راه اندازی از طریق مانیتور یا تلویزیون

از طریق ماوس متصل شده به دستگاه ضبط بر روی صفحه کلیک راست کنید تا وارد رابط ورودی دستگاه شوید.

در قدم اول باید نام کاربری و رمز عبور دستگاه NVR را وارد کنید. به‌طور پیش‌فرض اطلاعات لازم برای ورود به صفحه تنظیمات به‌صورت زیر است:

پس از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد صفحه پیش نمایش می‌شوید. در این صفحه تصاویر زنده دوربین‌ها قابل مشاهده است. با دو بار کلیک بر روی صفحه میتوانید بین حالت نمایش تصویر یک یا چند دوربین حرکت کنید.

نحوه‌ی کار با منو (Menu) های سیستم

منوی میانبر (Shortcut Menu)

Menu: با کلیک بر روی این گزینه، به منوی اصلی سیستم وارد خواهید شد.

Win-1: با کلیک بر روی این گزینه، تصویر زنده یک دوربین نمایش داده می شود.

Win-4: با کلیک بر روی این گزینه، تصاویر زنده چهار دوربین نمایش داده می شود.

Poll: با کلیک بر روی این گزینه، تصویر زنده دوربین ها به صورت پشت سر هم (اول یک دوربین بعد از مدتی دوربین دیگر و به همین ترتیب) نمایش داده می شود.

Record: با کلیک بر روی این گزینه، وارد صفحه مربوط به انجام تنظیمات ضبط تصویر می شوید.

Add Camera: با کلیک بر روی این گزینه، وارد صفحه افزودن دوربین به سیستم می شوید. صرفا در صورتی نیاز به ورود به این بخش را دارید که به دلایلی یکی از دوربین ها از روی دستگاه ضبط حذف شده باشد یا آنکه قصد اضافه کردن دوربین اضافه به سیستم را داشته باشید (در صورتی که دستگاه ضبط شما از این امکان پشتیبانی کند)

Playback: با کلیک بر روی این گزینه، وارد صفحه ای می شوید که در آن می توانید تصاویر ضبط شده دوربین ها را در ساعات و تاریخ های مختلف مرور نمایید.

PTZ: با کلیک بر روی این گزینه، وارد صفحه مربوط به انجام تنظیمات دوربین های گردشی می شوید. صرفا در صورتی نیاز به ورود به این بخش را دارید که دوربین گردشی اضافه تهیه و به سیستم اضافه کرده اید (در صورتی که دستگاه ضبط شما از امکان افزودن دوربین اضافه پشتیبانی بکند)

NVR Image: در این قسمت شما میتوانید مقدار روشنایی، کنتراست، وضوح و رنگ تصویر را تنظیم کنید.

منوی اصلی (Main Menu)

با کلیک بر روی گزینه Menu در منوی میانبر وارد منوی اصلی می‌شوید.

کاربرد گزینه‌های موجود در تصویر زیر در ادامه توضیح داده شده است.

Playback: با کلیک بر روی این گزینه می توانید تصاویر ضبط شده توسط دوربین ها را در ساعات و تاریخ های دلخواه تماشا کنید.

Export: با کلیک بر روی این گزینه، می توانید از تصاویر ضبط شده بر روی حافظه پشتیبان‌گیری کنید. بدین منظور ابتدا کانال‌ یا کانال‌های مورد نظر را مطابق تصویر زیر تیک میزنیم و سپس بازه زمانی دلخواه را تنظیم می‌کنیم.

با زدن گزینه Search تصویر بعدی نمایان می‌شود.

بعد از زدن گزینه Start  یک دقیقه فرصت دارید موس خود را از دستگاه جدا کرده و فلش خود را به جای آن به دستگاه متصل کرده تا عملیات کپی بر روی فلش انجام شود.

HDD: با کلیک بر روی این گزینه، می توانید وارد صفحه تنظیمات مربوط به هارد دیسک شوید.

در صورت نصب هارد بر روی دستگاه NVR، هارد شما طبق تصویر به صورت خودکار شناسایی شده و تصاویر را ذخیره سازی می‌کند.

نکته : با زدن گزینه format تمامی تصاویر ضبط شده بر روی هارد پاک خواهد شد.

مقدار ثبت شده در Total Capacity برابر با ظرفیت کلی هارد و مقدار نوشته شده در Residual Capacity برابر با ظرفیت باقیمانده می‌باشد و در صورتی که برابر با صفر باشد نشان دهنده این است که ظرفیت هارد پر شده است.

PTZ: با کلیک بر روی این گزینه، وارد صفحه مربوط به انجام تنظیمات دوربین های گردشی می شوید. صرفا در صورتی نیاز به ورود به این بخش را دارید که دوربین گردشی اضافه تهیه و به سیستم اضافه کرده اید (در صورتی که دستگاه ضبط شما از امکان افزودن دوربین اضافه پشتیبانی بکند)

Record: با کلیک بر روی این گزینه، وارد صفحه مربوط به انجام تنظیمات ضبط تصویر می شوید.

در قسمت ۱ با انتخاب کانال تصویر مشخص میکنیم که تنظیمات برای کدام دوربین انجام شود.

در قسمت ۲ تعیین میکنیم که ضبط کانال در ساعات مورد نظر ما  فقط در صورت تشخیص حرکت تصویر انجام شود. برای مثال در تصویر ارائه شده این قابلیت از ساعت ۹ الی ۱۹ روز سه شنبه و چهارشنبه فعال شده است و فقط در صورت تشخیص حرکت اقدام به ضبط میکند.

در قسمت ۳ نشان داده شده که در روز جمعه از ساعت ۲ الی ۱۰ هیچ ضبطی انجام نشود.

و در باقی روزها و ساعات خانه‌های سبز رنگ به معنای ضبط کامل میباشد.

نکته : برای استفاده از قابلیت تشخیص حرکت باید قابلیت motion detection فعال باشد.

فعال سازی قابلیت تشخیص حرکت motion detection

برای فعالسازی این قابلیت، دوربین بلافاصله بعد از تشخیص حرکت هشدار می‌دهد و یا میتوانید تنظیمات ضبط پکیج امنیتی را طوری طراحی کنید که فقط زمان تشخیص حرکت دوربین ضبط کند.

برای اینکار از منوی دستگاه گزینه camera  را انتخاب میکنم

در صفحه جدید در قسمت سمت چپ تصویر گزنیه  motion را انتخاب میکنیم

در این قسمت ابتدا کانال مورد نظر را انتخاب میکنیم و سپس طبق تصویر گزینه ها را انتخاب می‌کنیم.

Camera: با کلیک بر روی این گزینه می‌توانید دوربین جدید به سیستم اضافه کنید. صرفا در صورتی نیاز به ورود به این بخش را دارید که به دلایلی یکی از دوربین ها از روی دستگاه ضبط حذف شده باشد یا قصد اضافه کردن دوربین اضافی به سیستم را داشته باشید (در صورتی که دستگاه ضبط شما از این امکان پشتیبانی کند)

در این سیستم دوربین ها به طور خودکار به دستگاه ضبط شناسانده و متصل شده اند. از این رو بدون نیاز به انجام تنظیمات اضافه می‌توانید تصاویر تمامی دوربین ها را مشاهده نمایید. در صورتی که تصویر یکی از دوربین ها نمایش داده نمی‌شود یا اقدام به تغییر نام شبکه بیسیم (SSID) یا پسورد کرده اید لازم است اقدامات زیر را در ارتباط با دوربین هایی که امکان مشاهده تصویر آن ها را ندارید انجام دهید:

ابتدا اطمینان حاصل نمایید که عدم نمایش تصویر دوربین مورد نظر به علت دوری بیش از حد از دستگاه ضبط نیست. برای اطمینان از این موضوع، به طور موقت دوربین را در نزدیکی دستگاه ضبط روشن نمایید. در صورتی که امکان مشاهده تصویر دوربین فراهم شد برای رفع مشکل سیگنال دهی باید دوربین را در فاصله نزدیک تری از دستگاه ضبط نصب نمایید. در غیر این صورت مراحل زیر را ادامه دهید:

از طریق منوی میانبر وارد قسمت “Add Camera” شوید.

در این سیستم دوربین ها به طور خودکار به دستگاه ضبط شناسانده و متصل شده اند. از این رو بدون نیاز به انجام تنظیمات اضافه می‌توانید تصاویر تمامی دوربین ها را مشاهده نمایید. در صورتی که تصویر یکی از دوربین ها به هر دلیلی نمایش داده نمی‌شود و لازم است دوباره به لیست دوربین‌ها اضافه شود لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

در گام اول مطابق شکل زیر دوربینی که در مقابل آن علامت دایره قرمز رنگ وجود دارد را Delete نمایید.

سپس گزینه Wireless Code Add را انتخاب کنید و دکمه تعبیه شده در کنار دوربین را به مدت چند ثانیه نگه دارید تا چراغ LED دوربین شروع به چشمک زدن کند.

Configuration: با کلیک بر روی این گزینه وارد صفحه تنظیمات کلی سیستم می شوید

Maintenance: با کلیک بر روی این گزینه وارد گزینه مربوط به نگهداری از سیستم (به روز رسانی سیستم و …) می شوید.

Shutdown: با انتخاب این گزینه می توانید دستگاه ضبط را خاموش نمایید.