنگام قطعی برق تضمین می‌کنند و نگرانی‌های مربوط به خاموشی دوربین کاهش را می دهند.

سوال ۴: نحوه جلوگیری از هک شدن دوربین‌های امنیتی مبتنی بر IP

یکی از آسیب­‌پذیری‌­های دوربین IP شبکه، احتمال هک شدن آن توسط هکرها با ارسال پارازیت یا رمزگشایی کد ایمنی است. افراد زیادی با این مشکل مواجه هستند. در زیر چند راه حل برای این مشکل ذکر شده است.

راهکار

 راه­‌حل این مشکل، تقویت شبکه شما با پروتکل امنیتی WPA2 است. رمزهای عبور خود را مدام تغییر دهید. استفاده از رمز عبور پیچیده برای ایمن کردن سیستم امنیتی ویدئویی خود در فضای باز، نیز به نگهداری از دوربین مداربسته شما در برابر خطرات امنیتی کمک می‌کند. به روزرسانی مکرر سیستم عامل دوربین امنیتی شما هم اغلب به رفع نقاط ضعف و آسیب­‌پذیری کمک می‌کند.

سؤال ۵: چگونگی برخورد با مشکلات تصویری دوربین‌­های امنیتی فضای باز

از دست دادن ویدیو، حذف ویدیو، لرزش تصاویر، خطوط چرخشی بر روی صفحه نمایش، سیاه شدن صفحه نمایش در شب برخی از مشکلاتی هستند که این دوربین‌ها با آن گهگاه مواجه می‌شوند. این مشکلات گاهی به کابل‌ها برمی‌گردند.

راهکار

کابل‌های دوربین امنیتی فضای باز را بررسی کنید تا ببینید که آیا آن‌ها در وضعیت مطلوبی قرار دارند و آسیب دیده یا فرسوده نباشند. دوربین‌های امنیتی فضای باز خود را بر روی سطح فلزی یا سطح رسانا نصب نکنید، با این کار تداخل الکتریکی ایجاد می‌شود و بر فیلم‌ها و تصاویر دوربین تأثیر می‌گذارد. بهتر است از پایه‌های چوبی استفاده کنید.

راهکارهای محافظت و نگهداری از دوربین مداربستهسخن پایانی

در این مطلب نگاهی به روش‌های نگهداری از دوربین مداربسته پرداختیم و دیدیم که چگونه می‌توان از این دوربین‌ها در برابر خطراتی چون رعد و برق، هک، مادون قرمز و سایر خطرات جلوگیری کرد. نکات ذکر شده در این مطلب را جدی بگیرید تا دوربین شما مناسب‌ترین عملکرد را داشته باشد.