لنز دوربین مداربسته | انواع لنزهای دوربین مداربسته | خرید بهترین لنز دوربین مداربسته
ویژگی های بهترین لنزهای دوربین مداربسته

بهترین لنزهای دوربین مداربسته

ویژگی‌های یک لنز خوب برای سیستم مداربسته چیست؟

لنز هر دوربینی، یکی از مهم‌ترین اجزای آن دوربین است و نقش قابل‌توجهی در کارایی و قیمت آن دوربین دارد. انتخاب اصولی و مناسب لنز در دوربین‌های مداربسته نیز نقش قابل توجهی در کارایی سیستم ایفا می‌کند. لنزهای به کار گرفته شده در سیستم‌های مداربسته تنوع چندان زیادی ندارند، اما آشنایی با ویژگی‌های آن‌ها به شما کمک می‌کند، گزینه‌ای مناسب را از میان بهترین لنزهای دوربین مداربسته انتخاب کنید.

انواع لنز دوربین مداربسته

به طور کلی، بهترین لنزهای دوربین مداربسته موجود در بازار در دسته‌های زیر جای می‌گیرند:
• لنزهای ثابت: در این دسته از لنزها، فاصله کانونی لنزهای دوربین به صورت ثابت و بدون تغییر تنظیم شده است. منطقه دید دوربین‌های مداربسته‌ای که در آن‌ها از لنزهای ثابت استفاده شده است، قابل تغییر نمی‌باشد.
• لنزهای واریفوکال یا متغیر: با استفاده از لنزهای واریفوکال، می‌توانید فاصله کانونی دوربین مداربسته را تغییر دهید. به خاطر بهره گیری از این قابلیت، لنزهای واریفوکال از قیمت بالاتری در مقایسه با لنزهای ثابت برخوردارند.

فاکتورهای مهم در انتخاب بهترین لنزهای دوربین مداربسته

در انتخاب لنز برای دوربین مداربسته، باید فاکتورهای مختلف زیر را در نظر بگیرید تا بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.

فاصله کانونی

فاصله کانونی یکی از مشخصات تمامی لنزهای دوربین است که به صورت یک عدد بر حسب میلی متر نمایش داده می‌شود. این عدد، نشان دهنده میدان دید لنز بوده و آن را زاویه دید لنز دوربین نیز می‌نامند. به طور کلی هرچه اندازه فاصله کانونی کوچکتر باشد، با استفاده از آن لنز می‌توانید منطقه وسیع‌تری را مورد بازدید قرار دهید، اما جزئیات تصویر کمتر می‌شود. دوربین‌هایی که فاصله کانونی بزرگتری دارند، از زاویه دید کمتری برخوردارند، اما جزئیات را با دقت بیشتری نمایش می‌دهند. به طور معمول بهترین لنزهای دوربین مداربسته از فاصله کانونی ۸/۲، ۶/۳ یا ۱۲ میلی‌متری برخوردار هستند.

دیافراگم

دیافراگم یکی از قسمت‌های لنز دوربین است که نور با عبور از آن وارد دوربین می‌شود. نوع دیافراگم لنزهای مختلف به صورت یک عدد چسبیده به حرف f نشان داده می‌شود. هرچه این رقم کوچکتر باشد، به معنی دیافراگمی وسیع‌تر است که اجازه انتقال نور بیشتری را به درون دوربین می‌دهد. در انتخاب بهترین لنزهای دوربین مداربسته باید توجه ویژه ای به اندازه دیافراگم آن داشته باشید، چرا که این قسمت از لنز نقش مهمی در عمق میدان دید دوربین ایفا می‌کند. هرچه دیافراگم باریک‌تر باشد، عمق میدان دید بیشتر بوده و محدوده وسیع‌تری از اشیاء را می‌توانید با وضوح بالا مشاهده کنید.

آیریس

آیریس قسمتی از لنز است که میزان نور وارد شده از طریق دیافراگم را کنترل می‌کند. هرچه آیریس بازتر باشد، نور بیشتری وارد دیافراگم شده و تصویری سفیدتر دریافت خواهید کرد. در لنزهای دوربین دو نوع آیریس داریم: آیریس ثابت و آیریس اتوماتیک. معمولاً بهترین لنزهای دوربین مداربسته از آیریس اتوماتیک بهره می‌برند که از قابلیت تنظیم خودکار برای تغییرات میزان نور دوربین برخوردار هستند.

فرمت دوربین

فرمت دوربین یکی دیگر از مشخصات دوربین مداربسته است که به صورت یک عدد برحسب اینچ نشان داده می‌شود. هرچه عدد بیان شده به عنوان فرمت دوربین کوچکتر باشد، میدان دید لنز دوربین مداربسته باریک‌تر خواهد بود.

مانت C یا CS

در انتخاب گزینه ای از میان بهترین لنزهای دوربین مداربسته موجود در بازار، باید به مانت آن نیز توجه داشته باشید. تفاوت اصلی مانت‌های C و CS در فاصله سنسور تصویر تا لنزها می‌باشد.

سخن پایانی

بر روی جعبه بهترین لنزهای دوربین مداربسته موجود در بازار، عددها و مشخصات مختلفی نوشته شده است. آگاهی از این مشخصات و شناخت آن‌ها به شما کمک می‌کند مناسب‌ترین لنز را برای کاربردی که مد نظر دارید، انتخاب کنید. پس از مطالعه این مطلب و کسب آگاهی از مشخصات لنزهای دوربین‌های مداربسته، می‌توانید مناسب‌ترین گزینه را برای نصب سیستم مداربسته در ساختمانتان انتخاب نمایید.