معرفی اجمالی A119 V3

معرفی برند

دوربین‌های خودرو کاربردهای بسیار متنوعی دارند. تشخیص مقصر در تصادفات، شناسایی خودرو خاطی در حوادثی که منجر به فرار مقصر می‌شود، نظارت بر رانندگی راننده ناوگان، فرزندان و غیره شناسایی سارقین و افرادی که به خودروی در حال پارک آسیب وارد می‌کنند و ثبت لحظات هیجان‌انگیز در حین رانندگی تنها بخشی از این کاربردهاست. شرکت VIOFO یکی از تولیدکنندگان تخصصی و مطرح دوربین‌های خودرو در جهان است. بسیاری از مدل‌های دوربین خودرو طراحی‌شده توسط این شرکت از نظر متخصصین این حوزه به‌عنوان حد اعلا و مبنای ارزیابی عملکرد محصولات سایر برندها شناخته می‌شود. محصولات شرکت وای فو در جهان به طراحی متمایز، کیفیت تصویر بسیار بالا در شرایطی محیطی مختلف و عمر طولانی شناخته می‌شوند. برند VIOFO موفق به کسب نشان «انتخاب سردبیر» توسط سایت معتبر PCWorld به‌عنوان بهترین برند دوربین خودرو جهان از نظر این وب‌سایت شده است. دوربین خودرویVIOFO  مدل A119 V3 که در اواخر سال ۲۰۱۹ به بازارها عرضه شد، این مدل یکی از با کیفیت‌ترین دوربین خودرو شرکت وایفو تا این لحظه است. در مقایسه با A119 V2، تغییرات اساسی برای بهبود عملکرد دوربین در شب و نور کم که یکی از چالش‌های اصلی در دوربین‌های خودرو محسوب می‌شود، صورت گرفته است.

در این دوربین از لنز پیشرفته‌تری با گشودگی دیافراگم بیشتر، از سنسور تصویر Sony IMX335 که حساسیت بسیار به نور داشته و همچنین از یک CPU ارتقا یافته جهت افزایش قدرت پردازش دستگاه استفاده شده است. به لطف پردازشگر قوی‌تر، الگوریتم ذخیره‌سازی از H264 به H265 ارتقا یافته است این امر باعث شده فایل‌های ویدیویی ذخیره شده بر روی حافظه دستگاه بدون کاهش کیفیت تا ۳۰ درصد حجم کمتری اشغال نمایند. به‌علاوه حالت پارک پیشرفته در این نسخه اضافه‌شده است که علاوه بر ضبط تصویر به‌محض تشخیص حرکت یا ضربه، ۱۵ ثانیه قبل از اتفاق را نیز بر روی حافظه ذخیره‌سازی می‌کند.این مدل دارای کیفیت تصویر Quad HD معادل ۱۶۰۰×۲۵۶۰ پیکسل است. از این رو انتظارات شما را در زمینه ضبط تصاویر واضح و شفاف در روز و مهم‌تر از آن در شب، به‌صورت کامل مرتفع خواهد کرد.

لنز دوربین

لنز این دوربین از ۷ بخش مجزا تشکیل‌شده و فاصله دیافراگم آن f/1.6 است. لازم به ذکر است با توجه به اینکه تولید لنز با این فاصله کانونی هزینه بر است، این فاصله دیافراگم صرفاً در لنزهای مطرح و گران‌قیمت استفاده می‌شود. این فاصله کانونی باعث جذب نور بیشتر و درنتیجه تصاویر به‌مراتب شفاف‌تر در شب یا نور کم می‌شود. همچنین زاویه دید این لنز ۱۴۰ درجه است که باعث شده تمام وسعت خیابان  از جمله خودروهای در حال حرکت در مسیر مقابل، در زاویه دید دوربین قرار بگیرند.

منبع تغذیه

دوربین‌های خودرو انرژی مورد نیاز خود را از طریق اتصال به فندکی خودرو یا در صورت سیم‌کشی به‌طور مستقیم از باطری خودرو تأمین می‌کنند اما همگی نیاز به یک باطری درونی پشتیبان برای اتمام ذخیره‌سازی تصاویر بر روی حافظه در هنگام قطع ناگهانی منبع تغذیه دارند. این باتری پشتیبان، هنگام خاموش شدن ماشین یا در هنگام قطع برق خودرو در سوانح رانندگی کارایی بسیاری دارد. در برندهای مطرح دوربین خودرو از جمله در تمامی مدل‌های دوربین داشبورد وایفو، به جای باطری از خازن برای این منظور استفاده می‌شود که هزینه بیشتری نسبت به باطری داشته اما معایب باطری مثل عمر کم در دماهای بالا یا کاهش طول عمر پس از تعداد مشخصی شارژ و دشارژ شدن را ندارند.

 

حالت پارک (Parking mode)

این مدل از دو حالت پارک (Parking Mode) جهت ضبط تصاویر در هنگام پارک خودرو پشتیبانی می‌کند. حالت اول، حالت Time lapse هست که در این حالت در هر ثانیه یک فریم تصویر ذخیره می‌شود. ازاین‌رو هر نیم ساعت، در یک دقیقه ویدیو خلاصه می‌شود. شما با بررسی چند دقیقه ویدیو می‌توانید کل اتفاقات شب گذشته اطراف خودروی خود را مشاهده نمایید. حالت دوم حالت مبتنی بر رویداد است که در آن دوربین به‌محض تشخیص حرکت یا ضربه شروع به ضبط تصویر می‌کند. در A119V3 به ضبط مبتنی بر رویداد امکان Buffer اضافه‌شده است و ازاین‌رو دوربین علاوه بر ضبط تصویر به‌محض تشخیص حرکت یا ضربه، ۱۵ ثانیه قبل از حادثه را نیز ضبط می‌کند. این امکان، یک قابلیت کلیدی است ازاین‌رو که در بسیاری از رویدادها، تصاویر قبل از وقوع رویداد از تصاویر بعد از وقوع رویداد حیاتی‌ترند. همچنین امکان استفاده همزمان از این دو حالت پارک، به این معنا است که دوربین در نبود حرکت یا ضربه، به‌صورت Time lapse قابلیت ضبط داشته و در هنگام تشخیص اتفاق، شروع به ضبط عادی صحنه وجود دارد.

طراحی

طراحی مدل A119 V3 نیز از طراحی شناخته‌شده و معروف برند وایفو تبعیت می‌کند. این طراحی ویژه باعث شده است سایز این دوربین بسیار کوچک شده و دوربین به‌طور کامل در فضا پشت آینه عقب مخفی گردد و کوچک‌ترین آسیبی به زیبایی ظاهری خودروی شما وارد نکند.